مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

مشاوره انتخاب رشته کنکور فرهنگیان ۱۴۰۳| نکات مهم

انتخاب رشته یکی از مهم ترین مراحل کنکور فرهنگیان محسوب می شود زیرا از جهات مختلف در آینده شغلی و تحصیلی افراد تاثیرگذار است. به دلیل حساسیت انتخاب رشته کنکور فرهنگیان، پس از اعلام نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۳ داوطلبان حاضر در جلسه آزمون در جستجوی مشاوره ای خوب و با تجربه برای داشتن انتخاب رشته ای خوب هستند. با توجه به تغییرات کنکور فرهنگیان داوطلب باید بتواند با بررسی کارنامه اولیه براساس دو نوبت آزمون فرهنگیان از وضعیت خود مطلع شده و بر اساس رتبه و نمره مکتسبه در سهمیه نهایی، از شانس قبولی خود در رشته محل های ارائه شده، مطلع گشته و با در نظر گرفتن فاکتورهای انتخاب رشته، انتخابی ایده آل داشته باشند.

مشاوره انتخاب رشته کنکور فرهنگیان ۱۴۰۳ باید توسط فردی آگاه و با تجربه در این زمینه انجام گیرد. اطلاعاتی که در مشاوره انتخاب رشته باید ارائه شود شامل: بررسی علاقه و توانایی های فرد، معرفی ماهیت رشته و بازارکار آن در آینده، رتبه لازم برای قبولی در رشته محل دلخواه، شهریه تمامی دوره های ارائه دهنده آن رشته، تحلیل و بررسی کارنامه نوبت اول و دوم کنکور سراسری، استفاده از نرم افزار مجازی انتخاب رشته برای مشخص شدن شانس قبولی فرد در رشته محل های دلخواه، بیان آخرین تغییرات و اصلاحات دفترچه انتخاب رشته و نحوه چینش فرم انتخاب رشته می باشد.

سامانه مشاوره تحصیلی آرکا یکی از موسسات مشاوره تحصیلی تلفنی پیشتاز در زمینه انتخاب رشته کنکور فرهنگیان می باشد. موسسه ارکا در این صفحه پکیجی را تهیه و در دسترس عموم افراد قرار داده تا داوطلبان کنکوری با مطالعه آن بتوانند به تمامی موارد مهم و کلیدی که برای کنکور سراسری ۱۴۰۳ مورد نیاز است، دسترسی داشته و در صورت بروز هر گونه سوال و ابهامی با استفاده از مشاوره تلفنی با کارشناسان مجرب انتخاب رشته کنکور سراسری  آرکا تماس گیرند

مشاوره انتخاب رشته کنکور فرهنگیان ۱۴۰۳

تمامی داوطلبانی که برای اولین بار در کنکور سراسری شرکت می کنند، تجربه کافی برای انتخاب رشته کنکور را ندارند. همین امر سبب می شود که در صورت کسب رتبه قابل قبول نیز موفق به تحصیل در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود نشود یا حتی ممکن است در هیچ یک از رشته های منتخب پذیرفته نشود. به همین منظور توصیه می شود که پیش از ثبت کد رشته های انتخابی از مشاوره تحصیلی کنکور کمک بگیرید.

حتما بخوانید: آمادگی مصاحبه ارزیابی شایستگی عمومی و اختصاصی استخدامی آموزگاری ۱۴۰۳| ابتدایی و استثنایی

مشاوره خوب چه ویژگی هایی دارد؟

به منظور رسیدن به نتیجه مطلوب لازم است که در انتخاب مشاوره خود دقت لازم داشته باشید چرا که این امر می تواند سرنوشت تحصیلی شما رقم بزند.

داشتن تجربه کافی،

میزان تجربه در هر امری تبحر فرد را نشان می دهد. بدین وسیله مشاوره با تجربه می داند که داوطلب با توجه به رتبه قبولی کنکور چه کد رشته هایی را در اولویت قرار دهد تا شانش قبولی وی افزایش یابد.

انتخاب منطقی و به دور از رویاپردازی

البته که علایق داوطلبان نیز در روند انتخاب کد رشته ها دخیل می شود اما این تمام ماجرا نیست. اگر مشاور تنها رشته ها را بر اساس رویاهای متقاضی انتخاب کرده و تاثیر رتبه را بی اهمیت بشمارد شانس پذیرش وی به صورت قابل توجهی کاهش می یابد، تنها انتخاب منطقی و به دور از رویا پردازی موجب موفقیت در این امر می شود.

وجدان کاری

مشاور موظف است دلسوزانه و با صبر و حوصله به خواسته داوطلب گوش داده و در انتخاب کد رشته ها نسبت به علایق او بی تفاوت نباشد. همچنین از یک برنامه نیمه آماده و از پیش تعیین شده برای تمامی مراجعه کنندگان استفاده نکرده و چینش رشته های هر فرد در فرم انتخاب رشته کنکور را با توجه به رتبه قبولی و خواسته های وی انتخاب نماید.

پشیبانی از داوطلب

از آن جایی که تا پیش از پایان مهلت انتخاب رشته امکان ویرایش کد رشته ها برای داوطلبان وجود دارد، بنابراین مشاور نیز موظف است در طول این زمان از توصیه های خود برای راهنمایی هرچه بیشتر این افراد دریغ نکند.

دریافت هزینه منطقی از داوطلبان

البته که مشاوران برای انتخاب رشته هزینه دریافت می کنند اما این هزینه باید معقول و منطقی باشد چرا که این امر یکی از دغدغه های داوطلبان می باشد. بدین وسیله افراد زیادی برای انتخاب رشته خود بدون نگرانی و دلهره به مراکز مشاوره مراجعه می کنند

چرا مشاوره انتخاب رشته کنکور ضرورت دارد؟

زیرا زندگی حرفه‌ای شما بیش از هر چیز دیگری تحت‌تاثیر همین تک‌انتخاب قرار دارد. بد است که وقتی راهکارهای خوبی مانند مشاور تحصیلی در دسترس است، آدم این تک‌انتخاب مهم زندگی‌اش را به شانس و تصادف گره بزند. بنابراین، شما باید با اطلاعات کامل به‌سراغ این غول به‌نوعی مرحله آخر بروید. ما هم در اینجا آنچه به نظرمان در اولویت است را به اختصار برای‌تان بیان می‌کنیم.

حتما بخوانید: انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ | راهنمای جامع، زمان، نکات مهم

تاثیر سهمیه‌ها در انتخاب رشته کنکور

تمام داوطلبان کنکور به یک اندازه به امکانات آموزشی دسترسی ندارند: بعضی از دانش‌آموزان در شهرهای بزرگ به مدرسه‌های مجهز و پیشرفته می‌روند و خیلی‌ها در شهرستان‌ها و روستاهای کوچک با کمترین امکانات آموزشی درس می‌خوانند. برای این‌که عدالت آموزشی بین داوطلبان برقرار شود، شورای سنجش و پذیرش دانشجو اقدام به ایجاد سهمیه های کنکور کرده است. یکی از مهم‌ترین سهمیه‌های کنکور، سهمیه مناطق ۱، ۲ و ۳ است:

۹۵ درصد از داوطلبان کنکور از سهمیه‌ی مناطق استفاده می‌کنند. هر سال تعداد داوطلبان هر ناحیه محاسبه می‌شود و مثلا درنهایت مشخص می‌شود که ۴۰درصد سهیمه منطقه یک، ۳۰درصد سهمیه منطقه دو و ۳۰درصد سهمیه‌ی منطقه ۳ دارند. بنابراین ظرفیت هر رشته را بعد از کم‌کردن سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهداء از انواع دانشگاه‌‌ها (روزانه و شهریه‌پرداز)، بین این سهمیه‌ها تقسیم می‌کنند و داوطلبان هر منطقه با هم‌منطقه‌ای‌های خودشان در رقابت قرار می‌دهند.

حتما بخوانید: انتخاب رشته کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ | نکات مهم

زمان و نحوه برگزاری کنکور فرهنگیان ۱۴۰۳

ثبت نام کنکور اختصاصی فرهنگیان همزمان با ثبت نام مرحله اول کنکور (۵ تا ۱۱ آذر ماه) استغ در واقع شما زمانی که برای کنکور اردیبهشت ماه ثبت نام می‌کنید، باید تیک ثبت نام در آزمون اختصاصی فرهنگیان را هم بزنید تا برای شما دفترچه اختصاصی این آزمون صادر شود. کنکور فرهنگیان فقط یک بار در سال و آن هم در اردیبهشت ماه و همزمان با مرحله اول کنکور سراسری برگزار می‌شود. می‌دانم این موضوع کمی گیج کننده است، اما قضیه این است که هر داوطلب ابتدا به سوالات دفترچه تخصصی رشته خودش پاسخ می‌دهد و اگر برای کنکور فرهنگیان ثبت نام کرده باشد، بعد از اتمام زمان پاسخ‌گویی دفترچه تخصصی رشته‌اش به او یک دفترچه اختصاصی آزمون فرهنگیان داده می‌شود. دفترچه اختصاصی آزمون فرهنگیان شامل سه درس زیر است:

  • هوش و استعداد معلمی با ضریب ۳
  • تعلیم و تربیت اسلامی با ضریب ۲
  • فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی با ضریب ۲

یکی از مهم ترین مراحل پذیرش دانشجو در دانشگاه های تربیت معلم و پردیس دانشگاه های فرهنگیان، مصاحبه است که تنها معرفی شدگان مرحله انتخاب رشته حق شرکت در آن را دارند. به نحوی که سازمان سنجش پس از بررسی انتخاب های موجود در فرم انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۳، فهرست اسامی چند برابر ظرفیت کد رشته محل های دانشگاه فرهنگیان را به همراه زمان انجام مصاحبه در سایت خود منتشر کرده و در اختیار داوطلبان قرار می دهد.

معرفی شدگان می بایست پس از مطالعه دقیق اطلاعیه منتشر شده در این خصوص و کسب آمادگی لازم در تاریخ مقرر به دانشگاه مربوطه مراجعه کرده و مراحل گزینش را به اتمام برسانند. مصاحبه دانشگاه فرهنگیان توسط هسته های گزینش هر استان برگزار می شود و متقاضیان می بایست طبق اطلاعیه سازمان سنجش، سر جلسه تعیین شده حاضر شوند. همانطور که گفته شد در جلسات مصاحبه سلامت جسمی داوطلب بررسی می شود و سوالات مختلفی در خصوص هدف شما از انتخاب شغل معلمی، احکام،مسائل سیاسی و… از داوطلبان پرسیده می شود.

مراحل ویرایش انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳

داوطلبان کنکور تربیت معلم ۱۴۰۳ به منظور تغییر و ویرایش انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان و رجایی ۱۴۰۳ باید به سایت سنجش مراجعه کرده و از طریق سامانه جامع آزمون سراسری مای سنجش مطابق مراحل زیر این فرآیند را پشت سر گذارند.

  1. ورود به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org
  2. انتخاب گزینه “سراسری” از منوی آزمون ها
  3. کلیک بر روی لینک “انتخاب رشته آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان سال ۱۴۰۳”
  4. ورود به سامانه مای سنجش و انتخاب گزینه انتخاب رشته
  5. انجام ویرایش های مورد نظر و تایید نهایی اطلاعات

رشته های دانشگاه فرهنگیان

رشته های این دانشگاه نوبنیاد، شامل دروس تخصصی دبیرستان و علوم تربیتی است.

برای رشته ریاضی : دبیری ریاضی و فیزیک، دبیری فنی انواع رشته های مهندسی

برای تجربی : شیمی و زیست

برای انسانی : الهیات و معارف، زبان عربی، جغرافیا و سایر رشته هایی است که حال حضور ذهن ندارم.

برای زبان های خارجی : دبیری زبان انگلیسی

در ضمن رشته های دبیری تربیت بدنی و علوم تربیتی (شاخه آموزش ابتدائی یا همان آموزگاری) به صورت شناور در هر سه گروه خواهد بود.

 

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید.

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه های خاص و … در تمام رشته های دانشگاهی و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

مطالب مرتبط:

برنامه امتحانات نهایی شهریور ۱۴۰۲ | تجربی-انسانی-ریاضی

آرکا مشاوره

انتخاب رشته داروسازی دانشگاه آزاد۱۴۰۳| نکات مهم

آرکا مشاوره

نحوه دریافت مجدد شماره پرونده و داوطلبی کنکور سراسری ۱۴۰۲ | فراموشی

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید