مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

مشاهده کارنامه سبز کنکور سراسری ۱۴۰۲ | نمونه کارنامه سبز، نکات مهم

کارنامه سبز کنکور سراسری ۱۴۰۲ پس از اعلام نتایج کنکور از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. برخی از داوطلبان از رشته یا دانشگاه محل پذیرش خود رضایت ندارند. این دسته از افراد می توانند شانس خود برای پذیرش در یکی دیگر از رشته های پایین تر در اولویت بندی خود را با استفاده از کارنامه سبز امتحان کنند. اما برای عملی کردن این کار، اطلاع از این که کارنامه سبز کنکور چیست و نحوه تحلیل آن چگونه است، ضروری است. بسیاری از افراد شانس قبولی در یکی از رشته های مورد علاقه خود را داشته و تنها به دلیل عدم اطلاع از کارنامه سبز کنکور سراسری این فرصت را از دست می دهند. کارنامه سبز اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد که در این مطلب به آن اشاره می‌کنیم.

کارنامه سبز کنکور چیست ؟

بسیاری از داوطلبان پس از شنیدن نام کارنامه سبز با این سوال رو به رو می شوند که کارنامه سبز کنکور چیست و برگه سبز کی میاد؟ اطلاع از این که کارنامه سبز چیست و زمان صدور آن برای داوطلبان بسیار ضروری بوده و تمامی داوطلبان کنکور سراسری باید از کارنامه سبز اطلاع داشته باشند. در راستای اهمیت این موضوع، در ادامه این بخش درباره این که کارنامه سبز کنکور چیست، توضیحات بیشتری ارائه شده است.

کارنامه سبز که با نام های کارنامه نهایی و کارنامه محرمانه هم شناخته می شود، کارنامه ای است که برای داوطلبان کنکور سراسری که مجاز به انتخاب رشته کنکور سراسری شده اند و انتخاب رشته خود را در زمان معین انجام داده اند، صادر می شود. این کارنامه به منظور اطلاع رسانی به داوطلب درباره وضعیت خود در دانشگاه های دیگر و سایر اولویت های خود صادر می شود. کارنامه نهایی پس از آن که داوطلبان در زمان معین رشته خود را انتخاب کرده و جواب خود را گرفته اند، صادر شده و درباره وضعیت آن ها در سایر دانشگاه ها و رشته ها اطلاع می دهد.

افرادی که در هیچ کدام از رشته های مورد علاقه خود قبول نشده اند و همچنین افرادی که در یکی از رشته ها قبول شده، اما از وضعیت انتخاب دانشگاه خود راضی نیستند، می توانند از کارنامه سبز استفاده کنند. بنابراین در جواب سوال این که کارنامه سبز کنکور چیست باید گفت که این کارنامه یک کارنامه نهایی و محرمانه است که برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته که در زمان معین انتخاب رشته انجام داده اند صادر شده و حاوی اطلاعاتی در راستای وضعیت داوطلب در سایر اولویت های خود می شود. داوطلبان در نظر داشته باشند که این کارنامه برای افرادی که در اعلام نتایج اولیه مردود شده اند نیست.

زمان مشاهده کارنامه سبز کنکور سراسری ۱۴۰۲

زمان مشاهده کارنامه سبز

همان طور که گفته شد، مشاهده کارنامه سبز کنکور سراسری ۱۴۰۲ پس از اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور برای شرکت کنندگان امکان پذیر خواهد بود که داوطلبان می بایست به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه نموده و با وارد کردن اطلاعاتی از قبیل شماره داوطلبی، کد ملی و شماره پرونده، اقدام به دریافت و مشاهده کارنامه سبز کنکور سراسری خود نمایند.

هم اکنون در مورخه ۲۳/۰۷/۱۴۰۲ کارنامه سبز داوطلبان کنکور سراسری در دسترس می باشد.

سایت مشاهده کارنامه سبز کنکور سراسری ۱۴۰۲

سایت سنجش به نشانی اینترنتی Sanjesh.org هر ساله میزبان برگزاری کنکور سراسری بوده و تمامی مراحل مربوط به این آزمون هم در همین سایت انجام می شود. بنابراین بدیهی است که مرحله دریافت کارنامه سبز هم در همین سایت انجام شود. کنکور سراسری تنها یکی از آزمون های برگزار شده در سایت سنجش بوده و بخش مخصوص به خود را دارد. کاربران باید به بخش مربوط به کنکور سراسری در سایت سنجش مراجعه کرده و سپس در زمان معین برای دریافت کارنامه سبز کنکور خود اقدام کنند.

اعتراض به کارنامه سبز کنکور سراسری ۱۴۰۲

ممکن است عده ای باشند که پس از بررسی کارنامه سبز کنکور سراسری نسبت به آن معترض باشند. اما سوال اینجاست که آیا امکان اعتراض به کارنامه سبز کنکور برای سال ۱۴۰۲ وجود دارد؟

طبق اطلاعیه ای که پس از اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۱، در این خصوص از سازمان سنجش منتشر شده است به این صورت می باشد که هیچ درخواستی تحت عنوان اشتباه در انتخاب رشته و یا درخواست اولویت بعدی رشته انتخابی در سازمان سنجش بررسی نخواهد شد. بنابراین داوطلبان می بایست از ارسال درخواست با این موضوع به سازمان مذکور خودداری کنند.

در صورتی که تکمیل ظرفیت کنکور سراسری وجود نداشته باشد، این کارنامه، آخرین مرحله از برگزاری کنکور سراسری بوده و افراد پس از آن می بایست به اطلاعیه های منتشر شده از سوی دانشگاه قبولی که در سایت رسمی آن قرار می گیرد جهت ثبت نام به صورت اینترنتی یا حضوری و آماده نمودن مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام، در واحد های دانشگاهی اقدام کنند.

بیشتر بدانید: نرم افزار تخمین رتبه کنکور سراسری ۱۴۰۳ با تاثیر ۵۰% معدل کتبی

نحوه مشاهده کارنامه سبز کنکور سراسری ۱۴۰۲

  1. ابتدا به سایت سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و گزینه ” سراسری ” را انتخاب کنید.

۲. در ادامه روی لینک ” کارنامه نهایی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ ” کلیک نمایید.

ثبت نام دانشگاه دولتی

۳. با وارد کردن کد ملی و رمز عبور وارد کارتابل خود شوید و گزینه کارنامه نهایی را انتخاب نمایید.

توضیحات کارنامه سبز کنکور سراسری ۱۴۰۲

کارنامه سبز از ۵ ستون تشکیل شده که در ادامه هر یک را بررسی خواهیم کرد.

۱ : ستون ترتیب علاقمندی داوطلب بر اساس فرم انتخاب رشته

۲ : ستون کد رشته امتحانی انتخابی داوطلب بر اساس دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

۳ : ستون رتبه داوطلب : بعد از مقایسه با تمام انتخاب کنندگان، رتبه داوطلب انتخاب شده است. به عبارت دیگر، کارنامه اولیه کنکور سراسری برای همه داوطلبانی که این رشته را در فرم انتخاب رشته خود انتخاب کرده‌اند، با یکدیگر مقایسه می‌شود و بر اساس این مقایسه، رتبه‌ای به هر یک از آن‌ها اختصاص داده می‌شود.

رتبه در سهمیه داوطلب، از مقایسه نمره کل داوطلبان با هم محاسبه می شود. سازمان سنجش داوطلبان را با توجه به نمره کل ( تراز ) و به صورت نزولی تعیین می کند و به بالا ترین نمره کل رتبه ۱ و دومین نمره کل رتبه ۲ و …را اختصاص می دهد.

۴ : ستون آخرین رتبه قبولی : رتبه آخرین نفر قبولی در بین انتخاب کنندگان این کد رشته محل، در این ستون مشخص خواهد شد.

مفهوم مندرجات کارنامه در ستون نتیجه

علامت ستاره (*) در ستون نتیجه نشان می‌دهد که شما در این کد رشته محل پذیرفته شده اید.

عدد ۱ به این معنی است که رشته های دارای شرایط خاص را انتخاب نموده اید.

عدد ۲ به معنی این است که حداقل در مصاحبه یکی از دانشگاه های نیمه متمرکز معرفی شده اید.

عدد ۳ به این معنی است که داوطلب در سهمیه مجاز دیگری به جز سهمیه نهایی پذیرفته شده است.

عدد ۴ نشان می دهد که وضعیت علمی و عمومی شما در رشته انتخابی توسط وزارت آموزش و پرورش در دست بررسی است.

عدد ۵ به این معنی است که داوطلب با توجه به ضوابط عمومی گزینش در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت معلم شهید رجایی

امتیاز و نمره لازم را به دست نیاورده و در اولویت جذب قرار نگرفته است این دسته از داوطلبان می توانند در مهلت تعیین شده

درخواست بررسی مجدد پرونده خود را به هسته گزینش آموزش و پرورش استان سکونت خود ارسال نمایند.

عدد ۷ به این معنی است که امتیاز لازم برای شرکت در مصاحبه تخصصی را به دست نیاورده اید و یا دارای شرایط لازم (سن، معدل، ویژگی های جسمانی و غیبت در مصاحبه ) نبوده اید.

عدد ۸ به معنی قبولی در رشته های چندگروهی تک ظرفیتی دانشگاه فرهنگیان ویژه داوطلبان آزاد یا تربیت معلم سابق است که در آن رشته ها، پذیرش از گروه آزمایشی که داوطلب، دارای نمره کل بیشتری بوده است صورت گرفته یا اینکه داوطلب ضوابط انتخاب این رشته را نداشته است.

عدد ۹ به این معنی است که شرایط و وضعیت علمی و عمومی شما برای پذیرش در یکی از دانشگاه های شاهد، دانشگاه بقیه الله(عج)، دکتری پیوسته بیوتکنولوژی، بیمه اکو دانشگاه علامه طباطبایی، غیرانتفاعی رفاه و علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری در حال بررسی می باشد.

بیشتر بدانید: مهمترین تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۳ | نحوه برگزاری، زمان، شرایط و…

نمونه کارنامه سبز کنکور سراسری ۱۴۰۲

بخش اول کارنامه سبز ۱۴۰۲ داوطلبان شامل اطلاعات فردی او می شود. در بالای این کارنامه ابتدا وضعیت انتخاب رشته اولیه داوطلبان قرار گرفته است. سپس در ادامه اطلاعاتی از قبیل شماره پرونده، اطلاعات هویتی و اطلاعات مربوط به سهمیه های داوطلب است. توصیه می شود که داوطلبان ابتدا تمامی این اطلاعات را بررسی کرده و سپس به ادامه کارنامه مراجعه کنند. در صورتی که مغایرتی در اطلاعات وارد شده در این بخش وجود داشته باشد، ممکن است در مراحل بعدی برای دانشجویان دردسرساز شود.

در ادامه کارنامه می توان سایر مندرجات مربوط به انتخاب رشته را مشاهده کرد. این بخش از کارنامه شامل ستون اولویت ها، ستون کد رشته، ستون رتبه داوطلب، ستون آخرین رتبه قبولی و ستون نتیجه می شود. اطلاعات در هر ستون معنای خاص خود را دارد. درباره اعداد و علامت هایی که در ستون نتیجه مشاهده می شود هم در بخش های قبلی توضیحاتی داده شده است.

 

علامت ستاره (*) در ستون نتیجه نشان می‌دهد که شما در این کد رشته محل پذیرفته شده اید.

کارنامه سبز کنکور 1402

مهلت استفاده از کارنامه سبز کنکور سراسری ۱۴۰۲

استفاده از کارنامه سبز ۱۴۰۲ مانند سال های گذشته یک بازه زمانی محدودی داشته و افراد نمی توانند هر زمان که اراده کردند از این کارنامه استفاده کنند. بنابراین علاوه بر اطلاع از زمان صدور کارنامه سبز و نحوه استفاده از آن، ضروری است که افراد درباره مهلت استفاده از این کارنامه هم اطلاع داشته باشند. در همین راستا و به دلیل اهمیت اطلاع از محدودیت زمانی موجود، در ادامه این بخش درباره مهلت استفاده از کارنامه سبز کنکور سراسری اطلاعات بیشتری ارائه شده است.

مهلت استفاده از کارنامه سبز ۱۴۰۲ توسط سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی Sanjesh.org اعلام می شود. طبق روال سال های پیش این بازه زمانی احتمالا باید یک یا دو هفته پس از اعلام نتایج و در مهر ماه صورت بگیرد. اما برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر، بهتر است که داوطلبان منتظر اعلامیه رسمی سایت سنجش و فعال شدن لینک های مربوطه در این سایت باشند. این بازه زمانی محدود بوده و به همین دلیل بهتر است که تمامی افراد از طریق سایت سنجش منتظر اعلام تاریخ دقیق آن باشند.

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید.

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته دانشگاه آزاد و … در تمام رشته های دانشگاهی و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

 

مطالب مرتبط:

انتخاب رشته کاردانی به کارشناسی ۱۴۰۳

آرکا مشاوره

میزان اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی ۱۴۰۳| نکات مهم

آرکا مشاوره

ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت ۱۴۰۳| نکات مهم

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید