مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری۱۴۰۳| نکات مهم

انتخاب رشته یکی از مهم ترین مراحل کنکور سراسری محسوب می شود زیرا از جهات مختلف در آینده شغلی و تحصیلی افراد تاثیرگذار است. به دلیل حساسیت انتخاب رشته کنکور سراسری، پس از اعلام نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۳ داوطلبان حاضر در جلسه آزمون در جستجوی مشاوره ای خوب و با تجربه برای داشتن انتخاب رشته ای خوب هستند. با توجه به تغییرات کنکور سراسری داوطلب باید بتواند با بررسی کارنامه اولیه براساس دو نوبت آزمون سراسری از وضعیت خود مطلع شده و بر اساس رتبه و نمره مکتسبه در سهمیه نهایی، از شانس قبولی خود در رشته محل های ارائه شده، مطلع گشته و با در نظر گرفتن فاکتورهای انتخاب رشته، انتخابی ایده آل داشته باشند.

مشاوره انتخاب رشته باید توسط فردی آگاه و با تجربه در این زمینه انجام گیرد. اطلاعاتی که در مشاوره انتخاب رشته باید ارائه شود شامل: بررسی علاقه و توانایی های فرد، معرفی ماهیت رشته و بازارکار آن در آینده، رتبه لازم برای قبولی در رشته محل دلخواه، شهریه تمامی دوره های ارائه دهنده آن رشته، تحلیل و بررسی کارنامه نوبت اول و دوم کنکور سراسری، استفاده از نرم افزار مجازی انتخاب رشته برای مشخص شدن شانس قبولی فرد در رشته محل های دلخواه، بیان آخرین تغییرات و اصلاحات دفترچه انتخاب رشته و نحوه چینش فرم انتخاب رشته می باشد.

سامانه مشاوره تحصیلی آرکا یکی از موسسات مشاوره تحصیلی تلفنی پیشتاز در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری می باشد. موسسه ارکادر این صفحه پکیجی را تهیه و در دسترس عموم افراد قرار داده تا داوطلبان کنکوری با مطالعه آن بتوانند به تمامی موارد مهم و کلیدی که برای کنکور سراسری ۱۴۰۳ مورد نیاز است، دسترسی داشته و در صورت بروز هر گونه سوال و ابهامی با استفاده از مشاوره تلفنی با کارشناسان مجرب انتخاب رشته کنکور سراسری  آرکا تماس گیرند

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳

تمامی داوطلبانی که برای اولین بار در کنکور سراسری شرکت می کنند، تجربه کافی برای انتخاب رشته کنکور را ندارند. همین امر سبب می شود که در صورت کسب رتبه قابل قبول نیز موفق به تحصیل در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود نشود یا حتی ممکن است در هیچ یک از رشته های منتخب پذیرفته نشود. به همین منظور توصیه می شود که پیش از ثبت کد رشته های انتخابی از مشاوره تحصیلی کنکور کمک بگیرید.

حتما بخوانید: آمادگی مصاحبه ارزیابی شایستگی عمومی و اختصاصی استخدامی آموزگاری ۱۴۰۳| ابتدایی و استثنایی

مشاوره خوب چه ویژگی هایی دارد؟

به منظور رسیدن به نتیجه مطلوب لازم است که در انتخاب مشاوره خود دقت لازم داشته باشید چرا که این امر می تواند سرنوشت تحصیلی شما رقم بزند.

داشتن تجربه کافی،

میزان تجربه در هر امری تبحر فرد را نشان می دهد. بدین وسیله مشاوره با تجربه می داند که داوطلب با توجه به رتبه قبولی کنکور چه کد رشته هایی را در اولویت قرار دهد تا شانش قبولی وی افزایش یابد.

انتخاب منطقی و به دور از رویاپردازی

البته که علایق داوطلبان نیز در روند انتخاب کد رشته ها دخیل می شود اما این تمام ماجرا نیست. اگر مشاور تنها رشته ها را بر اساس رویاهای متقاضی انتخاب کرده و تاثیر رتبه را بی اهمیت بشمارد شانس پذیرش وی به صورت قابل توجهی کاهش می یابد، تنها انتخاب منطقی و به دور از رویا پردازی موجب موفقیت در این امر می شود.

وجدان کاری

مشاور موظف است دلسوزانه و با صبر و حوصله به خواسته داوطلب گوش داده و در انتخاب کد رشته ها نسبت به علایق او بی تفاوت نباشد. همچنین از یک برنامه نیمه آماده و از پیش تعیین شده برای تمامی مراجعه کنندگان استفاده نکرده و چینش رشته های هر فرد در فرم انتخاب رشته کنکور را با توجه به رتبه قبولی و خواسته های وی انتخاب نماید.

پشیبانی از داوطلب

از آن جایی که تا پیش از پایان مهلت انتخاب رشته امکان ویرایش کد رشته ها برای داوطلبان وجود دارد، بنابراین مشاور نیز موظف است در طول این زمان از توصیه های خود برای راهنمایی هرچه بیشتر این افراد دریغ نکند.

دریافت هزینه منطقی از داوطلبان

البته که مشاوران برای انتخاب رشته هزینه دریافت می کنند اما این هزینه باید معقول و منطقی باشد چرا که این امر یکی از دغدغه های داوطلبان می باشد. بدین وسیله افراد زیادی برای انتخاب رشته خود بدون نگرانی و دلهره به مراکز مشاوره مراجعه می کنند

چرا مشاوره انتخاب رشته کنکور ضرورت دارد؟

زیرا زندگی حرفه‌ای شما بیش از هر چیز دیگری تحت‌تاثیر همین تک‌انتخاب قرار دارد. بد است که وقتی راهکارهای خوبی مانند مشاور تحصیلی در دسترس است، آدم این تک‌انتخاب مهم زندگی‌اش را به شانس و تصادف گره بزند. بنابراین، شما باید با اطلاعات کامل به‌سراغ این غول به‌نوعی مرحله آخر بروید. ما هم در اینجا آنچه به نظرمان در اولویت است را به اختصار برای‌تان بیان می‌کنیم.

حتما بخوانید: انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ | راهنمای جامع، زمان، نکات مهم

تاثیر سهمیه‌ها در انتخاب رشته کنکور

تمام داوطلبان کنکور به یک اندازه به امکانات آموزشی دسترسی ندارند: بعضی از دانش‌آموزان در شهرهای بزرگ به مدرسه‌های مجهز و پیشرفته می‌روند و خیلی‌ها در شهرستان‌ها و روستاهای کوچک با کمترین امکانات آموزشی درس می‌خوانند. برای این‌که عدالت آموزشی بین داوطلبان برقرار شود، شورای سنجش و پذیرش دانشجو اقدام به ایجاد سهمیه های کنکور کرده است. یکی از مهم‌ترین سهمیه‌های کنکور، سهمیه مناطق ۱، ۲ و ۳ است:

۹۵ درصد از داوطلبان کنکور از سهمیه‌ی مناطق استفاده می‌کنند. هر سال تعداد داوطلبان هر ناحیه محاسبه می‌شود و مثلا درنهایت مشخص می‌شود که ۴۰درصد سهیمه منطقه یک، ۳۰درصد سهمیه منطقه دو و ۳۰درصد سهمیه‌ی منطقه ۳ دارند. بنابراین ظرفیت هر رشته را بعد از کم‌کردن سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهداء از انواع دانشگاه‌‌ها (روزانه و شهریه‌پرداز)، بین این سهمیه‌ها تقسیم می‌کنند و داوطلبان هر منطقه با هم‌منطقه‌ای‌های خودشان در رقابت قرار می‌دهند.

حتما بخوانید: انتخاب رشته کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ | نکات مهم

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳

با توجه به آخرین تغییرات کنکور، این آزمون در دو نوبت اردیبهشت ماه و تیر ماه ۱۴۰۳ برگزار می‌شود؛ اما مطابق اخبار منتشر شده، برای هر دو نوبت کنکور به طور کلی یک انتخاب رشته در نظر گرفته شده است. معمولا حدود یک ماه پس از برگزاری نوبت دوم کنکور یعنی تیر ماه، فرآیند انتخاب رشته در مرداد ماه ۱۴۰۳ خواهد بود.

دانشگاه های سراسری

برای انتخاب رشته این دوره یک مهلت چند روزه در نظر گرفته می‌شود که از نیمه دوم مرداد ماه ۱۴۰۳ آغاز خواهد شد. این فرایند به احتمال زیاد تمدید هم خواهد شد. انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان به صورت مجزا و در دی ماه ۱۴۰۲ انجام شده است.

دانشگاه آزاد

انتخاب رشته دانشگاه آزاد از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری جداست؛ اما گمان می‌رود که انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز در نیمه دوم مرداد ماه ۱۴۰۳ باشد. متقاضیان می توانند در زمان تعیین شده نسبت به انتخاب رشته در این دانشگاه به جزرشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی اقدام نمایند.

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید.

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه های خاص و … در تمام رشته های دانشگاهی و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

مطالب مرتبط:

سیر تا پیاز رشته گیاه پزشکی | بازار کار$ ثبت نام و …

آرکا مشاوره

حذف درخواست مجوز انتخاب واحد دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

آرکا مشاوره

حذف اضطراری دروس دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ | هزینه، زمان، نحوه و نکات مهم

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید