مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

بازگشت دروس عمومی به کنکور سراسری ۱۴۰۳ | لغو مصوبه شورا

بازگشت عمومی به کنکور 1403

یکی از دغدغه‌های سازمان سنجش و آموزش کشور پیدا کردن راهی برای پذیرش عادلانه داوطلبان در دانشگاه‌ها است، در همین راستا یکی دو سالی است که فرآیند پذیرش داوطلبان دستخوش تغییرات اساسی شده است. ایده تغییر روند پذیرش داوطلبان یک ایده نسبتا قدیمی است اما این تغییرات نخستین بار برای کنکور ۱۴۰۲ به صورت جدی اعمال شد که در پذیرش دانشگاه ها سوابق تاثیری تا ۴۰ درصد تاثیر گذار بود و همچنین دروس عمومی از کنکور سراسری حذف شد. اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه، ماده دو طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور را تصویب کردند.
این ماده با پیشنهاد مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم تغییر پیدا کرد و به شرح آتی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی چیست؟

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور ۱۴۰۲ را کاملا دگرگون کرد؛ به این صورت که تاثیر سوابق تحصیلی (نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم) در نتیجه کنکور ۴۰ درصد و به صورت قطعی اعمال می‌شود، دروس عمومی از دفترچه کنکور حذف می‌شوند و سالیانه دو مرتبه کنکور و یک مرتبه انتخاب رشته داریم و نتیجه هر کنکور تا دو سال اعتبار خواهد داشت.

با توجه به اینکه مصوب شورا مورد تایید شورا قرار نگرفت کنکور ۱۴۰۳ همانند کنکور سراسری ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

رد مصوبه کنکوری مجلس توسط شورای نگهبان _ بازگشت تاثیر قطعی معدل

تاثیر قطعی معدل در کنکور حذف شد

ماده ۲- تبصره (۵) ماده (۵) قانون به شرح زیر اصلاح می‌شود.

وزارت آموزش و پرورش مکلف است تمام زیرساخت‌های لازم جهت اعمال تاثیر قطعی معدل در تعیین تراز و رتبه شرکت کنندگان در کنکور سال ۱۴۰۶ و بعد از آن را فراهم کند و تا موعد یاد شده کنکور سال‌های ۱۴۰۳، ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ به روال کنکور سال‌های قبل از سال‌ ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

همچنین نمایندگان ماده یک این طرح را حذف کردند که در آن آمده بود: « ماده ۱- بند (الف) ماده (۱) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۱۳۹۲/۶/۱۰ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می شود:

الف- سابقه تحصیلی: نمرات تعدادی از دروس عمومی و تخصصی دوره متوسطه دوم است که دروس آن توسط شورای عالی آموزش و پرورش مشخص می شود. آزمون دروس مزبور براساس اصول سنجش و اندازه‌گیری توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری، نهایی و استاندارد مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برگزار می‌شود.»

این مصوبه در صورت تایید شورای نگهبان اجرا می شود.

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید.

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته و … در تمام رشته های دانشگاه فرهنگیان و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

مطالب مرتبط:

تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳| نکات مهم

آرکا مشاوره

پذیرش بدون کنکور کاردانی به کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی ۱۴۰۳| جدیدترین تغییرات

آرکا مشاوره

آمادگی مصاحبه استخدامی تامین اجتماعی ۱۴۰۳| نکات مهم

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید