مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

ثبت نام پزشکی بدون کنکور ۱۴۰۲ – چگونگی، شرایط پذیرش و …

ثبت نام پزشکی بدون کنکور 1402/آرکا

تحصیل در رشته پزشکی و پوشیدن لباس سفید پزشکی آرزوی بسیاری از دانش آموزانی است که رشته تجربی را به عنوان رشته تحصیلی خود در دوره دوم متوسطه انتخاب می کنند. با وجود مشقت های فراوان این رشته، هر ساله شاهد علاقه شدید بسیاری از داوطلبان و رقابت آنان در کنکور سراسری تجربی جهت قبولی در رشته پزشکی هستیم. شاید یکی دیگر از مواردی که سبب گرایش بیش از حد متقاضیان به تحصیل در رشته پزشکی شده است، جایگاه اجتماعی و درآمد مناسب این رشته باشد.

در سال های اخیر ۸۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها به رشته های بدون کنکور اختصاص یافته است و داوطلبان برای تحصیل در این رشته ها نیازی به ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ ندارند. همین امر موجب سردرگمی بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در رشته پزشکی شده است.

 شرایط پذیرش پزشکی بدون آزمون در دانشگاه های ایران

قبولی در رشته پزشکی بسیار سخت بوده و نیازمند مطالعه زیاد، دانش بالا و اراده تزلزل ناپذیر است. در کنار همه اینها رقابت در گروه آزمایشی علوم تجربی بسیار زیاد است. این باعث می شود بسیاری از افراد به دنبال میانبر باشند.
برای پذیرش در پزشکی باید رتبه قبولی در کنکور را کسب کنید. با توجه به این که این رشته بسیار حساس است و با جان انسان ها سر و کار دارد، بنابراین پذیرش آن با کنکور و از میان داوطلبان سخت کوش صورت می گیرد و تنها عده ای از افراد واجد شرایط به این رشته راه می یابند؛ افرادی که علاوه بر علاقه واقعی، دانش بالایی نیز دارند. در هر صورت باید منتظر باشیم که شاید این امکان برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ فراهم شود تا رخی از داوطلبا با شرایط خاص بتوانند بدون کنکور در رشته پزشکی تحصیل نمایند.

پزشکی بدون کنکور در سایر دانشگاه ها

غیر از دانشگاه سراسری، در سایر دانشگاه ها نیز امکان تحصیل رشته پزشکی به صورت بدون کنکور وجود ندارد و متقاضیان این رشته باید در کنکور سراسری یا آزاد در شرکت کنند.

در سال های اخیر در بازه کوتاهی پردیس بین الملل در رشته های پزشکی اقدام به جذب دانشجو می کرد. با توجه به این که در جذب دانشجوی خارجی موفق عمل نکرد، در حال حاضر دیگر چنین امکانی وجود ندارد.

پزشکی بدون کنکور در خارج

یکی از راه هایی که می توانید بدون هیچ آزمونی در رشته های پزشکی، پیراپزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی تحصیل کنید، تحصیل در خارج از کشور است.

برخی از کشورها برای رشته های پزشکی آزمون ورودی ندارند و شرط تحصیل در آنها تنها سوابق تحصیلی است. متقاضیان باید با توجه به شرایط دانشگاه موردنظر، مدارک خود را ارسال کنند و اقدام به پذیرش کنند و در صورتی که این درخواست از سوی دانشگاه پذیرفته شد، باید با پرداخت هزینه تصحیل کنند.

برای تحصیل در رشته پزشکی در خارج باید به زبان رسمی آن کشور مسلط باشید؛ چرا که دروس به آن زبان ارائه می شود و قرار است با آن زبان درس بخوانید.

سوابق تحصیلی نیز بسیار مهم بوده و در اولویت است. شما معدل خود را معادل سازی می کنید و نمرات خود را برای بررسی به دانشگاه مورد نظر می فرستید.

متقاضیان تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور می توانند در خواست خود را از طریق سایت معاونت آموزشی وزارت بهداشت ارسال کنند تا مورد بررسی قرار گرفته و به دانشگاه مورد نظر ارسال شود.

ورود به رشته پزشکی از طریق آزمون لیسانس به پزشکی سال ۱۴۰۲

پزشکی بدون کنکور/آرکا

یکی از راه‌‌های پذیرش در رشته پزشکی بدون کنکور، شرکت در یک آزمون هماهنگ لیسانس به پزشکی می‌باشد. این آزمون هماهنگ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود که شرکت در آن بر اساس شروطی میسر می‌باشد. تفاوت اصلی‌ که این آزمون با آزمون کنکور سراسری دارد آن است که تعداد متقاضیان شرکت در این آزمون بسیار کمتر از کنکور سراسری است. همچنین آگاهی بسیاری از متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در این آزمون بسیار بالا است؛ به‌ همین دلیل نیز پذیرش در این آزمون سخت‌‌تر از پذیرش در آزمون کنکور سراسری می‌‌باشد.

پذیرش پزشکی از طریق آزمون لیسانس نیز دارای برخی شروط است. از جمله شرایط مورد نیاز می‌توان به الزام داشتن مدرک تحصیلی در مقاطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته در یکی از گروه‌‌های آزمایشی علوم تجربی، علوم ریاضی و فنی حرفه‌ای و نیز داشتن حداکثر سن ۲۵ سال تمام. توجه داشته باشید که معدل دیپلم متقاضی می‌بایست حداقل ۱۸ و معدل لیسانس نیز حداقل ۱۶ باشد.

پذیرش در این آزمون به گونه‌‌ای است که ابتدا متقاضی واجد شرایط باید در یک آزمون کتبی که مواد امتحانی آن طبق مصوبه وزارت بهداشت اعلام می‌شود، شرکت کرده و در روند پذیرش ۲ برابر ظرفیت دانشگاه، متقاضیان وارد رقابت خواهد شد. در این بخش علاوه‌ بر توانایی‌‌ای که باید در زبان انگلیس داشته باشد، ویژگی شخصیت فرد نیز مورد بررسی قرار گرفته و در صورت مثبت بودن اجازه پذیرش در رشته پزشکی را خواهد داشت. در نتیجه در نظر داشته باشید که برای پذیرش در این آزمون باید دو فیلتر بسیار جدی را پشت سر بگذارید که یکی از آن آزمون کتبی و دیگری مصاحبه است که هر کدام از آن‌ ها حدوداً ۵۰ درصد تاثیر دارد.

تحصیل در رشته های پیراپزشکی به صورت بدون کنکور ۱۴۰۲

به طور کلی می توان گفت که بر خلاف رشته پزشکی، امکان تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور وجود دارد اما پذیرش آن در بازه زمانی متفاوت از ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری ۱۴۰۲ صورت می گیرد. از دیگر تفاوت های پذیرش بدون کنکور رشته های پیراپزشکی با نام نویسی بدون کنکور سراسری در سایر رشته های تحصیلی، نحوه پذیرش داوطلبان است.

به عبارت دیگر، علاقه مندانی که قصد دارند به صورت بدون آزمون در هر یک از رشته های پیراپزشکی به تحصیل بپردازند، لازم است با دریافت و مطالعه دفترچه راهنما فرآیند ثبت نام خود را به انجام رسانند. پس از مرحله انتخاب رشته، پذیرش نهایی متقاضیان منوط به اخذ نمره قبولی در مصاحبه حضوری خواهد بود.

از جمله رشته هایی که در دوره های مختلف برگزاری آزمون به صورت بدون کنکور پذیرش داشته اند می توان موارد زیر را نام برد.

هوشبری
مامایی
بهداشت حرفه ای
اتاق عمل
بهداشت عمومی
تکنسین سلامت دندان

البته تا زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ تجربی نمی توان به طور قطع درمورد ارائه این رشته ها به صورت بدون آزمون اظهار نظر نمود. پس از منتشر شدن دفترچه فوق و کسب اطمینان از ارائه رشته های پیراپزشکی، می توانید در صورت احراز شرایط زیر، نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید.

رشته های پیراپزشکی اغلب در دانشگاه های علوم پزشکی مناطق محروم کشور ارائه شده و پذیرش آن ها معمولا به صورت بومی گزینی صورت می گیرد.
در صورت اعمال شرط معدل، داوطلبان می بایست دارای حداقل معدل ۱۵ در معدل کتبی نهایی خود باشند.
شرط سنی تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور ۱۴۰۲ حداکثر ۲۵ سال است و برای آقایانی که خدمت سربازی را پشت سر گذاشته اند، حداکثر ۲۷ سال می باشد.
تنها دارندگان مدرک دیپلم نظام جدید و قدیم و همچنین مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم در رشته تجربی مجاز به انتخاب رشته های پیراپزشکی بدون کنکور هستند.
امکان ثبت نام در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور ۱۴۰۲ برای دانشجویان و دانش آموختگان کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور فراهم نمی باشد.
آن دسته از داوطلبانی که صرفا بر اساس سوابق تحصیلی به تحصیل در رشته های پیراپزشکی می پردازند، لازم است به میزان سه برابر طول مدت تحصیل خود تعهد خدمت ارائه نمایند.
پذیرش نهایی متقاضیان واجد شرایط تنها در صورت کسب نمره قبولی در مصاحبه حضوری قطعی می گردد.
شرکت کنندگان بایستی حتما سر جلسه آزمون حضور داشته باشند حتی اگر به هیچکدام از سوالات پاسخ ندهند.

لازم است بدانید که هر یک از شرایط فوق در دوره های مختلف دستخوش تغییراتی بوده و در برخی از دوره ها شرایطی همچون ارائه مدرک تحصیلی صرفا در رشته تجربی و یا حداقل معدل جزو شرایط مورد نیاز ثبت نام نبوده اند. بنابراین امکان و شرایط پذیرش در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور تنها پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی هر دوره مشخص می شود و تا پیش از آن نمی توان اطلاعات دقیقی را درمورد آن ارائه کرد.

پذیرش در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور ۱۴۰۲ نیز تنها با ظرفیت محدود و تحت شرایط خاص انجام می شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشکی بدون کنکور و پرستاری بدون کنکور، با مرکز مشاوران آرکا تماس بگیرید.

اگر می خواهید به تحصیل در این رشته بپردازید و سوالاتی از قبیل زمان ثبت نام، شرایط و نحوه پذیرش و … در مورد آن دارید می توانید با کارشناسان و مشاوران تحصیلی آرکا صحبت کنید. برای مشاوره تلفنی میتوانید با مرکز مشاوره آرکا تماس بگیرید.

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته و … در تمام رشته های داشگاه فرهنگیان و…، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

 

مطالب مرتبط:

تعداد شرکت کنندگان کنکور ۱۴۰۲ | دی ماه، تیرماه، به تفکیک سهمیه و …

آرکا مشاوره

آخرین رتبه قبولی اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی تهران ۱۴۰۲ | مناطق و سهمیه

آرکا مشاوره

تعداد شرکت کنندگان کنکور ۱۴۰۲ | دی ماه، تیرماه، به تفکیک رشته و…

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید