مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

مراحل مصاحبه آزمون کارشناسی رسمی دادگستری(کانون و مرکز)۱۴۰۲-زمان و نکات مهم

مصاحبه دادگستری کشاورزی و منابع طبیعی
 

آزمون استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری (قوه قضاییه) و شورای عالی کانون کارشناسان دادگستری ۱۴۰۲ همانند اغلب آزمون های استخدامی دستگاه های دولتی و غیردولتی سراسر کشور، از دو مرحله امتحان کتبی و مصاحبه شفاهی تشکیل شده است. داوطلبانی که بتوانند حدنصاب نمره لازم را از مرحله اول کسب نمایند، به مرحله گزینش شفاهی راه پیدا می کنند. داوطلبان عزیز توجه داشته باشید که عدم حضور متقاضی، به هر دلیلی، در هر کدام از مراحل فوق به منزله انصراف قطعی وی از ادامه فرآیند تلقی می گردد و چنین افرادی مجاز به ارائه درخواست تجدیدنظر و اعتراض نیز نخواهند بود. در مورخه ۶ ام دی ماه  نتایج آزمون کاشناسی رسمی قوه قضاییه ۱۴۰۲ و در مورخه ۱۳ اسفند ماه نیز نتایج آزمون شورای عالی کانون کارشناسان اعلام شد که در ادامه نکات مهم آن ارائه شده است.

چگونگی برگزاری مصاحبه کارشناسان رسمی دادگستری

اولین مرحله برگزاری مصاحبه آزمون کارشناس رسمی دادگستری ، تشکیل پرونده برای دعوت شدگان به مصاحبه در مراکز استانی است و پس از آن پرونده برای داوطلب تشکیل شد ، شماره پرونده ای به او ارائه می شود که با استفاده از این کد می تواند در سایت سنجش پیگیر نتایج مصاحبه خود باشد. البته مراحل و نتایج مصاحبه از طریق پیامک نیز به دعوت شدگان مصاحبه اطلاع رسانی می شود و داوطلبان می بایست در زمان هایی که اعلام می شود برای مصاحبه شفاهی مراجعه نمایند.

مراحل مصاحبه آزمون کارشناسی رسمی دادگستری(کانون و مرکز):

۱- بارگذاری مدارک(مدارک شناسایی، تحصیلی، سابقه کار، عکس و…. در سامانه معرفی شده(از سمت مرکز یا کانون مشخص و اطلاع رسانی میشود)
۲- پرداخت هزینه تشکیل پرونده به مبلغ تقریبا ۳ میلیون تومان
۳- اطلاع رسانی از طریق پیامک یا وب سایت جهت تاریخ و محل برگزاری آزمون شفاهی
۴- جهت انجام مصاحبه، رزومه و مدارک علمی و آموزشی و پژوهشی و سوابق کاری مربوط را همراه داشته باشید.
۵- مصاحبه هر رشته در روز جداگانه انجام خواهد گرفت.
۶- بعد از قبولی مصاحبه و تایید کلیه استعلام‌های قانونی، مرحله کارآموزی که یکسال است، شروع خواهد شد.

زمان برگزاری مصاحبه مرکز کارشناسان دادگستری(قوه قضلییه) ۱۴۰۲

زمـــانبـندی :

داوطلبان گرامی ، برگزاری احراز صلاحیت های عمومی طبق جدول زمانبندی شده در ۱۴ استان معین برگزار میگردد ، لطفا به برنامه زمانبندی و استان های معین توجه فرمایید:

برنامه داوطلبین استان خوزستان در استان خوزستان در تاریخ ۱۷-۱۸ اردیبهشت برگزار میگردد.

برنامه داوطلبین استان قزوین – زنجان در استان قزوین در تاریخ ۱۷-۱۸ اردیبهشت برگزار میگردد.

برنامه داوطلبین استان کرمان – سیستان و بلوچستان – یزد – هرمزگان در استان کرمان در تاریخ ۱۹-۱۷ اردیبهشت برگزار میگردد.

برنامه داوطلبین استان اصفهان – چهارمحال بختیاری در استان اصفهان در تاریخ ۲۰-۲۳ اردیبهشت برگزار میگردد.

برنامه داوطلبین استان مازندران – سمنان – گلستان در استان مازندران در تاریخ ۲۰-۲۳ اردیبهشت برگزار میگردد.

برنامه داوطلبین استان آذربایجان غربی در استان آذربایجان غربی در تاریخ ۲۰-۲۲ اردیبهشت برگزار میگردد.

برنامه داوطلبین استان گیلان- اردبیل در استان گیلان در تاریخ ۲۰-۲۳ اردیبهشت برگزار میگردد.

برنامه داوطلبین استان مرکزی – لرستان- قم در استان مرکزی در تاریخ ۲۰-۲۲ اردیبهشت برگزار میگردد.

برنامه داوطلبین استان البرز در استان البرز در تاریخ ۲۷-۲۹ اردیبهشت برگزار میگردد.

برنامه داوطلبین استان آذر شرقی در استان آذر شرقی در تاریخ ۲۷-۳۰ اردیبهشت برگزار میگردد.

برنامه داوطلبین استان فارس- بوشهر – کهگیلویه و بویر احمد در استان فارس در تاریخ ۲۷-۳۰ اردیبهشت برگزار میگردد.

برنامه داوطلبین استان خراسان رضوی – خراسان شمالی- خراسان جنوبی در استان خراسان رضوی در تاریخ ۲۷-۲۹ اردیبهشت برگزار میگردد.

برنامه داوطلبین استان کرمانشاه- همدان – کردستان – ایلام در استان کرمانشاه در تاریخ ۲۷-۳۰ اردیبهشت برگزار میگردد.

برنامه داوطلبین استان تهران و سایر رشته ها در استان تهران در تاریخ ۳-۱۰ خرداد برگزار میگردد.

رشــــــــته ها :

داوطلبان گرامی توجه داشته باشید که در استان های معین تنها به ۲۰ رشته درخواستی به شرح زیر رسیدگی خواهد شد و سایر رشته ها در استان تهران برگزار میگردد .

راه و ساختمان – امور ثبتی و نقشه برداري – امور وسائط نقلیه موتوري زمینی (تصادفات) – حسابداري و حسابرسی – كشاورزي و منابع طبیعی – امور مالیاتی – امور بانکی – امور بیمه – تشخیص اصالت خط، امضا و اثرانگشت – كامپیوتر، فناوري اطالعات و ارتباطات و فضاي مجازي – امور آب – برق، ماشین آلات و تاسیسات كارخانجات – نفقه – شهرسازي و برنامه ريزي شهري – حوادث ناشی از كار و بهداشت حرفه اي – امور معادن – معماري و تزئینات داخلی – دامپروري و دامپزشکی – امور اقتصادي و بازرگانی – روابط كار و كارگري.

لازم به توضیح است زمان و مکان دقیق برنامه هر فرد متعاقباً ۳ روز قبل از برگزاری از طریق پشتیبانی سامانه جذب اعلام خواهد شد

زمان برگزاری مصاحبه شورای عالی کانون کارشناسان رسمی دادگستری ۱۴۰۲

به اطلاع متقاضیان معرفی شده برای ادامۀ مراحل آزمون سال ۱۴۰۲ می‌رساند از روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۳/۰۳/۰۵ مطابق با تاریخ های مندرج در جدول پیوست مهلت دارند تا مدارک شناسائی ، تحصیلی و سوابق کاری خود را برای بررسی و تطبیق توسط شورای عالی، با شرایط و ضوابط دفترچۀ راهنمای ثبت‌نام بارگذاری نمایند.

لازم به ذکر است که:

 1. مدرک تحصیلی لیسانس ملاک عمل برای تطبیق با رشتۀ کارشناسی مورد تقاضا خواهد بود و مدارک فوق لیسانس و بالاتر به عنوان مدارک تکمیلی بارگذرای شود، به استثناء رشته‌های جدول شمارۀ ۴ دفترچه راهنمای ثبت نام که مدارک تحصیلی فوق لیسانس یا بالاتر ملاک عمل است.
 2. مدرک تحصیلی معادل(حتی با دارا بودن گواهی آزمون جامع سازمان سنجش)، مدرک تحصیلی دارای ارزش استخدامی و یا مدارک غیردانشگاهی مورد پذیرش نیست.
 3. دانشگاه صادر کنندۀ مدرک کارشناسی باید مورد تایید یکی از وزارتین علوم یا بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی باشد.
 4. سابقۀ کار مرتبط با رشتۀ مورد تقاضای کارشناسی باید در سربرگ شرکت ، موسسه ، سازمان یا هر نهاد صادر کنندۀ گواهی و ممهور به مهر آن نهاد باشد و به مدت زمان لازم برای رشتۀ مورد تقاضا بر اساس دفترچۀ راهنمای ثبت‌نام سال ۱۴۰۲ شورای‌عالی کارشناسان باشد. همچنین باید شامل تاریخ شروع به کار به تفکیک روز، ماه و سال و عنوان دقیق شغلی و شرح وظایف محوله باشد. سوابق شغلی که تنها نشانگر استخدام فرد در شرکت یا سازمان صادر کننده است و به صورت دست‌نویس و غیر رسمی صادر شده است ملاک عمل نخواهد بود.
 5. معرفی‌شدگان برای ادامۀ مراحل در رشتۀ تعیین نفقه که دارای پروانه وکالت هستند علاوه بر ارائۀ پروانه مذکور می باید به مدت ۵ سال و در هر سال بین ۳ تا ۵ دادنامۀ طلاق به عنوان سابقۀ کار ارائه نمایند. سایر معرفی‌شدگان در این رشته که دارای پروانۀ وکالت نمی‌باشند باید سابقۀ کار خود را که مرتبط با امور نفقه است از سازمان بهزیستی ، کمیتۀ امداد ، دادگاههای خانواده و سایر سازمانها و ارگانهای دولتی مربوط به امور خانواده ارائه نمایند.
 6. ارائه سابقۀ کار از چندین سازمان یا شرکت مختلف به شرط نداشتن همپوشانی زمانی و مرتبط بودن عنوان و شرح شغلی با رشتۀ مورد تقاضا به مدت زمان لازم بر اساس شرایط و ضوابط دفترچۀ راهنمای ثبت نام بلامانع است.
 7. در مواردی که شورای‌عالی تشخیص دهد متقاضی را ملزم به ارائۀ گواهی سابقه بیمه و اسناد حق الزحمۀ پرداختی توسط صادر کننده گواهی برای احراز سابقۀ کار ارائه شده توسط متقاضی می‌نماید.
 8. متقاضیان معرفی شده در رشتۀ‌های کارشناسی راه و ساختمان، کشاورزی و منابع طبیعی ، برق ماشین و تاسیسات کارخانجات و ….، دارای پروانۀ نظام مهندسی حداقل پایۀ دو که از تاریخ صدور آن تا آخرین روز ثبت‌نام (۱۴۰۲/۰۸/۱۴) آزمون شورای عالی پنج سال گذشته باشد ، می‌توانند پروانۀ مذکور را به عنوان سابقۀ کار به همراه سایر سوابق جهت بررسی ارائه نمایند.
 9. سابقۀ کاری مرتبط متقاضیان معرفی شده در رشته‌های تشخیص اصالت خط، امضاء و اثرانگشت و امور وسائط نقلیۀ موتوری زمینی باید توسط رئیس پلیس آگاهی فراجا یا رئیس پلیس آگاهی استان محل خدمت تایید شده باشد.
 10. سابقۀ تدریس به تنهایی در هیچ رشتۀ کارشناسی رسمی دادگستری به عنوان سابقۀ کار محسوب نمی شود.
 11. کارشناسان متقاضی انتقال معرفی شده برای ادامۀ مراحل علاوه بر مدارک شناسائی باید پروانۀ تمدید شدۀ کارشناسی خود را نیز بارگذرای نمایند. این دسته از متقاضیان نیاز به بارگذرای مدرک تحصیلی و سابقۀ کاری ندارند.
 12. کارشناسان متقاضی تغییر رشتۀ معرفی شده برای ادامۀ مراحل علاوه بر مدارک شناسائی ،تحصیلی و سابقۀ‌کاری باید پروانۀ تمدید شدۀ کارشناسی خود را نیز بارگذرای نمایند.

مدارک بارگذرای شده توسط شورای‌عالی بررسی و چنانچه نقص یا ایرادی در تطبیق شرایط متقاضی با ضوابط دفترچۀ ثبت‌نام باشد از طریق سامانۀ آزمون اطلاع‌رسانی خواهد شد و متقاضی موظف است ظرف مهلت تعیین شده مدارک تکمیلی را ارائه نماید. عدم ارائه مدارک در مدت زمان تعیین شده به منزلۀ انصراف از تقاضا تلقی خواهد شد . متقاضیان موظفند کارتابل سامانۀ آزمون خود را به طور مرتب بازبینی نموده تا از روند پرونده مطلع شوند . ارائۀ مدارک بعد از مهلت تعیین شده و به صورت حضوری به هر دلیلی که باشد پذیرفته نخواهد شد.

اطلاعیه آزمون 1402 شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری

مطالب مرتبط:

بارگذاری مدارک استخدامی آموزگاری ۱۴۰۳|ابتدایی،استثنایی

آرکا مشاوره

آمادگی مصاحبه کارشناس رسمی کانون دادگستری ۱۴۰۲| اسلحه و مهمات

آرکا مشاوره

مشاهده سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناسی دادگستری ۱۴۰۲ | قوه قضاییه، امور ثبتی و نقشه برداری

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید