مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

۰ تا صد ارز دانشجویی ۱۴۰۳ | شرایط، مدارک، قیمت ….

ارز دانشجویی اپلای

دولت ارز دانشجویی ۱۴۰۳ را به عنوان کمک هزینه ای برای دانشجویان خارج از کشور در نظر گرفته است تا افراد بتوانند با خیال راحت به تحصیل خود ادامه بدهند. امرزوه بسیاری از مراکز دولتی به کلیه متقاضیانی که برای تحصیل در خارج از کشور اپلای کرده اند، ارزی را تحت عنوان ارز دانشجویی اعطا می کنند. در ادامه مقاله با توجه به شرایط دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۳، توضیحاتی ارائه شده است که دانشجویان مهاجر را با فرایند اخذ ارز دانشجویی که کمک مالی مناسبی برای آن ها محسوب می شود، آشنا می کند.

ارز دانشجویی ۱۴۰۳ چیست

همان طور که همه افراد می دانند این روزها نرخ دلار با نوسانات زیادی مواجه شده و کار را برای مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان استعداد درخشان و همچنین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای دیگر را دارند، دشوار کرده است. در همین راستا ارائه و دریافت ارز دانشجویی می تواند به عنوان کمک هزینه ای هر چند اندک عمل کند. اما ارز دانشجویی چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

ارز دانشجویی یا همان ارز نیمایی، ارزی می باشد که با نرخ دولتی توزیع می شود و دانشجویانی که برای تحصیل در سایر کشورهای اروپایی، آسیایی، و امریکایی اپلای شده اند، قادر به دریافت و استفاده از ارز دانشجویی در سال ۱۴۰۳ می باشند.

دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۳ مراحل و شرایط خاص خود را داراست و هر دانشجویی قادر به اخذ آن نیست. بنابراین برای گرفتن ارز دانشجویی، دانشجوی پذیرش شده باید شرایط دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۳ را مطالعه کرده و سپس در صورت واجد شرایط بودن برای اخذ آن اقدام نماید.

همچنین ارز دانشجویی دارای قوانین و ضوابط مختص به خود می باشد. دانشجویان برای دریافت این ارز نیاز به کمک و راهنمایی داشته، چرا که در صورت مرتکب شدن به هر گونه اشتباهی در مسیر دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۳، امکان اخذ آن از وی سلب می شود و امکان استفاده ارز را از دست خواهد داد.

شرایط درخواست ارز دانشجویی ۱۴۰۳

دانشگاه محل تحصیل باید دارای اعتبار و مورد پذیرش وزارت علوم باشد.

تایید گواهی‌ اشتغال به‌ تحصیل‌ از سوی سازمان امور دانشجویان بررسی‌ می شود. مراحل‌ پرداخت‌ ارز بر عهده بانک های عامل است.

تایید گواهی‌ اشتغال به‌ تحصیل‌ باید در سامانه میخک بارگذاری شود و دریافت کد رهگیری الزامی است.

ارز مخصوص دانشجویان درخواستی تنها برای ترم جدید قابل بررسی است.

حداکثر مدت پرداخت‌ ارز برای‌ مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد ٣٦ ماه و مقطع‌ دکترا ٦٠ ماه است.

دانشجویان می‌ توانند سالانه‌ به‌ مدت سه‌ ماه در ایران اقامت‌ داشته‌ باشند که به صورت هر شش‌ ماه یک‌ ماه و نیم می باشد. اقامت بیش از این مدت باعث لغو دریافت ارز می شود.

به دانشجویان دارای بورسیه تحصیلی، ارز مخصوص دانشجویان تعلق نمی گیرد.

تنها به‌ دانشجویان تمام وقت‌ ارز تعلق‌ می‌ گیرد. به دانشجویان حاضر در دوره های‌ غیر حضوری، پاره وقت‌ و مجازی‌ و همچنین واحد های‌ خارج از کشور دانشگاه های‌ پیام نور و آزاد ارز تعلق‌ نمی‌ گیرد.

امکان تغییر بانک وجود نداشته و ارز مقرری‌ و شهریه‌ هر دو باید از یک بانک دریافت شوند.

ارائه ویزای تحصیلی الزامی است.

دانشجویان دارای کارت پایان خدمت باید کارت الکترونیکی‌ نظام وظیفه‌ داشته باشند.

افراد باید مدرک لغو تعهد آموزش رایگان دوره های تحصیلی پیشین خود در ایران را داشته باشند.

به‌ دوره های زبان، کالج و پیش‌ نیاز ارز مخصوص دانشجویان تعلق نمی گیرد.

همچنین کسانی که به صورت غیر قانونی از کشور خارج شده اند، قادر به دریافت این نوع ارز نخواهند بود.

یکی از مهم ترین شرایط دریافت ارز مخصوص دانشجویان طبق آخرین مصوبه جدید بانک مرکزی این است که اگر دانشجویان مقطع لیسانس یا کارشناسی که قبل از ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ دانشجو بوده و در حال حاضر مشغول به تحصیل است، تامین، انتقال قیمت شهریه، پرداخت و پرداخت یا انتقال هزینه های اقامت برای ترم تحصیلی جاری و بعد از آن بلامانع است. همچنین اگر فرد دانشجو یا خانواده آن، درخواسته انجام حواله به حساب دانشجو یا شخص دیگری ساکن در خارج از کشور را داشته باشد، در صورتی این حواله صورت می پذیرد که فرد صورت حسابی را از دانشگاه محل تحصیل خود جهت اعلام میزان ارز دریافت شده از دانشجو را که مورد تایید و اعتبار است را به نمایندگی ایران در کشور محل تحصیل ارائه و تایید نمایند.

بیشتر بدانید: معافیت سربازی ۱۴۰۳ | قوانین جدید، شرایط و انواع معافیت، نکات مهم

مدارک لازم برای دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۳

درست مانند هر پروسه اداری دیگری، برای دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۳ هم نیاز است تا افراد یک سری مدارک خاص را آماده کرده و هنگام ثبت نام به مراجع مربوطه تحویل بدهند. ارائه کامل و درست مدارک یکی از مهم ترین مراحل است. در صورتی که افراد نتوانند مدارک خود را کامل و دقیق ارائه بدهند، احتمال این که شانس خود را برای گرفتن ارز با نرخ دانشجویی ۱۴۰۳ از دست بدهند بسیار زیاد است. از همین رو در ادامه این بخش لیست کاملی از مدارک لازم برای دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۳ ارائه شده است. مدارک به شرح زیر هستند:

گواهی اشتغال به تحصیل

کپی تمام صفحات پاسپورت

اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

ویزای تحصیلی

مدارک اقامت دانشجویی

ریزنمرات تحصیلی

تصویر مهر ورود و خروج در پاسپورت

تکمیل فرم تعهد در سامانه سجاد

آقایان باید علاوه بر تمامی این مدارک، کارت پایان خدمت یا برگه معافیت دائم و تحصیلی خود از خدمت را هم ضمیمه پرونده کنند. تمامی داوطلبان باید حتما مدرک تحصیلی قبل خود را در پرونده با سایر مدارک تحویل دهند. به طور مثال دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی و دانشجویان مقطع دکتری باید مدرک کارشناسی ارشد خود را ارائه دهند. دانشجویانی که در آمریکا تحصیل می کنند باید به جای فرم تعد در سامانه سجاد، فرم I۲۰ یا F۱ که مورد تایید وزارت بهداشت است را ارائه دهند.

نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۳

متقاضیانی که برای دریافت ارز دانشجویی اقدام کرده اند، در وهله اول باید بدانند که پس از شروع ثبت نام و اعزام به کشور محل تحصیل به صورت شش ماه یکبار می بایست گواهی اشتغال به تحصیل خود را که مورد تایید نمایندگی های کشور ایران می باشد برای اداره کل امور دانشجویان ایران ارسال نمایند. در واقع فرد متعهد می شود که این مدارک هر شش ماه یکبار ارسال خواهد شد.

در این بخش مراحل دریافت ارز دانشجویی به متقاضیان آموزش داده شده تا روند بهتری را برای دریافت ارز دانشجویی خود داشته باشند.
ثبت نام در سامانه سجاد و موحد

اولین قدم برای اخذ ارز دانشجویی، تشکیل پرونده در سامانه سجاد برای وزارت علوم یا سامانه موحد برای وزارت بهداشت می باشد. این ثبت نام به صورت اینترنتی بوده و پس از تکمیل فرم ثبت نام به متقاضی شماره پرونده، نام کاربری و رمز عبور ارسال خواهد شد.

ورود به پروفایل شخص سامانه سجاد یا موحد

پس از دریافت گذرنامه و شماره پرونده، دانشجو می بایست وارد پروفایل شخص خود شده و از منوی مدیریت گزینه ثبت درخواست نامه بانک را انتخاب کند. در این بخش دانشجو اقدام به تکمیل فرم مربوطه کرده و آن را ثبت می نماید.

نکته: مراجعه حضوری برای ثبت درخواست نامه بانک الزامی نمی باشد و تمامی مراحل به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد. بنابراین از حضور در مراکز ثبت درخواست برای دریافت ارز دانشجویی جدا بپرهیزند.

در فرم ثبت درخواست نامه بانک، دانشجو ملزم به مشخص کردن تاریخ مورد نظر برای دریافت نامه در فرم خود می باشد. در صورتی که تاریخ در فرم قید شد، دانشجو می تواند درخواست خود را در لیست درخواست ها مشاهده کند.

انتظار برای بررسی کارشناسان

بعد از طی مراحل گفته شده، دانشجو در انتظار بررسی فرم درخواست توسط کارشناسان قرار می گیرد. نتیجه بررسی از طریق ایمیل یا پیام به متقاضی ارسال شده و در صورت تایید درخواست وی، دانشجو می بایست به موسسه منتخب به صورت حضوری مراجعه کند و نامه خود را دریافت نماید. اما اگر درخواست دانشجو مورد تایید نباشد، باید چه کرد؟ دانشجو در این موارد کافیست اطلاعات خود را ویرایش کرده و دوباره درخواست خود را ارسال کند.

واریز هزینه دریافت ارز دانشجویی

دانشجو قبل از مراجعه به موسسه ذکر شده برای دریافت نامه خود باید مبلغی را به عنوان هزینه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲ به شماره حساب ۲۱۷۲۰۱۹۰۰۶۰۰۲ بانک ملی شعبه فردوسی به نام امور دانشجویان واریز نماید. این مبلغ تعیین شده در دستورالعمل های اخیر، ۱۵۰۰۰ تومان می باشد. پس از مراجعه به موسسه برای دریافت نامه، فیش پرداختی خود را به همراه داشته و در صورت درخواست، به مسئولین مربوطه تحویل داده خواهد شد.

دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۳

پس از انجام مراحل برای دریافت ارز دانشجویی مکررا می بایست سایت سجاد یا موحد را چک کرده و از آخرین اخبار مرتبط به ارز دانشجویی باخبر بود. در زمان دریافت حضور شخص دانشجو الزامی نیست و با مدرک شناسایی، یکی از اقوام نزدیک می توانند برای دریافت نامه بانکی به موسسه مورد نظر مراجعه کنند.​​ لازم به ذکر است ارائه تعهد نامه محضری برای دریافت ارز دانشجویی از بانک الزامی است و کلیه دانشجویان می بایست در زمان مراجعه حضوری به بانک، تعهد نامه محضری را همراه خود داشته باشند.

مبلغ ارز دانشجویی ۱۴۰۳

طبق آخرین اطلاعیه‌ای که توسط مرکز مبادلات ارزی، سازمان امور دانشجویان و مصوبه هیئت دولت، هر دانشجوی واجد شرایط ارز دانشجویی، می‌تواند هر ماه حدود ۱۰۰۰ دلار آمریکا به مدت ۶ ماه دریافت کند. بنابراین، هر دانشجو می‌تواند در طول ۶ ماه، مجموعاً ۶۰۰۰ هزار دلار ارز سهمیه‌ای بگیرد. اگر دانشجو همراه خانواده‌اش در خارج از کشور زندگی می‌کند، هر کدام از اعضای خانواده هم می‌توانند ماهانه ۵۰۰ دلار تا ۶ ماه ارز سهمیه‌ای بگیرند.

با این حال، دانشجویان واجد شرایط می‌توانند به‌جای دلار آمریکا، سالانه ۲۰۰۰ یورو ارز سهمیه‌ای دریافت کنند. لازم به ذکر است که قیمت ارز دانشجویی در سال جدید، مطابق با قیمت دلار نیمایی محاسبه و توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود.

 بیشتر بدانید:  آزاد سازی مدرک تحصیلی ۱۴۰۳ | هزینه، شرایط، لغو تعهد، نکات مهم

پیگیری درخواست ارز دانشجویی در سامانه سجاد ۱۴۰۳

گاهی امکان دارد که پس از ثبت درخواست برای دریافت ارز دانشجویی در سامانه سجاد، به درخواست فرد پاسخی داده نشود. در این حالت بسیاری از دانشجویان با این سوال مواجه می شوند که برای دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۳ باید چه کار کرد یا چطور می توان مطمئن شد که با درخواست آن ها موافقت شده است یا خیر؟ در همین راستا در ادامه این بخش درباره پیگیری درخواست ارز دانشجویی در سامانه سجاد اطلاعات بیشتری ارائه شده است.

یکی از روش های پیگیری درخواست ارز دانشجویی در سامانه سجاد، استفاده از پشتیبانی سایت است. داوطلبان باید ابتدا وارد این سایت شده و سپس روی گزینه تماس با پشتیبانی سامانه کلیک کنند. در صفحه باز شده در پنجره جدید، یک فرم ثبت مشکل قرار گرفته است. داوطلبان باید با ارائه دقیق و کامل اطلاعات مربوط به ثبت درخواست، مشکل خود را برای پشتیبانی سایت ثبت کنند. تیم پشتیبانی سامانه سجاد در اولین فرصت مشکلات ثبت شده را بررسی خواهند کرد.

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید. کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه های خاص و … در تمام رشته های دانشگاهی و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

مطالب مرتبط:

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۳|نکات مهم

آرکا مشاوره

اعلام نتایج رشته های نیمه متمرکز۱۴۰۳|نکات مهم

آرکا مشاوره

نحوه دریافت کد نظام وظیفه برای ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ | نکات مهم

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید