مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

معرفی کامل رشته اویونیک هواپیما | شرایط، درآمد و …

رشته اویونیک هواپیما

رشته اویونیک هواپیما به بررسی سیستم های الکترونیکی که بر روی هواپیما نصب شده است می پردازند. افرادی که به کارهای الکتریکی و تعمیراتی علاقه دارند این رشته می تواند برایشان جذاب باشد. در ادامه مطلب از شرایط تحصیلی, دروسی که در دانشگاه ارائه می شود, بازار کار و شرایط ثبت نام در این رشته را بررسی خواهیم کرد. از آن جایی که تعداد رشته های دانشگاهی زیاد است و گاها شباهت هایی بین رشته ها وجود دارد برای آن که بتوانید با اطمینان کامل انتخاب رشته کنید بهتر است از کمک مشاوران تحصیلی آرکا بهره ببرید.

اویونیک هواپیما چیست

اویونیک هواپیما رشته ای است که افراد یاد می گیرند تا بطور تخصصی بر روی سیستم های اویونیکی هواپیما تسلط داشته باشند. این رشته به دلیل شباهت هایی که با رشته تعمیر و نگهداری هواپیما دارد نباید اشتباه گرفته شود. افراد متخصص در رشته تعمیر و نگهداری و متخصصان اویونیک کارها و وظایف مشترکی در محیط کاری ممکن است داشته باشند اما وظیفه اصلی متخصصان اویونیک بررسی و نگهداری از سیستم های الکترونیکی است که بر روی هواپیما نصب شده است.

توانايي‌هاي لازم رشته اویونیک هواپیما

در صنعت هواپيمايي، توانمندي در دروس رياضي و فيزيك بسيار مهم است. همچنين دانشجويان بايد با علاقه و پشتكار بسيار، در اين صنعت فعاليت كنند؛ يعني نبايد واحدهاي آزمايشگاهي و كلاس‌هاي درس را باري به هر جهت پشت‌سر بگذارند و هدفشان گرفتن مدرك كارداني يا كارشناسي باشد. بلكه لازم است با انگيزه و هدف، سركلاس درس حضور داشته باشند تا بتوانند در آينده از تحصيل خود، در سازمان هواپيمايي كشور ياري بگيرند.

دروس رشته اویونیک هواپیما در دانشگاه

پس از معرفی رشته اویونیک هواپیما و چیستی آن، نوبت به معرفی انواع دروس عمومی و تخصصی آن می رسد. ممکن است برخی از داوطلبان متقاضی انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری، به رشته اویونیک هواپیما علاقه داشته باشند، اما درس های موجود در طول تحصیل دانشگاه را دوست نداشته و همین امر در آینده سبب ترک تحصیل و یا انصراف از تحصیل آن ها شود.

همان طور که می دانید مدت مجاز تحصیل مقطع لیسانس حدود چهار سال و برابر با هشت نیمسال تحصیلی می باشد. البته این مهلت بر اساس تبصره و قوانینی که از طریق وزارت علوم به دانشگاه ها اعلام شده، تغییر می کند و دانشجو تا زمانی که تمامی تعداد واحدهای کارشناسی خود را پاس نماید می تواند در چارچوب قوانین موجود دانشگاه، به ادامه تحصیل بپردازد. بنابراین دانشجویان رشته اویونیک هواپیما نیز باید با اطلاع از دروس عمومی و اختصاصی خود به تحصیل در هشت نیمسال تحصیلی و یا بیشتر بپردازند. در ادامه جدول این دروس ارائه شده است.

دروس پایه:

ریاضی عمومی، ریاضی کاربردی، فیزیک،

دروس اصلی تخصصی:

مدار الکتریکی، الکترونیک، مدار های منطقی، نقشه کشی صنعتی، برنامه نویسی کامپیوتر، سیستم های ارتباطی هواپیما، سیستم های کمک ناوبری هواپیما، رادار و کاربرد آن در هواپیما، الکتریک هواپیما، آلات دقیق هواپیما، سیستم های کنترل اتوماتیک، کارگاه فناوری و روش های جوشکاری، زبان تخصصی هواپیمایی (بسیاری از درس های این رشته همراه با آزمایشگاه است).

موقعيت شغلي یویونیک هواپیما در ايران

۶۸% حوادث هوايي به هنگام برخاستن و فرود هواپيما رخ مي‌دهد در حالي كه برخاستن و فرود آمدن تنها ۶% از عمليات هوايي را تشكيل مي‌دهد.آمار فوق بيانگر آن است كه تخصص‌هاي اويونيك، الكترونيك و مخابرات هواپيمايي، در سازمان هواپيمايي هر كشوري اهميت فوق‌العاده‌اي دارد و جذب نيروي كارآمد و توانمند در زمينه‌هاي ياد شده، يك ضرورت اجتناب‌ناپذير است.

سازمان هواپيمايي كشوري ايران نيز براي تأمين نيروي ماهر و توانمند در تخصص‌هاي مورد نياز، هر ساله تعدادي دانشجو در رشته‌هاي تعمير و نگهداري هواپيما، الكترونيك هواپيمايي، اويونيك هواپيما و مخابرات هواپيمايي جذب مي‌كند كه تعداد قابل توجهي از اين دانشجويان، به‌ويژه در رشته‌هاي مراقبت پرواز، الكترونيك هواپيمايي، اويونيك هواپيما و مخابرات هواپيمايي، در صورت داشتن توانايي و دانش لازم، جذب سازمان هواپيمايي كشوري مي‌شوند. نكته بسيار مهم اين است كه بسياري از داوطلبان آزمون سراسري، تصور مي‌كنند كه در صورت پذيرش در رشته‌هاي دانشكده هواپيمايي كشوري از جمله اويونيك هواپيما، الكترونيك هواپيمايي و مخابرات هواپيمايي و فعاليت در سازمان هواپيمايي كشور، از درآمد بالايي برخوردار خواهند بود و از امتيازات بسياري مثل دسترسي به بليت رايگان براي استفاده از خطوط هوايي داخلي و خارجي كشور بهره‌مند مي‌شوند. در حالي كه تنها، ‌شركت‌هاي هواپيمايي، امتيازات ياد شده را دارند و سازمان هواپيمايي كشوري ارتباطي با خطوط هوايي ندارد.

تحصیل در رشته اویونیک هواپیما

علاقمندان به رشته اویونیک هواپیما می توانند با پشتکار و علاقه به تحصیل ادامه داده و به عنوان مهندس اویونیک مشغول به کار شوند. متقاضیان می توانن باشرکت در کنکور ریاضی و بعد از قبولی در یکی از دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوند.
مقطع کاردانی این رشته ۲ سال و مقطع کارشناسی آن ۲ نیز سال می باشد. افرادی که می خواهند هرچه زودتر مشغول به کار شوند می توانند بعد از گذراندن مقطع کاردانی در صنعت هواپیمایی شروع به کار کنند اما نباید انتظار شغلی با درآمد خیلی خوب داشته باشند. زیرا تحصیل و علاقه فردی در این رشته برای داشتن یک شغل با درآمد بالا خیلی موثر خواهد بود. در ادامه مطلب درباره آینده شغلی این رشته بیش تر صحبت خواهیم کرد.

دانشجویان بعد از مطالعه رشته اویونیک هواپیما می توانند در آزمون نهایی سازمان هواپیمایی شرکت کنند و کارت B2 خود را دریافت کنند. افرادی که کارت B2 دارند با ارسال این کارت به شرکت های هواپیمایی می توانند درخواست کار کنند.

درآمد رشته اویونیک هواپیما

هر چه مهارت و تحصیلات بیش تری در این رشته کسب کرده باشید, درآمد بالاتری می توانید داشته باشید. شرایط دیگری نیز برای کسب درآمد بیش تر وجود دارد که به بررسی این شرایط می پردازیم:

کارت پایان دوره خدمت سربازی و یا معافیت غیر پزشکی
تسلط به زبان انگلیسی تخصصی هواپیمایی
دریافت گواهینامه B2 سازمان هواپیمایی کشور
دریافت گواهینامه تایپ هواپیما بوئینگ MD
عدم سوپیشینه
عدم تعهد به خدمت به سایر ارگان های دولتی یا خصوصی
فارغ التحصیل از رشه های اویونیک هواپیما, الکترونیک هواپیما و دیگر رشته های مرتبط

نکته ای باید در نظر گرفت این است که افراد کم تجربه ای که تازه شروع به کار کردند در سال های اولیه نباید انتظار بالایی داشته باشند. باید تمرکز و تلاش خود را برای تخصص بیش تر در این رشته بگذارند تا بتوانند به درآمدی که افراد باتجربه تر دارند برسند.

ﺷﺮاﯾﻂ و ﺿﻮاﺑﻂ اﺧﺘﺼﺎﺻی رﺷﺘﻪ ﺗﺤﺼﯿﻠی کارﺷﻨﺎﺳی ﻧﺎپﯿﻮﺳﺘﻪ ﻣﻬﻨﺪﺳی ﺗکﻨﻮﻟﻮژي اوﯾﻮﻧﯿک

پﺬﯾﺮﻓﺘﻪﺷﺪگﺎن رﺷﺘﻪ ﻣﻬﻨﺪﺳی ﺗکﻨﻮﻟﻮژي اوﯾﻮﻧﯿک ﻻزم اﺳﺖ ﺣﺪاکﺜﺮ ﺗﺎ پﺎﯾﺎناوﻟﯿﻦﻧﯿﻤﺴﺎلوروديﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ اراﺋﻪ ﻣﺪرك اوﯾﻮﻧﯿک از ﺳﺎزﻣﺎن ﻫﻮاپﯿﻤﺎﯾی کﺸﻮري اﻗﺪامﻧﻤﺎﯾﻨـﺪ در ﻏﯿﺮ اﯾﻦ ﺻﻮرت از اداﻣﻪ ﺗﺤﺼﯿﻞ آﻧﻬﺎ ﺟﻠﻮگﯿﺮي ﺑﻪ ﻋﻤﻞ ﺧﻮاﻫﺪ آﻣﺪ.

چگونه مهندس اویونیک شویم؟

برای تحصیل در رشته مهندسی اویونیک باید در یکی از دانشگاههای ارائه دهنده این رشته ثبت نام کرده و به مدت ۲ سال (مقطع کاردانی) و ۲ سال (مقطع کارشناسی) تحصیل نمایید. اگر تمایل دارید که زودتر در یک محیط حرفه ای در صنعت هواپیمایی مشغول به کار شوید، شاید تحصیل در مقطع کاردانی برای شما کفایت کند. اما اگر تمایل به کسب دانش عمیق تر در مورد موضوعات مرتبط با رشته اویونیک هواپیمایی دارید تحصیل در مقاطع بالاتر ممکن است به شما کمک کند اما الزاما اینگونه نیست. نگارنده خود معتقد است که مطالعه فردی به صورت Self Study و بهره گیری از منابع موجود مانند مجلات و سایت‌های معتبر علمی بازده بهتری نسبت به تحصیل آکادمیک و در محیط دانشگاهی دارد.

برخی از دانشگاههایی که می‌توانید برای تحصیل رشته اویونیک هواپیما انتخاب کنید:

۱-دانشکده صنعت هواپیمایی

۲- دانشگاه علمی کاربردی ساها

۳- دانشکده علوم هوایی سماپران

۴-مرکز آموزش علمی-کاربردی علوم و فنون هوایی تهران

بعد از تحصیل و گذراندن دروس مربوط به این رشته در آزمونهای نهایی سازمان هواپیمایی کشوری شرکت کرده و کارتی به نام B2 به شما تعلق میگیرد. با داشتن این کارت شما می‌توانید درخواست کار خود را به شرکت‌های هواپیمایی مختلف ارسال کنید.

محل کار و استخدام مهندسین اویونیک

اولین و پر طرفدارترین محل کار برای مهندسین اویونیک شرکتهای هواپیمایی می‌باشد. شرکت‌های هواپیمایی نظیر ایران ایر ، ماهان ، آسمان ، سپهران و … از جمله شرکتهای هواپیمایی داخلی ایران هستند. کار مهندسین اویونیک معمولا پای هواپیما یا در کارگاه‌های تعمیر ونگهداری سیستمهای هواپیمای میباشد.

ثبت نام رشته اویونیک هواپیما

ثبت نام رشته اویونیک هواپیما بدون کنکور به چه صورت است؟

شرایط ثبت نام رشته اویونیک هواپیما چیست؟

زمان ثبت نام رشته اویونیک هواپیما چه موقع است؟

ثبت نام اویونیک هواپیما دانشگاه علمی و کاربردی؟

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته و … همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

 

 

مطالب مرتبط:

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری اردیبهشت و تیرماه ۱۴۰۳ | نکات مهم

آرکا مشاوره

اعتراض به امتحان نهایی و کتبی ۱۴۰۲

آرکا مشاوره

اعتبار مدرک دانشگاه پردیس خودگردان ۱۴۰۳| نکات مهم

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید