مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

زمان مصاحبه کانون کارشناس رسمی دادگستری ۱۴۰۳| شورای عالی کارشناسان

زمان مصاحبه کانون کارشناسان رسمی دادگستری 1403

آزمون استخدامی کانون کارشناسان رسمی دادگستری ۱۴۰۲ همانند اغلب آزمون های استخدامی دستگاه های دولتی و غیردولتی سراسر کشور، از دو مرحله امتحان کتبی و مصاحبه شفاهی تشکیل شده است. داوطلبانی که بتوانند حدنصاب نمره لازم را از مرحله اول کسب نمایند، به مرحله گزینش شفاهی راه پیدا می کنند. داوطلبان عزیز توجه داشته باشید که عدم حضور متقاضی، به هر دلیلی، در هر کدام از مراحل فوق به منزله انصراف قطعی وی از ادامه فرآیند تلقی می گردد و چنین افرادی مجاز به ارائه درخواست تجدیدنظر و اعتراض نیز نخواهند بود. در مورخه ۶ ام دی ماه  نتایج آزمون کاشناسی رسمی قوه قضاییه ۱۴۰۲ و در مورخه ۱۳ اسفند ماه نیز نتایج آزمون شورای عالی کانون کارشناسان اعلام شد که در ادامه نکات مهم آن ارائه شده است.

زمان مصاحبه آزمون استخدامی کانون کارشناسان رسمی دادگستری ۱۴۰۲

به اطلاع متقاضیان معرفی شده برای ادامۀ مراحل آزمون سال ۱۴۰۲ می‌رساند از روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۳/۰۳/۰۵ مطابق با تاریخ های مندرج در جدول پیوست مهلت دارند تا مدارک شناسائی ، تحصیلی و سوابق کاری خود را برای بررسی و تطبیق توسط شورای عالی، با شرایط و ضوابط دفترچۀ راهنمای ثبت‌نام بارگذاری نمایند.

لازم به ذکر است که:

 1. مدرک تحصیلی لیسانس ملاک عمل برای تطبیق با رشتۀ کارشناسی مورد تقاضا خواهد بود و مدارک فوق لیسانس و بالاتر به عنوان مدارک تکمیلی بارگذرای شود، به استثناء رشته‌های جدول شمارۀ ۴ دفترچه راهنمای ثبت نام که مدارک تحصیلی فوق لیسانس یا بالاتر ملاک عمل است.
 2. مدرک تحصیلی معادل(حتی با دارا بودن گواهی آزمون جامع سازمان سنجش)، مدرک تحصیلی دارای ارزش استخدامی و یا مدارک غیردانشگاهی مورد پذیرش نیست.
 3. دانشگاه صادر کنندۀ مدرک کارشناسی باید مورد تایید یکی از وزارتین علوم یا بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی باشد.
 4. سابقۀ کار مرتبط با رشتۀ مورد تقاضای کارشناسی باید در سربرگ شرکت ، موسسه ، سازمان یا هر نهاد صادر کنندۀ گواهی و ممهور به مهر آن نهاد باشد و به مدت زمان لازم برای رشتۀ مورد تقاضا بر اساس دفترچۀ راهنمای ثبت‌نام سال ۱۴۰۲ شورای‌عالی کارشناسان باشد. همچنین باید شامل تاریخ شروع به کار به تفکیک روز، ماه و سال و عنوان دقیق شغلی و شرح وظایف محوله باشد. سوابق شغلی که تنها نشانگر استخدام فرد در شرکت یا سازمان صادر کننده است و به صورت دست‌نویس و غیر رسمی صادر شده است ملاک عمل نخواهد بود.
 5. معرفی‌شدگان برای ادامۀ مراحل در رشتۀ تعیین نفقه که دارای پروانه وکالت هستند علاوه بر ارائۀ پروانه مذکور می باید به مدت ۵ سال و در هر سال بین ۳ تا ۵ دادنامۀ طلاق به عنوان سابقۀ کار ارائه نمایند. سایر معرفی‌شدگان در این رشته که دارای پروانۀ وکالت نمی‌باشند باید سابقۀ کار خود را که مرتبط با امور نفقه است از سازمان بهزیستی ، کمیتۀ امداد ، دادگاههای خانواده و سایر سازمانها و ارگانهای دولتی مربوط به امور خانواده ارائه نمایند.
 6. ارائه سابقۀ کار از چندین سازمان یا شرکت مختلف به شرط نداشتن همپوشانی زمانی و مرتبط بودن عنوان و شرح شغلی با رشتۀ مورد تقاضا به مدت زمان لازم بر اساس شرایط و ضوابط دفترچۀ راهنمای ثبت نام بلامانع است.
 7. در مواردی که شورای‌عالی تشخیص دهد متقاضی را ملزم به ارائۀ گواهی سابقه بیمه و اسناد حق الزحمۀ پرداختی توسط صادر کننده گواهی برای احراز سابقۀ کار ارائه شده توسط متقاضی می‌نماید.
 8. متقاضیان معرفی شده در رشتۀ‌های کارشناسی راه و ساختمان، کشاورزی و منابع طبیعی ، برق ماشین و تاسیسات کارخانجات و ….، دارای پروانۀ نظام مهندسی حداقل پایۀ دو که از تاریخ صدور آن تا آخرین روز ثبت‌نام (۱۴۰۲/۰۸/۱۴) آزمون شورای عالی پنج سال گذشته باشد ، می‌توانند پروانۀ مذکور را به عنوان سابقۀ کار به همراه سایر سوابق جهت بررسی ارائه نمایند.
 9. سابقۀ کاری مرتبط متقاضیان معرفی شده در رشته‌های تشخیص اصالت خط، امضاء و اثرانگشت و امور وسائط نقلیۀ موتوری زمینی باید توسط رئیس پلیس آگاهی فراجا یا رئیس پلیس آگاهی استان محل خدمت تایید شده باشد.
 10. سابقۀ تدریس به تنهایی در هیچ رشتۀ کارشناسی رسمی دادگستری به عنوان سابقۀ کار محسوب نمی شود.
 11. کارشناسان متقاضی انتقال معرفی شده برای ادامۀ مراحل علاوه بر مدارک شناسائی باید پروانۀ تمدید شدۀ کارشناسی خود را نیز بارگذرای نمایند. این دسته از متقاضیان نیاز به بارگذرای مدرک تحصیلی و سابقۀ کاری ندارند.
 12. کارشناسان متقاضی تغییر رشتۀ معرفی شده برای ادامۀ مراحل علاوه بر مدارک شناسائی ،تحصیلی و سابقۀ‌کاری باید پروانۀ تمدید شدۀ کارشناسی خود را نیز بارگذرای نمایند.

مدارک بارگذرای شده توسط شورای‌عالی بررسی و چنانچه نقص یا ایرادی در تطبیق شرایط متقاضی با ضوابط دفترچۀ ثبت‌نام باشد از طریق سامانۀ آزمون اطلاع‌رسانی خواهد شد و متقاضی موظف است ظرف مهلت تعیین شده مدارک تکمیلی را ارائه نماید. عدم ارائه مدارک در مدت زمان تعیین شده به منزلۀ انصراف از تقاضا تلقی خواهد شد . متقاضیان موظفند کارتابل سامانۀ آزمون خود را به طور مرتب بازبینی نموده تا از روند پرونده مطلع شوند . ارائۀ مدارک بعد از مهلت تعیین شده و به صورت حضوری به هر دلیلی که باشد پذیرفته نخواهد شد.

اطلاعیه آزمون 1402 شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری

 

حتما بخوانید: آمادگی مصاحبه کارشناس رسمی دادگستری ۱۴۰۲| قوه قضاییه، تمامی رشته ها
حتما بخوانید: آمادگی مصاحبه کارشناس رسمی کانون دادگستری ۱۴۰۲| تمامی رشته ها، نکات مهم

 

راهنمای شرکت در مصاحبه کارشناسی رسمی دادگستری

مقدمه

پذیرفته شدگان در آزمون، همچنین آن دسته از داوطلبان صدور پروانه بدون آزمون که می بایست در مصاحبه شرکت نمایند، با هماهنگی واحد سنجش و ارزیابی، در جلسه مصاحبه شرکت می‌نمایند.

ثبت نام مصاحبه

در ادامه به پذیرفته شدگان، اطلاع داده می‌شود تا با مراجعه به سامانه جذب مرکز مبادرت به تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک لازم نموده و با پرداخت هزینه مربوطه در مصاحبه ثبت نام نموده و در آزمون آنلاین شخصیت شناسی شرکت نمایند. در گام بعد زمانبندی و محل برگزاری مصاحبه‌ها اطلاع رسانی می‌شود.

برگزاری مصاحبه

در جلسه مصاحبه با اعضای کمیته تخصصی رشته کارشناسی مربوطه، مدارک ذیل از داوطلب خواسته می‌شود و مورد ارزیابی توسط اساتید قرار می‌گیرد:

 • مدرک تحصیلی
 • کارت پایان خدمت یا معافیت برای اقایان
 • مدارک شناسایی جهت احراز سن داوطلب

اساتید مصاحبه گر به صورت آنلاین، سوالات و نتایج ارزیابی خود را در سامانه جذب به ثبت می رسانند.

اعلام نتیجه مصاحبه

پس از اتمام جلسات مصاحبه و تهیه گزارش ارزیابی‌های سیستماتیک، بر اساس شاخص‌های طراحی شده در سامانه، نتایج مصاحبه اعلام می‌گردد. مطابق ارزیابی‌های صورت گرفته، در صورتی که داوطلبی نیاز به مصاحبه مجدد داشته باشد، به منظور شرکت در جلسه مصاحبه مجدد، هماهنگی‌های لازم با وی صورت می‌گیرد.

در صورت عدم نیاز به مصاحبه مجدد اعلام می‌شود که آیا متقاضی در مصاحبه قبول شده است یا خیر. در صورت عدم قبولی و وجود اعتراض، متقاضیان می‌توانند سوالات و مراتب اعتراض خود را به واحد سنجش و ارزیابی در سامانه جذب مطرح نمایند تا به درخواستشان رسیدگی شود. در نهایت نتایج نهایی مصاحبه به داوطلبان اطلاع رسانی می شود.

انتخاب اولویت حوزه قضایی

با هماهنگی و اطلاع رسانی واحد سنجش و ارزیابی، دواطلبان در هر مرحله از فرایند جذب، می توانند مبادرت به انتخاب اولویت های حوزه قضایی نمایند.

پرسش و پاسخ‌های متداول در خصوص مصاحبه کارشناسی رسمی

 1. زمان و مکان مصاحبه از چه طریقی اعلام می شود؟
  ۲الی ۴روز زودتر و از طریق پیامک و کارتابل شخصی داوطلبان اطلاع داده می شود
 2. آیا امکان تغییر حوزه مصاحبه وجود دارد؟
  به صورت کلی امکان جابحایی حوزه امتحانی وجود ندارد
 3. مصاحبه شامل چه مباحثی می شود؟
  هم تخصصی رشته و هم مسائل عمومی
 4. آیا برای مصاحبه منبع معرفی می گردد؟
  منبع همان سرفصل های دروس معرفی شده برای آزمون است
 5. درصورتی که به هر دلیلی نتوانیم در مصاحبه حاضر شویم امکان مصاحبه مجدد وجود دارد؟
  به طور کلی مرکز هیچ گونه مسئولیتی در خصوص مصاحبه مجدد داوطلبان ندارد
 6. آیا امکان اعتراض به نتایج مصاحبه وجود دارد؟
  بله، دربازه اعلامی از طرف مرکز امکان اعتراض از طریق سامانه میسر خواهد شد
 7. آیا قبولی اولیه در حوزه اعلامی (براساس آزمون کتبی) به منزله قبولی قطعی است؟
  خیر، آزمون مرکز دومرحله ای بوده و مجموع نمره کتبی و مصاحبه شفاهی ملاک قبولی در حوزه انتخابی خواهد شد.
حتما بخوانید: مراحل مصاحبه آزمون کارشناسی رسمی دادگستری(کانون و مرکز)۱۴۰۲- نکات مهم

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید.

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه های خاص و … در تمام رشته های دانشگاهی و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

 

 

 

مطالب مرتبط:

آرکا مشاوره

آمادگی مصاحبه کارشناس رسمی کانون دادگستری ۱۴۰۲| صنایع چوب

آرکا مشاوره

آمادگی مصاحبه کارشناس رسمی دادگستری کانون ۱۴۰۲| کامپیوتر و فناوری

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید