مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

آمادگی مصاحبه آزمون سر دفتری ۱۴۰۳| نکات مهم

مصاحبه آزمون سردفتری ۱۴۰۳ به احتمال قوی برگزار خواهد شد. چنانچه آزمون کتبی سردفتری در سال جاری برگزار گردد، از داوطلبانی که در مرحله اول نمره قبولی را کسب نموده اند، برای مصاحبه دعوت به عمل خواهد آمد. در ادامه به مراحل و راهنمای قبولی و امادگی  مصاحبه آزمون سردفتری ۱۴۰۳می پردازیم و تجربیات موجود در این زمینه را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. همچنین، برای اطلاع از زمان دقیق نام نویسی، نحوه قبولی و اطلاعات لازم در این باره نیز می توانید با همکاران ما در آرکا مشاوره در تماس باشید.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درهر دوره برحسب نیاز، آزمونی تحت عنوان آزمون سردفتری اسناد رسمی به منظور جذب نیروی انسانی برگزار می کند. اما به طور قطع استخدام با عنوان شغلی “سردفتر” به آزمون کتبی ختم نمی­ شود و متقاضیانی که به حدنصاب علمی رسیده باشند، به مصاحبه حضوری دعوت شده و ملزم به شرکت در جلسه مصاحبه­ ای که زمان و مکان آن از سوی سازمان مربوطه مشخص می شود، هستند.

زمان مصاحبه آزمون سردفتری ۱۴۰۳

سردفترداران مسئولیت اداره امور دفاتر ثبت اسناد رسمی کشور را بر عهده داشته و استخدام سردفترداران از طریق ثبت نام آزمون سردفتری انجام می شود. برنامه ریزی و زمان بندی آزمون سردفتری بر عهده سازمان سنجش بوده و جزئیات آزمون سردفتری توسط اطلاعیه های این سازمان در سایت آزمون سردفتری به نشانی sanjesh.org به داوطلبان اعلام می شود.

پس از برگزاری آزمون سردفتری، داوطلبانی که در مرحله اول یعنی آزمون کتبی حد نصاب نمره را کسب کرده اند، به مرحله دوم یعنی انجام مصاحبه استخدامی آزمون سردفتری دعوت می شوند. برگزاری آزمون سردفتری زمان خاصی نداشته و برحسب نیاز به نیروی سردفتردار برگزار می شود. به همین دلیل زمان دقیقی را نمی توان برای انجام مصاحبه آزمون سردفتری پیش بینی کرد.

در چند سال اخیر آزمون سردفتری برگزار نشده و زمان اعلام نتایج آزمون سردفتری و زمان مصاحبه آزمون سردفتری دوره های گذشته مشخص نیست، اما در سال ۱۴۰۳ آزمون سردفتری و مصاحبه برگزار خواهد شد.

حتما بخوانید: دریافت کارت ورود ب جسله آزمون سر دفتری ۱۴۰۳| نکات مهم

 

مراحل مصاحبه آزمون سردفتری اسناد رسمی ۱۴۰۲

به طور طبیعی افراد متقاضی که در آزمون کتبی سردفتری به حدنصاب علمی دست می­ یابند، به مصاحبه شفاهی یا اصطلاحا “اختبار” دعوت می­ شوند. فرد متقاضی که به مصاحبه دعوت می­ شود، ملزم به داشتن اطلاعاتی نسبت به شرایط و ضوابط این امر خواهد بود تا شانس خود را در برابر استخدام افزایش دهد. در مرحله مصاحبه آزمون استخدامی مذکور مباحث عمده­ ای که مصاحبه­ کنندگان به آن ­ها می پردازند، شامل سوالات عمومی و اختصاصی خواهد بود که به شرح زیر می باشد:

سوالات عمومی

 • سوالات احکام اسلامی: این قبیل سوالات شامل سوالاتی پیرامون مسائل جهادی، نماز، شکیات نماز، خمس وزکات، نجاسات و مطهرات، احکام سجده، غسل و… هستند.
 • مسائل عقیدتی سیاسی: شامل سوالاتی از قبیل قانون اساسی، وظایف رهبری، اعضا و وظایف سه قوه و…خواهند بود.
 • وقایع تاریخی و مناسبت ها: در این رابطه سوالاتی مربوط به وقایع تاریخی انقلاب، انقلاب فرهنگی، رویداد مباهله و… پرسیده خواهدشد.
 • اطلاعات و دانستنی های مهم دینی: پاسخ دادن به این سوالات نیز داشتن اطلاعات مناسبی در زمینه احادیث مهم دینی، کتب دینی – فلسفی و … نیاز دارد.
 • همچنین سوالاتی از قبیل نقاط ضعف، نقاط قوت، زمینه فکری و انگیزه و… با هدف دستیابی به شخصیت فرد پرسیده خواهد شد.

سوالات تخصصی

طبیعتا در مصاحبه آزمون استخدامی یک سری سوالات در حیطه تخصص و شغلی که در آن مشغول به کار خواهید شد، پرسیده می شود. پاسخ دهی به این سوالات در واقع منوط به تسلط و آگاهی روی دروس دانشگاهی گذرانده شده خواهد بود. بنابراین در آزمون استخدامی سردفتری اسناد رسمی نیز به سوالاتی از قبیل موارد زیر پرداخته خواهد شد:

 • حقوق مدنی
 • حقوق ثبت
 • حقوق جزا
 • حقوق کیفری
 • و…

بدیهی است که پاسخ دهی شما در این بخش بسیار تاثیرگذار بوده و نتیجه مصاحبه شما را رقم خواهد زد. بنابراین نمی ­توان گفت که افراد با داشتن یک علم خاص، مصاحبه موفقی خواهند داشت؛ بلکه موفقیت در مصاحبه شفاهی، داشتن آگاهی و مهارت در تمام مطالب فوق را می­ طلبد.

اختبار شفاهی با احراز صلاحیت داوطلب برای تصدی سردفتری اسناد رسمی، مطابق مقررات به تشخیص سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صورت می پذیرد. پس از قبولی در اختبار ( بدون کارآموزی یا پس از طی دوره کارآموزی ) اخذ پاسخ استعلام­ های تاییدیه مدرک تحصیلی، تاییدیه کارت پایان خدمت، گواهی عدم سوء پیشینه، سابقه کیفری، سپردن تضمین، تعهد، سوگند یادکردن و… انجام خواهد گرفت که از آخرین مراحل انتخاب سردفتر هستند.

مدارک لازم برای مصاحبه آزمون سردفتری ۱۴۰۳

مصاحبه آزمون سردفتری ۱۴۰۳به منظور پذیرش نهایی و استخدام داوطلبان از میان افرادی که در آزمون کتبی شرکت کرده و حد نصاب نمره را در آزمون کتبی کسب کرده اند برگزار می شود. جزئیات مربوط به زمان بندی و مدارک لازم برای آزمون سردفتری توسط سازمان سنجش اعلام می شود.

برای شرکت در جلسه مصاحبه آزمون سردفتری ۱۴۰۳ نیز مانند سایر آزمون های استخدامی و مصاحبه های تخصصی، مدارکی لازم است. داوطلبان باید از مدارک لازم برای مصاحبه آزمون سردفتری مطلع بوده و نسبت به آماده کردن این مدارک پیش از زمان مصاحبه آزمون سردفتری اقدام نمایند.

از آنجا که فرآیند مصاحبه آزمون سردفتری آغاز نشده نمی توان مدارک لازم برای مصاحبه سردفتری را به طور قطعی بیان کرد. معمولا مدارک لازم برای مصاحبه مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی، عکس پرسنلی و همچنین مدارک مربوط به تحصیل و سوابق کاری داوطلبان می باشد.

اما بر اساس اطلاعیه منتشر شده در خصوص آزمون سردفتری ۱۴۰۳ مدارکی در این اطلاعیه مشخص شده که داوطلبان می بایست برای ثبت نام و نیز مصاحبه آزمون سردفتری این مدارک را آماده نمایند. از جمله مدارک ذکر شده می توان به یک قطعه عکس ۳ در ۴ رنگی با فرمت JPG و با پیش زمینه سفید (اندازه عکس حداکثر ۴۰۰ * ۳۰۰  و حداقل ۳۰۰ * ۲۰۰ پیکسل  و نباید حجم عکس از ۷۰ کیلو بایت بیشتر باشد) اشاره کرد. در صورت انتشار اطلاعیه ای جدید در رابطه با مدارک لازم برای مصاحبه آزمون سردفتری در این مقاله اطلاع رسانی می گردد.

نکاتی در رابطه با مصاحبه آزمون سردفتری اسنادرسمی ۱۴۰۳

 

رعایت یک سری نکات در مصاحبه شفاهی نه به عنوان کلید موفقیت، بلکه بیانگر نکته مثبتی از شما خواهند بود. از جمله این موارد عبارت اند از:

 • با اعتماد به نفس کامل و بدون استرس در جلسه مصاحبه حضور یابید.
 • تمرکز ذهنی خود را برای روز مصاحبه بالا ببرید و خود را از نظر فکری و روحی آماده کنید.
 • آرامش و خونسردی خود را حفظ کرده و با روی گشاده با طرف مقابل خود برخورد کنید.
 • زبان بدن شما در مقابل مصاحبه­ گر، نشان­ دهنده شخصیت و حالت درونی شماست؛ از بی قراری و تکان دادن بی مورد اعضای بدن، بپرهیزید.
 • در روزهای پایانی که تا اختبارتان باقیست، به دنبال مطالعه حجم زیادی از مطالب جدید نباشید و با اطمینان به خود به دانسته­ های قبلی خود اکتفا کنید.
 • اگر جواب سوالی را نمی دانید، طفره نروید و جواب های نامربوط ندهید و به راحتی و محترمانه عدم اطلاع خود را ابراز نمایید.
 • به اندازه کافی آماده باشید تا در رابطه با مهارت ها و سوابق تحصیلی و شغلی خود بحث کنید.
 • حداقل ۱۰ الی ۱۵ دقیقه قبل از شروع مصاحبه در مکان مورد نظر حضور یابید.
 • تا جایی که ممکن است با ظاهری آراسته برای مصاحبه حاضر شوید.

از آن جایی­ که هنوز اطلاعاتی در خصوص برگزاری مصاحبه شفاهی و اختبار آزمون سردفتری اسناد رسمی در سال ۱۴۰۳در دست نیست، مطالب مذکور بیانگر مراحل مصاحبه­ های استخدامی در دوره قبل هستند. بنابراین درصورت هرگونه تغییر، اخبار مربوطه در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید که تمامی مدارک ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی مورد نیاز داوطلبان پیش از حضور در مرحله مصاحبه مورد بررسی قرار می گیرد تا صحت اظهارات آن ها هنگام ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی تایید شود.

سوالات مصاحبه آزمون سردفتری ۱۴۰۳

همان طور که پیش از این توضیح داده شد، داوطلبانی که در آزمون کتبی سردفتری ۱۴۰۳ شرکت کرده و حد نصاب نمره را کسب کرده اند، به مصاحبه استخدامی آزمون سردفتری دعوت می شوند. در مصاحبه آزمون سردفتری دو دسته سوال از داوطلبان پرسیده می شود. سوالات عمومی و سوالات تخصصی می تواند در زمینه موضوعات مختلف باشد که در ادامه این موضوعات توضیح داده شده است.

سوالات عمومی مصاحبه آزمون سردفتری

در مصاحبه آزمون سردفتری، بخشی از سوالات مشترک با سایر مصاحبه های استخدامی بوده که سوالات عمومی آزمون سردفتری است. در این بخش، سوالات درباره موضوعات زیر می تواند باشد:

سوالات در زمینه موضوعات فردی مانند تحصیلات، سن، هدف، تمایلات و علت انتخاب این شغل

سوالات احکام و عقیدتی سیاسی مانند سوال درباره نماز، روزه، اصول و فروع دین، خمس و زکات و همچنین درباره مسائل سیاسی روز و ولایت فقیه

سوالاتی از قرآن و کتاب های دینی دیگر

سوالاتی در زمینه تاریخ و اشخاص برجسته برای سنجش میزان آشنایی داوطلب با مسائل تاریخی و بزرگان

سوالات تخصصی مصاحبه آزمون سردفتری

در زمان مصاحبه آزمون سردفتری، سوالات تخصصی نیز از داوطلب پرسیده شده که این سوالات می تواند در زمینه های زیر باشد:

حقوق دفاتر و آیین نامه

کار عملی در دفترخانه

حقوق ثبت

حقوق جزا

حقوق مدنی

حقوق کیفری

داوطلبان برای موفقیت در مصاحبه آزمون سردفتری باید با نمونه سوالات مصاحبه آشنایی داشته و برای کسب آمادگی جهت موفقیت در مصاحبه سردفتری، در زمینه موضوعات بیان شده مطالعه کافی داشته باشند.

در صورت ایجاد تغییر در سوالات عمومی و اختصاصی مصاحبه آزمون سردفتری ۱۴۰۳ و اضافه شدن موضوعات جدید، این مقاله به روزرسانی شده و همچنین در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام آزمون های هیوا اطلاع رسانی می شود.

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید.

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه های خاص و … در تمام رشته های دانشگاهی و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

مطالب مرتبط:

دانلود سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناسی دادگستری راه و ساختمان ۱۴۰۲ | دی ماه

آرکا مشاوره

آمادگی مصاحبه کارشناس رسمی دادگستری کانون ۱۴۰۲| امور بانکی

آرکا مشاوره

آمادگی مصاحبه کارشناس رسمی دادگستری کانون ۱۴۰۲| تعیین نفقه

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید