مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

معرفی دانشگاه الزهرا | شرایط،زمان

معرفی دانشگاه الزهرا

دانشگاه الزهرا واقع در ده ونک یک دانشگاه تک جنسیتی مختص به بانوان، زیر نظر وزارت علوم و فناوری و تحقیقات می باشد که با ۳۷۷ عضو هیأت علمی از سطح علمی بالایی برخوردار بوده و در سطح بین المللی هم نیز پیشرفت چشمگیری داشته است.

دانشگاه الزهرا یکی از دانشگاه های دولتی مختص به بانوان زیر نظر وزارت علوم و فناوری می باشد که در سال ۱۳۵۴ در محدوده ده ونک تهران فعالیت خود را آغاز نمود. این دانشگاه در قبل از انقلاب اسلامی (قبل از سال ۱۳۵۴) تحت عنوان مدرسه عالی دختران در سال ۱۳۴۳ در رشته های مترجمی زبان های خارجه، منشی گری و روانشناسی حدود ۹۰ دانشجو را پذیرش نمود.

همچنین، رشته ای به نام فنون خانه داری و تغذیه به این رشته ها  اضافه نمود و تنها در سال ۱۳۴۴- ۱۳۴۵در این رشته ها فعالیت های آموزشی خود را برای دانشجویان آغاز نمود و سپس در سال ۱۳۵۴ این مدرسه به دانشگاه تبدیل شد و ۴ دانشکده برای این دانشگاه درنظر گرفته شد که در سال ۱۳۶۵ نام این دانشکده ها به علوم پایه، علوم اجتماعی و اقتصاد، ادبیات و هنر تغییر نمود. تا اینکه با تفکیک دانشکده ها بالاخره در سال ۱۳۹۳ تعداد دانشکده ها به ۱۰ دانشکده افزایش یافت.

بنابراین، وسعت این دانشگاه از سال ۱۳۴۳ به تدریج افزایش پیدا نمود و تا کنون با حدود ۱۴ هزار هکتار علاوه بر دانشکده ها شامل فضاهای دیگری مانند سفره خانه سنتی، سالن های ورزشی، کارگاه های تخصصی و… می باشد. در ادامه این مقاله برای آشنایی شما با این دانشگاه به معرفی این دانشگاه، مزایا و معایب و امکانات و تجهیزات آن می پردازیم.

دانشگاه الزهرا

دانشگاه الزهرا قبل از انقلاب جمهوری اسلامی ایران و در سال ۱۳۴۳ تاسیس شد و در سالهای اول با ۹۰ دانشجو و در تعداد محدودی رشته فعالیت خود را آغاز کرد. اما هم اکنون به عنوان دانشگاهی با رتبه اول دانشگاه جامع خاص بانوان در جهان و ارائه دهنده الگوی زن مسلمان معتقد به ارزش‌های اسلامی در حال فعالیت است.

دانشگاه الزهرا که در ابتدا تیز با عنوان ” مدرسه عالی دختران ” تاسیس شد هم اکنون نیز ویژه دختران می باشد و تنها بانوان حق انتخاب کد رشته‌های این دانشگاه را داند.

دانشگاه الزهرا در حال حاضر دارای ده دانشکده، آمفی تئاتر، استخر، رستوران، سالن غذا خوری، سالن ورزش، بانک، پست و مهد کودک می باشد و اکثر دانشکده‌ها دارای پایگاه رایانه ای، کارگاه‌های تخصصی، آزمایشگاه، مرکز مطالعه، کتابخانه مرکزی و … می‌باشد.

دانشکده‌های دانشگاه الزهرا

دانشگاه الزهرا در پی پیشرفت‌هایی که در سال‌های فعالیتش کرده است هم اکنون در قالب ده دانشکده، دو پردیس، یک شعبه، دو پژوهشکده، یک نگارخانه، یک مرکز مطالعاتی به فعالیت های پژوهشی، آموزشی و فرهنگی می‌پردازد.

جدول زیر دانشکده‌ها و گرایش‌های رشته‌های مختلف هر دانشکده را شرح می دهد.

دانشکده گرایش ها

دانشکده الهیات

الهیات و معارف اسلامی و علوم قرآتی و حدیث، الهیات و معارف اسلامی فلسفه و حکمت اسلامی، الهیات و معارف اسلامی فقه و مبانی حقوق اسلامی، الهیات و معارف اسلامی ادیان و عرفان اسلامی، الهیات و معارف اسلامی تاریخ و تمدن ملل اسلامی

دانشکده ادبیات

زبان و ادبیات فارسی، زبان شناسی همگانی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات عربی، مترجمی زبان فرانسه، تاریخ، زبان و ادبیات روسی

دانشکده تربیت بدنی

تربیت بدنی و علوم ورزشی رفتار حرکتی، رفتار حرکتی _ یادگیری و کنترل حرکتی، تربیت بدنی و علوم ورزشی مدیریت ورزشی، مدیریت اماکن و تأسیسات ورزشی، تربیت بدنی و علوم ورزشی فیزیولوژی ورزشی، تربیت بدنی و فیزیولوژی ورزشی کاربردی، مدیریت بازاریابی در ورزش، رفتار حرکتی _رشد حرکتی

دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی

گروه حقوق، گروه اقتصاد ، گروه علوم اجتماعی، گروه مدیریت، گروه مطالعات زنان و خانواده

دانشکده علوم تربیتی و روان ‌شناسی

روانشناسی بالینی، روانشناسی آموزش کودکان استثنایی، روان شناسی عمومی، روانشناسی تربیتی، مشاوره و راهنمایی، علم اطلاعات و دانش شناسی، تاریخ و فلسفه ی آموزش و پرورش، فلسفه تعلیم و تربیت، مدیریت آموزشی، علوم تربیتی مدیریت و برنامه ریزی و آموزشی، علوم تربیتی – برنامه‌ریزی درسی، مطالعات آرشیوی

دانشکده علوم ریاضی دانشگاه الزهرا

آمار و کاربردها، آمار ریاضی، ریاضیات و کاربردها، ریاضی کاربردی، ، ریاضی، علوم کامپیوتر

دانشکده علوم زیستی

زیست شناسی _  بیوشیمی، زیست‌شناسی _ بیوفیزیک، زیست شناسی علوم گیاهی فیزیولوژی و سیستماتیک اکولوژی، زیست‌شناسی سلولی ملکولی بیوتکنولوژی، زیست‌شناسی سلولی مولکولی میکروبیولوژی، زیست‌شناسی بیوتکنولوژی، بیوتکنولوژی میکروبی، زیست‌شناسی علوم گیاهی فیزیولوژی گیاهی

دانشکده فیزیک شیمی

شیمی فیزیک، شیمی عالی، شیمی تجزیه، شیمی کاربردی، شیمی محض، فیزیک، فیزیک_ماده چگال، فیزیک_ اتمی مولکولی، فیزیک_ ذرات بنیادی و نظریه میدانها، فیزیک_ نجومی، فیزیک_ حالت جامد، نانو فیزیک، فیزیک مهندسی، فوتونیک، نانو شیمی

دانشکده فنی مهندسی

رشته های مهندسی

دانشکده هنر

در جدول زیر کامل آورده شده است برای جلوگیری از تکرار مجدد ذکر نمی شود.

لیست رشته‌های ارائه شده در دانشگاه الزهرا

جدول زیر رشته‌هایی که در هر گروه آزمایشی ارائه می‌شود را شرح می‌دهد.

زیرگروه کنکور سراسری اسامی رشته ها
رشته های زیر گروه کنکور ریاضی فیزیک در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری آمار، ریاضیات و کاربردها، علوم کامپیوتر،فیزیک، مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، اقتصاد، حسابداری، روانشناسی، شیمی محض، علم اطلاعات و دانش شناسی، مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، شیمی کاربردی
رشته های زیر گروه کنکور علوم تجربی در مقاطع مختلف زیست شناسی گیاهی، زیست فناوری، میکروبیولوژی، اقتصاد، حسابداری، روانشناسی، شیمی محض، علم اطلاعات و دانش شناسی، مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، شیمی کاربردی
رشته های زیر گروه کنکور علوم انسانی در مقاطع مختلف ادیان و عرفان، تاریخ، حقوق، زبان و ادبیات عربی، زبان و ادبیات فارسی، علوم تربیتی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی، مشاوره، اقتصاد، حسابداری، روانشناسی، علم اطلاعات و دانش شناسی، مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، تاریخ تمدن ملل اسلامی، جامعه شناسی، علوم قرآن و حدیث، مطالعات خانواده
رشته های زیر گروه کنکور هنر

 

در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

ارتباط تصویری، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی صنعتی، طراحی لباس، کتابت و نگارگری، نقاشی
رشته های زیر گروه کنکور هنر در مقطع دکتری دکترای رشته پژوهش هنر

مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه الزهرا

دانشجویان زیادی در زمان انتخاب رشته کنکور جهت اولویت بندی دانشگاه های کشور متناسب با رشته موردعلاقه خود به سطح علمی و امکانات دانشگاه ها توجه می نمایند تا با انتخاب این دانشگاه ها بتوانند علاوه بر رسیدن به درجات علمی بالا، آینده کاری آن ها تضمین شود. در ادامه این مقاله مزایا و معایب دانشگاه الزهرا به صورت خلاصه توضیح داده شده است.

مزایای تحصیل در دانشگاه الزهرا

دانشگاه الزهرا تنها دانشگاه تک جنسیتی می باشد که از سطح علمی بسیار بالایی بر خوردار بوده و در سطح ملی و بین المللی پیشرفت چشمگیری داشته است. این دانشگاه با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور در جهت بهره مندی از ظرفیت علمی آن ها و انجام پروژه های تحقیقاتی از جمله راه اندازی کسب و کارهای نوپا، برگزاری کارگاه های تخصصی و … با حضور فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاه های برتر سایر کشورها همکاری می نماید.

همچنین، این دانشگاه علاوه بر پذیرش دانشجویان از داخل کشور، دانشجویانی از خارج از کشور در سطح بین المللی به صورت غیر بورسیه و بورسیه تحصیلی در رشته های متنوعی پذیرا می باشد و با توجه به اینکه اساتید این دانشگاه از سطح علمی بالایی برخوردار هستند دانشگاه از نظر سطح علمی جزو بهترین دانشگاه های کشور به حساب می آید.

مرکز نوآوری و شکوفایی دانشگاه الزهرا در راستای پشتیبانی از دانشجویان، برنامه هایی آموزشی جهت آشنایی دانشجویان با الگوهای کسب وکار و مهارت های متناسب با بازار کار ارائه می دهد و نیز تسهیلات حمایتی نیز برای راه اندازی کسب و کارهای نوپا برای دانشجویان در نظر می گیرد.

این دانشگاه در محدوده ده ونک تهران قرار دارد که از لحاظ دسترسی دانشجویان به مراکز تفریحی و تجاری در موقعیت مکانی خوبی قرار دارد. همچنین، محوطه داخل دانشگاه از فضای سبز و ساختمان های نوسازی بر خوردار می باشد.

بنابراین، بر اساس رتبه بندی گرین متریک این دانشگاه  توانسته است رتبه ۴۴۶ را در سطح جهان بدست آورد و در بین ۵ دانشگاه برتر کشور قرار گیرد. همچنین، در رتبه بندی راوند ۲۰۱۹ رتبه ۵۱۷ در حوزه علوم اجتماعی و رتبه ۵۲۹ در حوزه علوم انسانی را بدست آورده است.

از لحاظ موثرترین دانشگاه در تولید علم و سطح علمی، دانشگاه الزهرا طبق رتبه بندی تایمز ۲۰۲۰، رتبه ۱۰۱-۲۰۰ را در اهداف مختلفی مانند بدون فقر و دسترسی به انرژی پاک و… را در سطح جهان کسب نمود و در بین دانشگاه های ایرانی رتبه دوم را بعد از دانشگاه علوم پزشکی ایران بدست آورد.

حتما بخوانید: انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ | راهنمای جامع، زمان، نکات مهم

معایب تحصیل در دانشگاه الزهرا

ممکن است در برخی سال ها ظرفیت خوابگاه برای دانشجویان غیر بومی یا شهرستانی کاهش یابد. بنابراین، این دانشجویان می توانند با پرداخت هزینه خوابگاه دانشجویی بیشتر از خوابگاه های غیر دولتی استفاده نمایند.

طبق گفته برخی دانشجویان حجم بالایی از اینترنت برای دانشجویان خوابگاه در نظر گرفته شده است، اما میزان کیفیت اینترنت لحاظ شده برای این دانشجویان پایین می باشد.

در برخی از روزهای سال ممکن است تعدادی از دانشجویان از کیفیت غذای سلف ناراضی باشند که این دانشجویان می توانند درخواست خود را به مسئولین سلف گزارش دهند تا غذاهای با کیفیت تری ارائه شود.

دانشگاه های ایران هر ساله در نظام های رتبه بندی مختلفی قرار می گیرند جهت اطلاع از معیارهای سنجش این نظام های رتبه بندی می توانید به لینک مقاله زیر مراجعه نمایید.

رتبه قبولی دانشگاه الزهرا

داوطلبان باید توجه داشته باشند برای قبولی در رشته‌های دانشگاه الزهرا نیازمند رتبه و تراز خوبی هستند چراکه این دانشگاه از معتبرترین دانشگاه‌های جهان است و علاقه‌مندان بسیاری برای تحصیل در این دانشگاه وجود دارد.

دانشگاه الزهرا طبق مطالب بالا دارای تعداد زیادی رشته و گرایش است که رتبه قبولی و کارنامه تمامی آنها در این مطلب نمی گنجد به همین دلیل محدوه رتبه قبولی در هر زیرگروه را بیان می کنیم.

در سال‌های گذشته داوطلبان با رتبه‌های بین ۹۵۰ تا ۳۰۰۰ در سهمیه مناطق توانسته‌اند در رشته‌های مهندسی دانشگاه الزهرا پذیرفته شوند.

داوطلبان با رتبه‌های ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰ توانسته‌اند رشته روانشناسی را از طریق کنکور گروه آزمایشی علوم تجربی و با رتبه ۱۰۰ تا ۳۰۰ در رشته حقوق از طریق کنکور گروه آزمایشی انسانی پذیرفته شوند.

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید.

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته و … در همه رشته های دانشگاهی و همچنین رشته های دانشگاه فرهنگیان، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند، با توجه به اینکه انتخاب رشته کنکور رابطه مستقیمی با آینده شغلی و اجتماعی داوطلب دارد، صفر تا ۱۰۰ انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ در مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا به صورت حضوری و غیر حضوری انجام میشود.

مطالب مرتبط:

آمادگی مصاحبه کارشناس رسمی دادگستری ۱۴۰۲| برادران اهل سنت

آرکا مشاوره

آمادگی مصاحبه کارشناس رسمی دادگستری کانون ۱۴۰۲| برنامه ریزی شهری

آرکا مشاوره

معرفی کامل رشته شنوایی سنجی | درآمد، بازا کار، شرایط ثبت نام و …

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید