مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

۰ تا صد کسری خدمت سربازی ۱۴۰۳| شرایط، مدارک، نکات مهم و….

کسری خدمت سربازی 1402

کسری خدمت سربازی ۱۴۰۳ یکی از مواردی است که هر ساله مشمولان زیادی با استفاده از آن از مدت دو ساله سربازی خود میکاهند. به طور کلی کسری خدمت سربازی ۱۴۰۳ شامل کسری ایثارگران، کسری خدمت بسیجیان فعال، کسری خدمت متاهلین، کسری خدمت جبهه پدر و… میباشد. که مشمولان برای دریافت هر کدام از این موارد نیازمند شرایط خاصی میباشند. شرایط دریافت کسری خدمت سربازی برای مشمولین سربازی بسیار مهم است، به همین منظور در ادامه مقاله قصد داریم به معرفی انواع کسری خدمت، شرایط و میزان کسر از خدمت آن ها می پردازیم.

منظور از کسری خدمت سربازی چیست؟

همه می دانیم که آقایان با رسیدن به سن قانونی که همان هجده سال تمام است باید خود را برای رفتن به خدمت مقدس سربازی آماده کنند.

اما در این میان، افرادی هم هستند که بنا به دلایلی حضور در خدمت زیر پرچم برایشان آن هم به مدت حدود دو سال برایشان سخت است و به دنبال راهی برای کاهش این زمان تعیین شده هستند.

در این زمان، راه میانبری تحت عنوان کسر خدمت سربازی که از قضا راهی کاملاً‌ قانونی هم هست برای آن ها در نظر گرفته شده است.

در حقیقت، این قانون کم کردن طول دوران نظام وظیفه و اخذ کسر خدمت سربازی نوعی تسهیلات برای مشمولان خدمت نظام وظیفه به شمار می آید.

بیشتر بدانید: معافیت سربازی ۱۴۰۳ | قوانین جدید، شرایط و انواع معافیت، نکات مهم

انواع کسری خدمت سربازی

طول مدت سربازی در شرایط مختلف متفاوت می باشد و با توجه به اینکه محل و شرایط سرباز به چه صورتی باشد می تواند مدت زمان خدمت سربازی نیز متغیر کند. با این حال بیشتر سربازان به دنبال دریافت کسری خدمت از سازمان های مختلف و کوتاه نمودن مدت سربازی خود هستند. برای این منظور ستاد کل نیروهای مسلح شرایطی را در نظر گرفته که در آن هر فرد با دارا بودن شرایط خاص، بتواند کاری را انجام دهد که منجر به تقویت قوای نیروهای مسلح و یا به طور کلی تقویت نظام جمهوری اسلامی شود، در این صورت می تواند از مدت سربازی خود کاهش دهد.

۱-  کسری خدمت ایثارگران

کسری خدمت سربازی به ازای حضور در جبهه ، جانبازی و یا اسارت پدر به فرزند مشمول سربازی تعلق می گیرد. بر اساس ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه که به سازمان وظیفه عمومی برای هر ماه حضور در جبهه ، هر یک درصد جانبازی و هر یک ماه اسارت پدر به مدت ۱۲ روز کسری خدمت برای فرزند تعیین می شد.

البته محدودیت هایی نیز برای اجرای این قانون وجود دارد. که از جمله می توان به عدم داشتن غیبت سربازی و صدور کسری ایثارگری فقط برای بیست هزار نفر در طول سال اشاره کرد.

۲-کسری خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا

اگر فرد مشمول در منطقه ای خدمت کند که به لحاظ آب و هوایی دارای شرایط بدی است منجر به کاهش طول دوره خدمت برای فرد مشمول می شود. در این صورت از میزان خدمت آنان ۲ ماه کم شده. و با احتساب دوره آموزشی پس از ۱۹ ماه ، سرباز می تواند خدمت سربازی خود را به اتمام برسانند.

۳- کسری خدمت برای فرزند

کسری خدمت سربازی فرزند

این نوع کسری خدمت برای مشمولینی است که متاهل هستند. و با داشتن فرزند به مدتی مشخص از خدمت نظام وظیفه شان کسری می خورند. بر این اساس اگر فرد مشمول قبل از سربازی یا حین خدمت صاحب فرزندی شود به ازای داشتن هر فرزند حدود سه ماه معافیت دریافت می کند.

۴- کسری خدمت نخبگان

(متقاضیان این شرط می بایست با راهنمای دریافت پروژه کسری خدمت سربازی آشنایی لازم داشته باشند)
از جمله اقداماتی که در طول دوره تحصیل میتوان انجام داد کسری خدمت بنیاد ملی نخبگان است.

یکی از بهترین موارد کسر خدمت است که مخصوص دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) است. اگر شما هم از آن دست افرادی هستید که جزو کانون نخبگان می باشید. شرایط لازم را برای دریافت کسری خدمت نخبگی دارید.

۵- کسری خدمت مشمولان و سربازان جانباز

بر اساس قانون جدید معافیت کسری سربازی، به ازای هر ماه سابقه حضور در جبهه، هر یک درصد جانبازی و هر یک ماه اسارت، مدت ۱۲ روز از خدمت سربازی فرزندان کسر می گردد. که به آن کسر خدمت جانبازان گفته می شود.

۶- کسری خدمت متاهلین

با توجه به اینکه خانواده یکی از ارکان مهم در اجتماع است. در این کانون وجود پدر بسیار تاثیر گذار است. در نتیجه بر این اساس نظام وظیفه برای متاهلین و صاحبان فرزند کسری خدمت در نظر گرفته است.

۷-کسری خدمت بسیج فعال

کسری خدمت بسیج یکی دیگر از موراردی است که منجر به کسر خدمت برای مشمولین نظام وظیفه عمومی می شود. که سابقه ی فعالیت مستمر و یا غیر مستمر در بسیج داشته باشد و اکنون که به سن مشمولیت رسیده و می خواهد به خدمت سربازی اعزام گردد، میتوانند از کسر خدمت مشخص استفاده نمایند.

۸- کسری خدمت پروژه های تحقیقاتی

یکی از معمول ترین و بهترین راه های دریافت کسری خدمت که معمولا افراد زیادی به دنبال آن هستند می تواند کسری خدمت از طریق انجام پروژه های تحقیقاتی باشد. این پروژه ها که از آن به عنوان کسر خدمت نخبگان نیز یاد می شود به دو صورت پروژه های جایگزین خدمت و پروژه های کسری خدمت به متقاضیان ارایه می شود.

۹- کسری خدمت سربازی با مهارت آموزی

در روز دوشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۲ همزمان با برگزاری جشنواره ملی مرحوم دکتر” اله کرم لیراوی”و دومین نکوداشت مدیران برتر و خانواده مهارت آموزی کشور که در مرکز تربیت مربی و پژوهش های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور کرج برگزار شد، گفتگویی با معاون قرارگاه مهارت آموزی ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران انجام و در آن به طرح مهارت آموزی سربازن وظیفه و تاثیر آن در کسری خدمت اشاره شد.

جزئیاتی که ایشان در این گفتگو عنوان کردند، شامل موارد زیر می باشد؛

سالانه حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار جوان برای گذراندن دوره خدمت سربازی وارد نیروهای مسلح می شوند تا از این گذرگاه عبور کرده و وارد اجتماع شوند.
اهداف اصلی راه اندازی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی در نیروهای مسلح، مهارت آموزی سربازان و ایجاد اشتغال برای دوران پس از سربازی می باشد.
در قرارگاه مهارت آموزی نقشه راه پنج ساله طراحی شده است و به ترتیب سال اول به عنوان رویش، سال دوم پرورش، سال سوم خیزش، سال چهارم گسترش و سال پنجم به عنوان پوشش ملی در نظر گرفته شده است.
تمام تلاش این است که بتوان در ارتش، سپاه، فراجا و وزارت دفاع به سربازانی که مهارتی را یاد گرفته اند، گواهینامه مهارتی معتبر داده شود.
در شروع فعالیت قرارگاه مهارت آموزی نیروهای مسلح ، اقدام به شناسایی ۳۴ وزارتخانه و سازمان موثر در امر مهارت آموزی شد تا با همکاری آنها شرایط آموزش سربازان وظیفه فراهم شود و اکنون موفق به همکاری با ۲۶ سازمان شده این تا بتوان سند مهارت آموزی سربازان را از طریق این مراکز ارائه دهیم.
سندی که به سربازان به عنوان گواهینامه ارائه می شود در شورای عالی اشتغال تصویب و به تمام دستگاه های ذی ربط نیز ابلاغ خواهد شد. برای وزارتخانه ها و دستگاه ها مختلف در حوزه های آموزش مهارت و اشتغال نیز ۷۹ اقدام تعیین شده است.
در پنج سال گذشته، حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار جوان موفق به کسب مهارت و آموزش در نیروهای مسلح شده اند که در این مدت نیز یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر گواهینامه مهارتی دریافت کرده اند. از میان این افراد نیز به ۷۵۰ هزار نفر گواهینامه تخصصی مهارت آموزی از طرف سازمان آموزش فنی و حرفه ای و برخی وزارتخانه ها داده شده است.

حتما بخوانید: کاهش مدت خدمت سربازی به ۱۴ ماه| کسری خدمت، نکات مهم

قوانین جدید معافیت سربازی

  • مشمولان دارای خالکوبی در شرایط خاص
  • مشمولان دارای ۳ و ۴ فرزند با شرایط سنی
  • معافیت سربازی ساکنان جزایر خلیج همیشه فارس
  • معافیت سربازی مددجویان سازمان بهزیستی
  • معافیت پزشکی تراکم استخو

مدارک مورد نیاز برای اخذ کسری خدمت سربازی

👈مطلع شدن از مدارک مورد نیاز برای دریافت کسری خدمت و آگاهی از لیست این مدارک برای افراد متقاضی بسیار حائز اهمیت است. زیرا با جمع‌‌آوری مدارک و به موقع ارائه آن‌ها به سازمان مربوطه، می‌توان روند دریافت کسری را تسریع نمود.

مرحله اول برای انجام این کار، دریافت دفترچه راهنمای خدمت سربازی از دفاتر پلیس +۱۰ است. این دفترچه شامل فرم‌هایی است که مشمولین باید آن‌ها را تکمیل کنند. همچنین، مدارکی مانند اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه و عکس پرسنلی از دیگر مدارک لازم است.

البته افرادی که می‌خواهند از کسری متاهلین استفاده کنند، باید مدارک شناسایی همسر را نیز ارائه نمایند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کسری خدمت برای افرادی که درخواست دریافت کسری ایثارگری دارند شامل گواهی جانبازی و رزمندگی و… است. این مدارک را مشمولین باید از بنیاد شهید و سایر ارگان‌های مربوطه تهیه کنند و در زمان مقرر به سازمان وظیفه تحویل دهند.

قوانین و شرایط کسری خدمت سربازی

دریافت کسری خدمت دارای شرایط و قوانین خاص خود می باشد که متقاضیان آن با توجه به نوع کسری خدمتی که متقاضی دریافت آن می باشند باید رعایت نماید تا در طول دریافت و ثبت آن با مشکلی مواجه نشوند. در قسمت زیر قوانین کلی که شامل همه کسری های خدمت می باشد بیان می گردد.

عدم داشتن غیبت سربازی

داشتن دو یا چند مورد از موارد کسری خدمت مشکلی ندارد و سرباز می تواند شرایط هر چند مورد را که داشته باشد از آن استفاده نماید.

در صورتی که داوطلب بیش از ۲۱ ماه کسری خدمت داشته باشد باز ملزم به گذراندن دوره آموزش مقدماتی سربازی به مدت ۲ ماه، می باشد و پس از گذراندن دوره می بایست مراحل ترخیص سربازی را انجام دهد. (به جز در صورتی که دارای برگه دوره تکمیلی بسیجی فعال باشد)

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید.

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه های خاص و … در تمام رشته های دانشگاهی و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

مطالب مرتبط:

تکلیف مشمولان سربازی با تاخیر در اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲

آرکا مشاوره

انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۳ |نکات طلایی

آرکا مشاوره

لیست پادگان های کشور | شماره تماس/آدرس/ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، وزارت دفاع

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید