مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

حذف اضطراری دروس دانشگاه سراسری ۱۴۰۲ | زمان، شرایط و …

حذف اضطراری دروس دانشگاه سراسری هیوا

حذف اضطراری دروس دانشگاه سراسری ۱۴۰۲ یا حذف تک درس، یکی از قوانین دانشگاه ها برای دانشجویانی است که جهت دریافت نمره قبولی پایان ترم در امتحان درس مورد نظر تردید خواهند داشت. با نزدیک شدن به روزهای پایانی ترم و فرا رسیدن ایام امتحانات معمولا دانشجویان با دغدغه های مختلفی رو به رو می شوند که از جمله آن ها، مبحث حذف اضطراری دروس می باشد. دانشجویان پس از آغاز نیمسال تحصیلی می‌توانند در فرصتی که در تقویم آموزشی تعیین شده (که معمولاً دو هفته بعد از انتخاب واحد اصلی است) اقدام به حذف یا اخذ دروسی در صورت موافقت گروه آموزشی مربوطه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه حذف و اضافه دانشگاه آزاد با مرکز مشاوره آرکا همراه باشید.

شرایط حذف اضطراری دروس دانشگاهی ۱۴۰۲

حذف اضطراری یا حذف تک درس عناوینی هستند که به حذف درس خاص در دانشگاه اطلاق می گردند. دانشجویانی که به هر دلیل قصد دارند نسبت به حذف هر یک از دروس خود اقدام کنند، لازم است ابتدا شرایط زیر را در نظر بگیرند چرا که عدم احراز هر یک از موارد زیر می تواند در آینده مشکلاتی را برای دانشجو به همراه داشته باشد.

دانشجویان در هنگام حذف اضطراری واحد درسی خود می بایست به شرایط هم نیاز و پیش نیاز دروس توجه کنند، زیرا در صورت حذف این دست از دروس، دروس وابسته به آن ها نیز حذف خواهند شد.
دانشجویان باید در مدت زمانی که از سوی دانشگاه اعلام می گردد و مطابق با تقویم آموزشی آن، به حذف دروس مورد نظر خود بپردازند. بازه زمانی مذکور در هر یک از دانشگاه های کشور متفاوت بوده و معمولا چند هفته پیش از پایان هر نیمسال تحصیلی می باشد. توجه داشته باشید که پس از اتمام مهلت تعیین شده در تقویم آموزشی دانشگاه، هیچ درخواستی مبنی بر حذف درس پذیرفته نخواهد شد.
امکان حذف دروس عملی همانند کارآموزی، پروژه و… در برخی از دانشگاه ها فراهم نمی باشد.
توجه داشته باشید که در صورت حذف دروس خود، تعداد واحدهای باقی مانده نباید کمتر از ۱۲ باشد.
دانشجویانی که در ترم قبل مشروط شده اند و نمی توانند بیش از ۱۲ الی ۱۴ واحد را اخذ نمایند، تنها در صورت موافقت اساتید دروس مورد تقاضا، مجاز به حذف واحدهای مورد نظر خود می باشند.

نکته مهم: توجه داشته باشید که هر یک از شرایط مذکور ممکن است در برخی از دانشگاه ها با تغییراتی همراه بوده و یا جزو قوانین و مقررات مربوط به حذف اضطراری دروس سال تحصیلی ۱۴۰۲ نباشند. در نتیجه می توان دریافت که هر یک از دانشگاه های کشور ضوابط و مقررات خاص خود را پیرامون مبحث فوق دارند و به همین دلیل نمی توان شرایط دقیقی را برای حذف دروس توسط دانشجویان ارائه نمود.

شایان ذکر است که در برخی از دانشگاه ها شرایط ویژه ای برای حذف اضطراری دروس برای سال ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده است. برای مثال محدودیت در تعداد واحدهای باقی مانده پس از حذف، عدم امکان حذف دروس عملی مانند آزمایشگاه، کارگاه، کارآموزی و پروژه و همچنین محدودیت در تعداد دفعات استفاده از قانون حذف اضطراری از جمله این موارد به شمار می روند.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که، دانشجویان دانشگاه آزاد این امکان را دارند، در صورت نیاز واحد های دروس عملی خود را نیز حذف کنند.

بنابراین اگر به هر دلیل قصد حذف دروس خود را دارید پیشنهاد می کنیم ابتدا شرایط و قوانین مربوط به آن را از طریق دانشگاه محل تحصیل خود جویا شوید و سپس اقدامات لازم را در این راستا به انجام برسانید. شما مخاطبین گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دستیابی به پاسخ سوالات خود با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بدانید: حذف اضطراری دروس دانشگاه آزاد

نحوه حذف اضطراری دانشگاه سراسری ۱۴۰۲

نحوه حذف اضطراری در هر دانشگاهی متفاوت است. در برخی از دانشگاه ها تمام مراحل به صورت الکترونیک انجام می شود. در بعضی دیگر نیز از روش غیر الکترونیکی و به اصطلاح دستی باید اقدام به حذف نمود. اغلب دانشگاه های سراسری از سیستم جامع دانشگاهی گلستان برای انجام کار های اداری و تحصیلی نظیر حذف اضطراری استفاده می کنند.

با این حال امکان استثنا نیز وجود دارد. به همین ترتیب دانشجو باید قبل از اقدام به حذف و انجام آن از قوانین و مقررات دانشگاه خود اطلاع کافی را داشته باشد. در روش غیرالکترونیکی، دانشجویان در زمان مقرر شده برای حذف اضطراری باید فرم حدف اضطراری را تهیه کنند و اطلاعات خود و درسی که برای حذف انتخاب شده است را باید در آن فرم به درستی و کامل وارد کنند.

پس از آن برای تایید حذف درس، استاد و معاون آموزشی دانشکده مربوطه درخواست را بررسی و در صورت وجود هیچ مغایرتی با شرایط و قوانین مربوط به دانشگاه آن را تایید می کنند تا در پورتال دانشگاهی ثبت شود. همچنین دانشجویانی که مشمول غیبت در کلاس های دانشگاه می شوند می بایست اقدام به حذف درس نمایند و یا به صورت حضوری با استاد مربوطه صحبت نمایند.

پس از آن که درس انتخابی دانشجو برای حذف، بررسی و تایید شد، دانشجو باید به استاد مربوطه درس اطلاع دهد تا استاد به اشتباه دانشجو را غایب در کلاس های درسی و امتحانات به شمار نیاورد. همچنین دانشجو برای اطمینان از حذف کامل درس به درستی بهتر است از طریق پرتال خود در دانشگاه، لیست دروس خود را در نیم سال تحصیلی که در آن مشغول به تحصیل است، بررسی کند.

در صورت هر گونه مشکل تا پیش از اتمام مهلت زمانی حذف اضطراری آن را اصلاح نماید. در دانشگاه های سراسری که مراحل حذف اضطراری باید در سامانه مربوطه انجام شود، این روند ساده تر طی خواهد شد. این مراحل به این صورت است که دانشجو با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد صفحه خود می شود.

در زمانی که سایت برای حذف اضطراری باز شود، با انتخاب گزینه درخواست بررسی مشکلات آموزشی و به دنبال آن ایجاد درخواست جدید و گزینه حذف اضطراری، درخواست خود را برای حذف درس مورد نظر برای اداره آموزش ارسال کنند.

دانشجویان باید توجه داشته باشند که نام درس و همچنین کدی که در هنگام انتخاب واحد برای آن درس در نظر گرفته شده است را در هنگام پر کردن درخواست حذف، به درستی وارد کنند و با کلیک بر روی گزینه حذف، درس مربوطه را حذف کنند.

در صورت مشاهده پیام موفقیت که به صورت سبز رنگ در انتهای صفحه نشان داده می شود از صحت عملیات می توان اطمینان پیدا کرد. در مرحله آخر نیز باید درخواست توسط دانشجو حتما تایید و ارسال شود تا عملیات حذف کاملا اعمال شود تا درسی که انتخاب شده بود در لیست درس های ترم باقی نماند. دانشجویان برای اطمینان از انجام درست حذف اضطراری می توانند لیست دروس خود در نیم سال تحصیلی در پرتال را مشاهده کنند.

دانشجو می تواند از طریق گزینه مشاهده گردش کار موجود در کنار درخواستی که ارسال کرده است نیز از روند کار و تایید حذف توسط کارشناس آموزشی مطلع شود تا در صورت هر گونه مشکل زمان کافی برای بررسی مشکلات داشته باشد.

بیشتر بدانید: انصراف از دانشگاه دولتی و کنکور مجدد ۱۴۰۳

زمان حذف اضطراری دانشگاه ۱۴۰۲

از دیگر مواردی که در حذف اضطراری دانشگاه برای دانشجویان سوال برانگیز است، زمان حذف اضطراری دانشگاه خواهد بود. زمان حذف اضطراری یا همان حذف تک درس دانشگاه در اواخر هر یک از نیمسال های تحصیلی امکان پذیر بوده و توسط اداره آموزش دانشگاه مشخص و به دانشجویان اطلاع رسانی می شود.

بنابراین دانشجویان در هر یک از نیمسال‌ های تحصیلی مجاز به حذف اضطراری دانشگاه خواهند بود. نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره کنیم درباره زمان دقیق حذف اضطراری است که باید بگوییم این امر به طور مستقیم با تقویم آموزشی در ارتباط بوده و در هفته های پایانی هر ترم ابلاغ می‌ گردد.

پس از در نظر گرفتن تقویم آموزشی، دانشجویانی که متقاضی حذف اضطراری یک درس عملی – نظری یا نظری – عملی خود هستند، با توجه به ماده ۳۷ می‌ توانند تا پنج هفته مانده به پایان زمان برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه جاری درخواست خود را ثبت نمایند.

زمان بندی دانشگاه برای ارائه درخواست متقاضیان حذف اضطراری دانشگاه آزاد، بر اساس زمان ورودی آنان تعیین می گردد. به همین دلیل هیچ یک از دانشجویان نگران از دست دادن زمان حذف تک درس نباشند.

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید. کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه های خاص و … در تمام رشته های دانشگاهی و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

مطالب مرتبط:

صفر تا ۱۰۰ کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ | نکات مهم

آرکا مشاوره

انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۳|ریاضی ،دفترچه،نکات مهم

آرکا مشاوره

آخرین رتبه قبولی اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی تهران ۱۴۰۲ | مناطق و سهمیه

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید