مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

انتخاب رشته کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ | نکات مهم

انتخاب رشته کنکور فرهنگیان

انتخاب رشته کنکور اختصاصی فرهنگیان ۱۴۰۳ یکی از مهمترین مراحل ورود به دانشگاه فرهنگیان و معلم شدن برای داوطلبان کنکور است. در فرآیند انتخاب رشته کنکور فرهنگیان داوطلبان پس از شناخت دقیق کلیه رشته های تحصیلی و دانشگاههای مختلف کشور، بر اساس علاقه مندی و توانایی خود، اقدام به انتخاب رشته می نمایند. آنچه در انتخاب رشته کنکور اختصاصی کنکور ویژه فرهنگیان بسیار مهم است، شناخت آینده تحصیلی و شغلی رشته های مختلف است. در ادامه به بررسی نکات مهم در انتخاب رشته میپردازیم، داوطلبان گرامی میتوانند برای داشتن یک انتخاب رشته خوب و دقیق با مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا در تماس باشند تا کارشناسان مرکز انتخاب رشته داوطلبان مورد نظر را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

دانشگاه فرهنگیان چیست ؟

دانشگاه فرهنگیان، دانشگاهی برای تأمین، تربیت و توانمندسازی معلمان و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش در ایران است. این دانشگاه در سال ۱۳۹۰ با تجمیع کلیه مراکز تربیت معلم سراسر ایران تأسیس شد و دارای ۹۸ واحد دانشگاهی (در قالب ۶۴ پردیس دانشگاهی و ۳۴ دانشکده) می‌باشد. دانشگاه فرهنگیان از بزرگترین و گسترده‌ترین دانشگاه‌های ایران است و حسین خنیفر به عنوان اولین رئیس دانشگاه فرهنگیان، ریاست این دانشگاه مأموریت محور و استراتژیک را به عهده دارد.

این دانشگاه به مدت دو سال یعنی ۹۱-۹۲ و ۹۳-۹۴ شروع به پذیرش دانشجو بورسیه کرده است.

شیوه گزینش این دانشگاه نیمه متمرکز و به طور مفصل در دفترچه های شماره ۱ و ۲ آزمون سراسری ذکر شده است که مهمترین شرط های آن، داشتن تعهد عملی به قانون اساسی، نداشتن سوء پییشینه، توانایی انجام حرفه مقدس معلمی، سلامت کامل بدنی و روحی و سایر موارد است.

دانشجویان پس از کسب نمره لازم به مصاحبه فراخوانده می شوند و در صورت قبولی دانشجو می شوند و پردیس های خواهران و برادران جداست.

اما کسانی که با شرط تعهد خدمت پذیرفته می شوند، باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند و پس از دادن تعهد محضری مبنی بر این که بیش از دو برابر زمان تحصیل را به خدمت به آموزش و پرورش اختصاص خواهند داد، وارد مرحله استخدامی رسمی می شوند که خود شرح بسیار دارد.

حتما بخوانید: نرم افزار تخمین رتبه کنکور سراسری ۱۴۰۳ با تاثیر ۵۰% معدل کتبی

زمان انتخاب رشته کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳

کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ برای نخستین بار به صورت مستقل در اردیبهشت ماه برگزار میشود که دارای شرایط خاصی میباشد که در مقاله مربوطه توضیحات کامل ارائه شده است.

سامانه جامع آزمون سراسري» براي انتخاب کدرشته‌محل‌هاي دانشگاه فرهنگيان به صورت اينترنتي از روز سه‌شنبه به تاریخ ۱۴۰۳/۰۳/۰۸فعال خواهد شد و تا روز شنبه به تاریخ ۱۴۰۳/۰۳/۱۲ادامه خواهد داشت.

اعتبار دو ساله نتایج گزینش معلمی 

بخش ارزیابی شایستگی‌های معلمی که ۲۵ درصد کل نمره پذیرش را به خود اختصاص می‌دهد، در دو بخش شایستگی‌های عمومی و اختصاصی صورت می پذیرد و هر داوطلب در این دو بخش مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. نکته‌ قابل توجه این است که نتایج این ارزیابی تا دو سال اعتبار خواهد داشت و برای داوطلب قابل استفاده است.

حتما بخوانید: آمادگی مصاحبه شایستگی های عمومی و اختصاصی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ | نکات طلایی

منابع کنکور اختصاصی فرهنگیان ۱۴۰۳

یکی از مهمترین مباحث برای داوطلبان، اطلاع از منابع کنکور اختصاصی تربیت معلم ۱۴۰۳ می باشد. همان طور که بیان شد با توجه به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، آزمون دانشگاه فرهنگیان به صورت مجزا و براساس دروس اختصاصی براساس نوع گروه آزمایشی برگزار می گردد. لازم به ذکر است که لازمه قبولی در دانشگاه فرهنگیان کسب نمره لازم در آزمون کتبی می باشد.

خاطر نشان می گردد که داوطلبان باید نسبت به برنامه ریزی دقیق جهت مطالعه منابع اشاره شده برای کنکور اختصاصی تربیت معلم اقدام نموده تا براساس برنامه ریزی روزانه، هفتگی و ماهانه و همچنین ثبت نام آزمون آزمایشی سنجش بتوانند رتبه و نمره مناسبی برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان کسب نمایند. پس از آن با شرکت در مصاحبه و کسب حد نصاب لازم می توانند به وارد دانشگاه فرهنگیان شده و به تحصیل بپردازند.

رشته های دانشگاه فرهنگیان

رشته های این دانشگاه نوبنیاد، شامل دروس تخصصی دبیرستان و علوم تربیتی است.

برای رشته ریاضی : دبیری ریاضی و فیزیک، دبیری فنی انواع رشته های مهندسی

برای تجربی : شیمی و زیست

برای انسانی : الهیات و معارف، زبان عربی، جغرافیا و سایر رشته هایی است که حال حضور ذهن ندارم.

برای زبان های خارجی : دبیری زبان انگلیسی

در ضمن رشته های دبیری تربیت بدنی و علوم تربیتی (شاخه آموزش ابتدائی یا همان آموزگاری) به صورت شناور در هر سه گروه خواهد بود.

بیشتر بدانید: نمونه کارنامه و حداقل درصد لازم برای قبولی دانشگاه فرهنگیان | تربیت معلم ۱۴۰۲

نحوه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳

نحوه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1403

انتخاب رشته کنکور اختصاصی فرهنگیان از طریق سامانه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد.

مراحل گام به گام انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ به شرح زیر می باشد و در صورت تمایل می توانید برای انجام انتخاب رشته کنکور به صورت کاملا تخصصی با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی آرکا تماس حاصل فرمایید.

۱. بررسی وضعیت علمی داوطلب بوسیله ی پیش بینی کنکور اولیه و توجه به سئابق تحصیلی

۲. مراجعه به سایت sanjesh.org ، دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری و مطالعه دقیق دفترچه

۳. انتخاب و یادداشت رشته محل های مورد نظر

۴. چینش رشته محل ها براساس علاقه و ملاک های مورد نظر دیگر

۵. مراجعه مجدد به سایت سنجش و تکمیل فرم انتخاب رشته

۶. دریافت فایل انتخاب رشته و کد رهگیری

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور اختصاصی فرهنگیان ۱۴۰۳ | نکات مهم

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته و … در همه رشته های دانشگاهی و همچنین رشته های دانشگاه فرهنگیان، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند، با توجه به اینکه انتخاب رشته کنکور رابطه مستقیمی با آینده شغلی و اجتماعی داوطلب دارد، صفر تا ۱۰۰ انتخاب رشته کنکور ویژه فرهنگیان و سراسری ۱۴۰۳ در مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا به صورت حضوری و غیر حضوری انجام میشود.

 

مطالب مرتبط:

رشته های بورسیه علوم تجربی | نکات مهم

آرکا مشاوره

انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ | راهنمای جامع، زمان، نکات مهم

آرکا مشاوره

ترمیم نمرات نهایی یا ترمیم معدل ۱۴۰۲ | شرایط و مدارک لازم….

آرکا مشاوره

۱ دیدگاه

آرکا مشاوره ۱۴۰۲-۱۱-۰۲در ۱۷:۵۶

پيرو انتشار دفترچه راهنماي ثبت‌نام آزمون سراسري سال ۱۴۰۳ (نوبت اول) و آزمون‌ اختصاصي پذيرش دانشجو – معلم ۱۴۰۲/۰۹/۰۵، به اطلاع متقاضیان شركت‌ در آزمون‌ اختصاصي پذيرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگيان مي‌رساند که به محض وصول اطلاعات مربوط به رشته‌محل‌ها از سوي وزارت آموزش و پرورش به اين سازمان، زمان انجام انتخاب رشته آزمون اختصاصي دانشگاه فرهنگيان از سوي اين سازمان اطلاع‌رساني خواهد شد.

پاسخ

دیدگاهی بنویسید