مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

لیست رشته های نیمه متمرکز

لیست رشته های نیمه متمرکز

رشته های نیمه متمرکز رشته هایی هستند که برای تحصیل در آن ها تنها کسب رتبه قابل قبول کفایت نمی کند و داوطلبان باید در مراحلی مانند مصاحبه رشته های نیمه متمرکز، آزمون های عملی، معاینات پزشکی و… نیز نمره مناسبی را به دست آورند. در واقع دانشگاه هایی که در رشته های نیمه متمرکز دانشجو جذب می کنند، برای پذیرش دانشجو شرط کسب نمره قابل قبول در مرحله مصاحبه را نیز قرار داده اند.

منظور از رشته های نیمه متمرکز چیست؟

برای پذیرش در رشته های نیمه متمرکز یا متمرکز دارای شرایط خاص، باید دو مرحله را پشت سر بگذارید که مرحله اول آن عبور از آزمون سراسری است و مرحله دوم نیز شرکت در مصاحبه، آزمون عملی و شفاهی و یا معاینات پزشکی می باشد. در این روش، داوطلبان پس از کسب حدنصاب علمی در آزمون کتبی، به  مصاحبه رشته های نیمه متمرکز دعوت می شوند و طی مراحل آن ممکن است مورد معاینه نیز قرار گیرند. پس از آن در صورت لزوم، در یک آزمون علمی جداگانه نیز شرکت می نمایند که جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی، ریاضی، انسانی و… ذکر می شود.

در نهایت دانشجو پس از طی تمامی این مراحل و کسب امتیازات لازم به هنگام اعلام نتایج اولیه رشته های نیمه متمرکز، در دانشگاه و رشته مورد نظر پذیرش خواهد شد. توجه کنید که قبل از هر اقدامی باید نسبت به انتخاب این رشته ها، اعلام علاقه مندی نمایید که این فرآیند با توجه به هر دانشگاه روند متفاوتی دارد و در بازه های زمانی مختلفی صورت می گیرد.

حتما بخوانید: منظور از رشته های نیمه متمرکز چیست

شرایط پذیرش در رشته های نیمه متمرکز کنکور ۱۴۰۳

هر ساله در دفترچه آزمون سراسری معمولاً رشته های متمرکز و نیمه متمرکز ارائه می‌شود و افراد می‌توانند با درج کد رشته ها شانس خود را برای قبولی در هر یک از رشته های ارائه شده نیمه متمرکز محک بزند.

رشته های نیمه متمرکز معمولاً رشته هایی هستند که علاوه بر شرط کسب نمره قابل قبول در آزمون سراسری، شرط قبولی در مصاحبه، معاینات خاص و آزمون‌های عملی را دارند و افراد باید در مراحل بعد نیز شرکت کنند.

تفاوت رشته های متمرکز و نیم متمرکز فقط در یک مرحله خواهد بود. رشته های متمرکز پذیرش تک مرحله‌ای دارند و لازمه پذیرش در این رشته ها قبولی در آزمون سراسری است. رشته های نیمه متمرکز دو مرحله‌ای هستند و شما علاوه بر مجاز شدن در انتخاب رشته، باید در مصاحبه نیز قبول شوید.

چنانچه مجاز به انتخاب رشته شده باشید می‌توانید تعداد نامحدودی از رشته های نیمه متمرکز را انتخاب کنید. اما فقط به دو رشته برای مصاحبه دعوت خواهید شد.

لیست رشته های نیمه متمرکز ۱۴۰۳

همان طور که بیان شد، کد رشته های، دانشگاه های ارائه دهنده به همراه اطلاعات و جزئیات مربوط به این شیوه از پذیرش دانشجو در دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ قرار داده خواهد شد. اما به جهت سهولت دسترسی شما کاربران عزیز، در ادامه مطلب به ارائه لیست رشته های نیمه متمرکز در دانشگاه های مختلف پرداخته ایم.

لیست رشته های نیمه متمرکز دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی امام باقر (ع) ۱۴۰۳
نام رشته نام رشته
امنیت اطلاعات امنیت اقتصادی
امنیت بین الملل امنیت نرم
پژوهشگری امنیت حفاظت اطلاعات
مدیریت اطلاعان و ارتباطات ضد تروریسم
علوم فنی امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات
لیست رشته های نیمه متمرکز دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی ۱۴۰۳
گروه آزمایشی
دانشگاه فرهنگیان دانشگاه شهید رجایی
علوم ریاضی و فنی آموزش ریاضی / آموزش فیزیک / آموزش ابتدایی / آموزش کودکان استثنایی / آموزش تربیت بدنی / آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه مهندسی برق / مهندسی ساخت و تولید / مهندسی عمران / مهندسی کامپیوتر / مهندسی معماری / مهندسی مکانیک / مهندسی مواد و متالورژی / آموزش ریاضی / آموزش فیزیک / آموزش ابتدایی / ریاضیات و کاربردها / فیزیک / شیمی محض
علوم تجربی آموزش زیست شناسی / آموزش شیمی / آموزش ابتدایی / آموزش کودکان استثنایی / آموزش تربیت بدنی / آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه / آموزش علوم تجربی / آموزش کار و فناوری مهندسی صنایع مبلمان
علوم انسانی آموزش تاریخ / آموزش جغرافیا / آموزش زبان و ادبیات فارسی / آموزش علوم اجتماعی / آموزش الهیات / آموزش زبان عربی / آموزش مشاوه و راهنمایی / آموزش ابتدایی / آموزش کودکان استثنایی / آموزش تربیت بدنی / راهنمایی و مشاوره / آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه / امور تربیتی
هنر آموزش هنر ارتباط تصویری
زبان های خارجی آموزش زبان انگلیسی آموزش زبان انگلیسی
لیست رشته های نیمه متمرکز دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران ۱۴۰۳
نام رشته نام رشته
پزشکی دندانپزشکی
اتاق عمل تکنولوژی پرتوشناسی
علوم آزمایشگاهی فناوری اطلاعات سلامت
هوشبری کاردانی فوریت های پزشکی
پرستاری

اعلام نتایج رشته های نیمه متمرکز

یکی از مهم ترین سوالاتی که در مورد رشته های نیمه متمرکز در ذهن افراد نقش می بندد در خصوص زمان و نحوه اعلام نتایج این نوع رشته ها می باشد. به طور کلی می توان گفت که نتایج انتخاب رشته های نیمه متمرکز طی دو مرحله اعلام می شود.

مرحله اول پس از انتخاب رشته صورت می گیرد و در آن افراد تا چند برابر ظرفیت هر رشته محل برای ورود به مرحله دوم می باشد. سپس نتایج نهایی این آزمون که در آن اسامی پذیرفته شدگان نهایی کنکور سراسری می باشد، اعلام  می شود. معمولا نتایج هر یک از مراحل پذیرش رشته های نیمه متمرکز زمان مشخصی ندارند، اما پیش بینی می کنیم نتایج اولیه چند هفته پس از برگزاری کنکور اعلام و نتایج نهایی در اواخر شهریور ماه اطلاع رسانی می گردد.

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید.

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه های خاص و … در تمام رشته های دانشگاهی و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

 

مطالب مرتبط:

کارنامه قبولی رشته حقوق دانشگاه طباطبایی ۱۴۰۲| آخرین قبولی و درصدهای لازم

آرکا مشاوره

آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیر کبیر تهران

آرکا مشاوره

رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سرعین سال تحصیلی ۱۴۰۲

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید