مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

انتحاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۳|نکات مهم

با اعلام زمان انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی جهت راهنمایی کلیه داوطلبان دانلود دفترچه انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۳ امکان پذیر خواهد شد و متقاضیان می توانند با مطالعه دفترچه انتخاب رشته انسانی از رشته محل های ارائه شده برای تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام نمایند. این دفترچه هر ساله از سایت سازمان سنجش منتشر می شود.

بعد از انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری انسانی مرحله دیگری که متقاضیان با آن روبه رو می شوند، مرحله انتخاب رشته کنکور است که جهت شرکت در آن می بایست داوطلبان از شرایط خاصی برخوردار باشند. در واقع در صورت مجاز به انتخاب رشته داوطلبان می توانند نسبت به دانلود دفترچه انتخاب رشته انسانی اقدام نموده تا بتوانند با تسلط بر کلیه جزئیات منتشر شده انتخاب رشته خود را به درستی انجام دهند.

با دانلود دفترچه انتخاب رشته انسانی داوطلبان می توانند تمامی بخش های موجود در دفترچه را با دقت بررسی نمایند تا بتوانند بر حسب شرایط پذیرش هر دانشگاه و نیز علاقه خود رشته محل های مورد علاقه خود را در فرم انتخاب رشته کنکور اولویت بندی نمایند تا شانس پذیرش بیشتری در رشته محل های کنکور انسانی داشته باشند.

چه کسانی می توانند در انتخاب رشته ۱۴۰۳ شرکت کنند؟

با توجه به تغییرات اعمالی در آزمون سراسری و برگزاری کنکور سراسری در دو مرحله، تمامی داوطلبانی که در هر کدام نوبت های کنکور سال ۱۴۰۳ و البته کنکور سال گذشته (به شرط شرکت نکردن در انتخاب‌رشته سال ۱۴۰۲) شرکت کرده اند، می توانند در انتخاب‌رشته که در مرداد ماه برگزار می شود شرکت نمایند. این داوطلبان با دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۳ کدرشته محل های انتخابی را استخراج کرده و در فرم مربوطه در سایت سنجش وارد می کنند.

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۳

پس از برگزاری کنکور سراسری انسانی برای تمامی متقاضیان دانشگاه های سراسری و آزاد، نتایج اولیه در قالب کارنامه ای برای شرکت کنندگان در این زیرگروه منتشر می گردد. متقاضیان کنکور سراسری انسانی می توانند با توجه به رتبه و ترازی که مطابق کارنامه اولیه خود وارد فرآیند انتخاب‌رشته کنکور شوند

آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته انسانی

در نظر داشتن آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته انسانی در سهمیه برای هر داوطلبی باید اهمیت داشته باشد. عمدتا رشته‌هایی مانند روانشناسی، حسابداری، رشته‌های دانشگاه فرهنگیان و… بسیار پر متقاضی هستند و صرفا بهتر است که حتما از آخرین رتبه سهمیه منطقه خبر داشته باشید. در ادامه لیست آخرین رتبه مجاز انتخاب رشته علوم انسانی را قرار داده ایم:

نام سهمیه آخرین رتبه مجاز
منطقه ۳ ۷۲۷۱۶
منطقه ۲ ۳۹۵۵۷
منطقه ۱ ۱۷۷۷۰
ایثارگران ۵ درصد ۱۸۱۴۳
ایثارگران ۲۵ درصد

 

لیست رشته های انسانی با رتبه مورد نیاز

شما به عنوان یک داوطلب کنکوری باید هر ساله نگاهی به نمرات و رتبه‌های داوطلبان دیگر بیندازید و بر اساس نتایج سال قبل، خود را در این رقابت سنگین بسنجید.

رتبه قبولی رشته انسانی، سهمیه یک

دانشگاه قبولی رشته رتبه در سهمیه
دانشگاه یزد مددکاری اجتماعی ۳۳۷۶
دانشگاه علامه طباطبایی علوم سیاسی ۲۱۵۷
دانشگاه اصفهان علوم تربیتی ۱۲۹۳
دانشگاه خوارزمی تهران مدیریت بیمه ۹۵۲
دانشگاه علامه طباطبایی حقوق ۱۶۴
دانشگاه تهران مدیریت بازرگانی ۱۴۳
دانشگاه علامه طباطبایی مدیریت مالی ۱۲۵
دانشگاه علامه طباطبایی روانشناسی ۷۸
دانشگاه اصفهان روانشناسی ۵۸
دانشگاه شهید بهشتی حقوق ۴۲
دانشگاه تهران روانشناسی ۳۲
دانشگاه میبد تاریخ اسلام ۴۴۰۶۴
دانشگاه گنبد فلسفه و حکمت اسلامی ۲۵۸۶۷
دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ مدیریت فرهنگی هنری ۱۶۹۶۵
دانشگاه پیام نور- واحد بهارستان رباط کریم حقوق ۱۶۴۴۳
دانشگاه تهران تاریخ ۱۰۴۵۳
دانشگاه تبریز علوم سیاسی ۹۲۶۳
دانشگاه پیام نور تهران- محل تحصیل شهر حقوق ۸۶۸۳
دانشگاه تهران (محل تحصیل قم) ادیان و عرفان ۵۹۷۲
دانشگاه خوارزمی- تهران جغرافیا ۵۱۱۲
دانشگاه لرستان خرم آباد (نوبت دوم) زبان و ادبیات فارسی ۴۵۶۵

لیست کامل رشته های علوم انسانی

لیست کامل رشته‌های انسانی بسیار گسترده است و ممکن است با توجه به سیستم تقسیم بندی رشته‌ها در هر کشور و دانشگاه متفاوت باشد. در زیر لیستی از بهترین رشته‌ های انسانی را برای شما آورده‌ایم، همچنین در نظر داشته باشید که حتما دفترچه انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۳را مطالعه کنید.

انتخاب رشته انسانی 1402

جزئیات دفترچه انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۳

مهم ترین موردی که اغلب متقاضیان کنکور انسانی با در دست گرفتن دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۳ به سراغ آن می روند و بقیه قسمت های دفترچه‌ی راهنما را مطالعه نمی کنند، بخش کدرشته محل های ارائه می شده می باشد که هر رشته ای که در دانشگاه های مختلف و دوره های روزانه، نوبت دوم، پردیس خودگردان، نیمه حضوری، مجازی، پیام نور و غیرانتفاعی ارائه شده همراه با ظرفیت و جنسیت پذیرش در این قسمت درج شده است. اما دفترچه انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۳ علاوه بر این قسمت دارای بخش های مهم دیگری نیز می باشد که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

حتما بخوانید:انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ | راهنمای جامع، زمان و…

 

فصل اول

فصل اول دفترچه انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۳ در بردارنده اطلاعاتی شامل موارد توضيحات، شرايط و ضوابط كلی پذيرش دانشجو در دانشگاه های مختلف، مسير انتخاب رشته و … می باشد که در دو بخش شامل موارد زیر ارائه شده است:

 

بخش اول راهنمای عملی

ضمن اینکه متقاضیان از نحوه دریافت کارنامه اولیه خود در این بخش دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۳ مطلع می شوند، یاد می گیرند که چگونه کارنامه خود را تحلیل کنند و از اطلاعات آن برای انتخاب‌رشته کمک بگیرند. این بخش کمک بسیاری به شرکت کنندگان می کند که توصیه می شود حتما زمان کافی را برای آن اختصاص بدهند.

 

بخش دوم: آشنایی با مقررات

در این بخش دفترچه انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۳ ابتدا به شرایط لازم پرداخته شده است و سپس نحوه گزینش دانشجو در هر سهمیه بررسی شده است. متقاضیان با مطالعه بخش دوم فصل اول با نحوه گزینش هر کدام از رشته ها و همینطور رشته های دارای شرایط خاص آشنا می شوند.

بخوانید: نحوه انتخاب رشته کنکور

 

فصل دوم

فصل دوم دفترچه انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۳ در بردارنده توضيحات و جداول كد رشته محل های ارائه شده در این زیر گروه آزمایشی می باشد. 

در بخش آخر دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۳ نیز اطلاعات و توضیحات پیوست مندرج است. شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی و دیگر دانشگاه هایی که در رشته های زیرمجموعه کنکور انسانی پذیرش نیمه متمرکز دارند و دارای شرایط خاصی هسنتد و همینطور توضیحاتی پیرامون امکانات رفاهی دانشگاه ها و تعهد دانشگاه ها در قبال خوابگاه از دیگر موارد مهمی است که در این بخش ارائه شده است. برای مشاهده کارنامه قبولی کنکور انسانی داوطلبان سالهای گذشته کلیک کنید. لازم است اشاره کنیم که در انتهای دفترچه انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۳ نیز موارد زیر درج گردیده است:

❌ فرم پیش نویس انتخاب رشته

❌ فرم مرتبط با سهمیه وقوع بلايای طبيعی مانند سیل و زلزله

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی ۱۴۰۳

داوطلبان پس از دانلود دفترچه انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۳ می بایست در نظر داشته باشند که جزئیات و شرایط نوشته شده در دفترچه انتخاب رشته انسانی همان شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ می باشد که علاوه بر دفترچه ثبت نام مجددا در بخش های اولیه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ به آن اشاره شده است. 

 

از شرایط مهمی که در مرحله انتخاب رشته می بایست توسط داوطلب در نظر گرفته شود وضعیت مجاز یا غیر مجاز بودن وی می باشد که در هر یک از کارنامه های اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۳ مشخص می شود. داوطلبان با توجه به دوره هایی که در آن مجاز شدند، می توانند انتخاب رشته علوم انسانی خود را انجام دهند.

 

داوطلبان کنکور سراسری رشته انسانی می توانند با استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری هیوا محدوده شانس قبولی خود را با انتخاب کردن گروه آزمایشی انسانی و مشخص کردن نوع سهمیه و رتبه در سهمیه مشاهده نمایند. 

 

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد، می بایست پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۳، شرایط و ضوابط آن را مطالعه کرده و سپس در موعد مقرر برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ اقدام نمایند. لازم به ذکر است داوطلبانی که کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای آن ها تعریف نشده است، مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد نمی باشند.

سوالات متداول

دفترچه انتخاب رشته را از کجا دانلود کنیم ؟

پس از اعلام نتایج نوبت دوم کنکور ، سازمان سنجش لینک دانلود دفترچه از سایت سازمان را فراهم در سایت خود قرار می دهد و ما نیز در این صفحه لینک آن را قرار خواهیم داد ، پس از این صفحه پیگیر آن باشید .

آیا دریافت دفترچه انتخاب رشته انسانی هزینه دارد ؟

خیر ، دفترچه انتخاب رشته به شکل pdf از سایت سازمان سنجش قابل دانلود است و رایگان می باشد .

داوطلبان حداکثر چند کد رشته انسانی را می توانند انتخاب کنند ؟

داوطلبان مجاز به انتخاب نهایت ۱۵۰ کد رشته در مرحله انتخاب رشته می باشند .

دفترچه انتخاب رشته انسانی چه زمانی منتشر می شود ؟

به طور حدودی این دفترچه پس از برگزاری مرحله دوم کنکور سراسری و در مرداد ماه منتشر می شود .

چه داوطلبانی می‌توانند از دفترچه انتخاب رشته استفاده کنند ؟

لیست رشته‌ها و ظرفیت های دانشگاه‌های دولتی ، پیام نور ، پردیس ، غیرانتفاعی و فرهنگیان در دفترچه قرار دارد که کنکوری ها مطابق شرایط کارنامه اولیه خود از نظر مجاز بودن یا مجاز نبودن در هر یک از انواع دانشگاه و دوره های نام برده شده ، حتماً باید مطالعه بخش های گفته شده در داخل مطلب را اولویت قرار دهند .

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید.

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه های خاص و … در تمام رشته های دانشگاهی و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

 

مطالب مرتبط:

دندانپزشکی تعهدی ۱۴۰۳| نکات مهم

آرکا مشاوره

شرایط تک ماده پایه دوازدهم

آرکا مشاوره

ظرفیت پذیرش آزمون لیسانس به پزشکی۱۴۰۳| نکات مهم

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید