مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

مهمترین تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۲

مهمترین تغییرات کنکور سراسری 1402

طبق اخبار منتشر شده از سازمان سنجش و آموزش کشور، کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ دچار تغییراتی شده است. لذا متقاضیان کنکور سراسری باید ضمن آگاهی از تغییرات کنکور ۱۴۰۲، خود را برای شرکت در این آزمون مهم و سرنوشت ساز آماده نمایند. از جمله تغییرات کنکور ۱۴۰۲ می توان به افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری، حذف دروس عمومی کنکور، دو مرحله‌ا ی شدن آزمون سراسری و همچنین حذف زیر گروه ها اشاره داشت. در واقع کنکور ۱۴۰۲ بدین صورت میباشد که هر داوطلب می ‌تواند در دو نوبت در آزمون تخصصی کنکور سراسری شرکت کند و نمره کسب شده توسط وی در این آزمون، با نمره سوابق تحصیلی ترکیب می‌ شود و یک نمره کل ساخته می ‌شود. این نمره کل ملاک پذیرش داوطلبان در دانشگاه ها و نمره بالاتر مورد قبول در یک رشته می باشد. همچنین داوطلبان در کنکور سراسری تنها به سوالات تخصصی مربوط به گروه آزمایشی خود جواب داده و تاثیر دروس عمومی به سوابق تحصیلی انتقال می یابد. مرکز مشاوره آرکا با بهره گیری از برترین تیم مشاوره تحصیلی می توانند شما را فقط با یک تماس در فرایند ثبت نام و انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد راهنمایی نمایند.

برگزاری دو آزمون کنکور سراسری در سال ۱۴۰۲

یکی از تغییرات بارزی که برای آزمون کنکور ۱۴۰۲ اعمال می شود، برگزاری دو کنکور در سال می باشد. در طول تاریخ برگزاری این آزمونف این نخستین بار است که داوطلبان می توانند دو بار در سال در کنکور شرکت کنند. این تغییر بزرگ به متقاضیان کنکور سراسری این فرصت را می دهد که در صورت عدم کسب نتیجه مطلوب در آزمون نخست، به جای سرمایه گذاری وقت و تلاش خود برای آزمون سال بعد، شانس خود را برای کنکور دوم همان سال امتحان کنند. زمان برگزاری دو آزمون کنکور سراسری پیش از عید و دیگری پس از عید خواهد بود. نتایج این آزمون ها به مدت ۲ سال اعتبار خواهد داشت.

نرم افزار تخمین رتبه کنکور سراسری ۱۴۰۳ با تاثیر ۵۰% معدل کتبی

نمره کل آزمون و سابقه تحصیلی داوطلبان در کنکور ۱۴۰۲ چگونه محاسبه می‌شود؟

نوبت دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ برای پذیرش در رشته‌های با آزمون در دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری مجازی پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی ۱۴ و ۱۵ تیرماه سال ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

ثبت‌نام نوبت دوم کنکور سراسری ۱۴۰۲ از سه‌شنبه ۱۵ فروردین ماه آغاز شد و با توجه به مهلت تمدید شده،  پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه به پایان می‌رسد. ایسکانیوز در ادامه نحوه محاسبه نمره کل آزمون و سابقه تحصیلی داوطلبان را بررسی کرده است.

تأثیر قطعی سابقه تحصیلی ۴۰ درصد است

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی است.

میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی – واحدی/ ترمی – واحدی در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ ،۳۰ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی – واحدی/ترمی – واحدی ۱۰ درصد (در مجموع ۴۰ درصد) با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ یا دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی/ترمی واحدی درگروه‌های آزمایشی هنر و زبان ‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به میزان ۲۶ درصد با تأثیر قطعی و فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و مابقی به سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) اضافه می‌شود.

میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی/ترمی واحدی درگروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ ،۵/۱۹درصد با تاثیر قطعی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی واحدی/ترمی واحدی ۵/۶ درصد (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۲۶ درصد) با تاثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است.

نمره کل سابقه تحصیلی چگونه محاسبه می‌شود؟

طبق بند ۲-۲ ماده ۲ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای هر داوطلب یک نمره کل سابقه تحصیلی حاصل از میانگین وزنی نمرات تراز شده سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی وی با توجه به ضرایب سوابق تحصیلی مندرج در جداول صفحات ۳۹ تا ۵۱( ضرایب سوابق تحصیلی دیپلم نظام ۳-۳-۶ و نظام سالی – واحدی/ترمی – واحدی) ساخته می‌شود.

با توجه به نامه شماره ۱۲۳۵۲/۱۴۰۱/دش مورخ ۸ آبان ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی، از آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ و بعد از آن، همه داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند (اعم از دانش آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی و حرف‌های و کار و دانش در تمام نظام‌های آموزش و پرورش و طلاب حوزه‌های علمیه) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی براساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.

امتناع از شرکت در آزمون نهایی در کنکور چه پیامدی دارد؟

درصورتی که داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیشبینی می‌کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی نکنند، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر (۰) لحاظ می‌شود. برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره کل آزمون اختصاصی نیست.

در هر نوبت آزمون اختصاصی، نمرات خام داوطلبان برای هر گروه آزمایشی که داوطلب در آن شرکت کرده، اطلاع رسانی می‌شود. برای پذیرش در سال ۱۴۰۲ ،نمره کل نهایی مربوط به گروه آزمایشی درخواستی داوطلب طبق بندهای ۲ و ۳ ماده ۳ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، از ترکیب بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی در نوبت‌های آزمون اختصاصی دارای اعتبار گروه درخواستی و نمره کل سابقه تحصیلی گروه درخواستی (میانگین وزنی نمرات تراز شده سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی طبق بند ۲-۲ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی) ساخته می‌شود و ملاک علمی برای پذیرش داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، نمره کل نهایی مربوط به سال پذیرش دانشجو است.

رتبه سهمیه و کشوری در کنکور ۱۴۰۲ چگونه محاسبه می‌شود؟

رتبه در سهمیه و رتبه کشوری براساس نمره کل نهایی ساخته می‌شود. نمره کل آزمون اختصاصی مربوط به دو نوبت آزمون اختصاصی هر سال در کارنامه داوطلبان که در مرداد ماه برای انتخاب رشته همان سال در اختیار آنان قرار میگیرد، اطلاع‌رسانی می‌شود. در صورت یکسان بودن گروه آزمایشی نوبت‌های معتبر هر داوطلب، بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی در نمره‌کل نهایی لحاظ و در کارنامه اطلاع‌رسانی می‌شود.

همچنین نمرات هر یک از دروس سوابق تحصیلی توسط وزارت آموزش و پرورش اطلاع رسانی میشود و در کارنامه داوطلبان که سازمان سنجش آموزش کشور صادر می‌کند، نمره کل سابقه تحصیلی مربوط به گروه آزمایشی داوطلب درج می‌شود.

تکلیف سوابق تحصیلی داوطلبانی که در شهریور ۱۴۰۲ دیپلم می‌گیرند، چیست؟

برای داوطلبانی که در خرداد ماه موفق به اخذ مدرک دیپلم نمی‌شوند و در شهریور ماه مدرک دیپلم خود را اخذ می‌کنند، نمرات سوابق تحصیلی و معدل بر اساس نمرات کسب شده داوطلب در امتحانات نهایی آموزش و پرورش در خرداد ماه همان سال محاسبه می‌شود و ملاک اعمال در گزینش علمی است.

حذف دروس عمومی از کنکور ساسری ۱۴۰۲

حذف دروس عمومی از کنکور از چند سال اخیر میان برگزار کنندگان این آزمون مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود. پس از دو مرحله ای شدن کنکور سراسری، حذف دروس عمومی از کنکور را می توان به عنوان یکی دیگر از تغییرات مهم کنکور ۱۴۰۲ قلمداد کرد. تاثیر دروس عمومی در کنکور سراسری و رتبه و تراز داوطلبان، به سوابق تحصیلی منتقل می‌ شود. دروس اختصاصی آزمون کنکور نیز شامل دروس اختصاصی مربوط به هر یک از گروه ‌های آزمایشی می شود.

حذف زیرگروه ها از کنکور سراسری ۱۴۰۲

حذف زیرگروه ها از دیگر تغییرات کنکور سال ۱۴۰۲ می باشد. در طی سال های برگزاری کنکور سراسری تا کنکون، هر گروه آزمایشی دارای چند زیرگروه بوده است. هر درس متناسب با زیرگروهی که در آن قرار می گرفت دارای ضریب مخصوصی بوده و داوطلب به ازای هر زیرگروه نمره ای بدست می آورد. اما در کنکور سال ۱۴۰۲ چنین نبوده و داوطلبان بر مبنای یک نمره، تعیین رشته خواهند کرد. ضرایب و بودجه‌ بندی تمامی دروس آزمون تخصصی با تصویب این تغییرات اعلام شده از سوی سازمان سنجش تغییر می کند.پ

 

جدول ضرایب سوابق تخصیلی دیپلم نظام جدید ۶-۳-۳ کنکور سراسری ۱۴۰۲

جدول ضرایب سوابق تخصیلی دیپلم نظام سالی واحدی/ترمی واحدی کنکور سراسری ۱۴۰۲

جمع بندی خلاصه تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۲

۱. در کنکور سال ۱۴۰۲، معدل امتحانات نهایی پایه دوازدهم ۴۰ درصد تاثیر قطعی خواهد داشت.
۲. کنکور در سال ۱۴۰۲ سهم ۶۰ درصدی داشته و صرفاً از دروس تخصصی و دو بار برگزار خواهد شد و داوطلب می‌تواند به اختیار خود در یک یا هر دو آزمون شرکت کند.
۳. نوبت نخست برگزاری کنکور ۱۴۰۲، پنج‌شنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی ۱۴۰۱ و نوبت دوم، چهارشنبه و پنج‌شنبه ۱۴ و ۱۵ تیر ۱۴۰۲ است.
۴. کارنامه صادر شده برای نمره کل داوطلب تا دو سال معتبر و برای انتخاب رشته و پذیرش در دانشگاه قابل استفاده خواهد بود.
۵. دروس عمومی در کنکور وجود ندارد و به جای آن نمرات دروس عمومی به صورت تشریحی در معدل امتحانات نهایی وزن مشخص خواهد داشت.
۶. ضرایب دروس در هر گروه آزمایشی ثابت بوده و زیرگروه‌های آزمایشی حذف شده‌اند.
۷. امکان پذیرش در آن دسته از رشته محل‌ها که پرمتقاضی نیستند در بعضی از دانشگاه‌ها به‌صورت مستقیم صرفاً با بررسی سابقه تحصیلی و بدون نیاز به کنکور فراهم است.
۸. سهم سابقه تحصیلی در کنکور سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ بر اساس معدل نمرات پایه دوازدهم، کنکور سال ۱۴۰۴ نمرات پایه یازدهم و دوازدهم و از سال ۱۴۰۵ به بعد نمرات پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم خواهد بود.
۹. درباره داوطلبان فارغ‌التحصیل نظام قدیم آموزشی، از سال ۱۴۰۲ سابقه تحصیلی شامل نمرات تراز شده دیپلم و پیش‌دانشگاهی ایجاد و ملاک عمل خواهد بود.
۱۰. کنکور از میان دروس تخصصی رشته‌های تحصیلی در سه سال آخر دوره متوسطه توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود و هر سال ۲ بار برگزار و نتیجه آن تا دو سال برای انتخاب رشته معتبر است، کنکور درسال ۱۴۰۲، ۶۰ درصد، درسال ۱۴۰۳، ۵۰ درصد و از سال ۱۴۰۴ به بعد ۴۰ درصد در نمره کل داوطلب سهم خواهد داشت.
۱۱. درباره نحوه تأثیر معدل دوره متوسطه در فرایند پذیرش دانشگاه‌ها و نسبت میان سوابق تحصیلی و کنکور برای ورود به دانشگاه باید گفت که معدل امتحانات نهایی برای هر داوطلب با تاثیر ۴۰ و ۵۰ درصدی به ترتیب در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ و ۶۰ درصدی برای ۱۴۰۴ و بعد از آن و میانگین وزنی نمرات دروس عمومی و تخصصی است.
۱۲. سهم نمره سابقه تحصیلی برای پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها در رشته‌های پرمتقاضی به صورت زیر محاسبه می‌شود.
۱۳. در آزمون سال ۱۴۰۲، نمره کل سابقه تحصیلی فقط بر اساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم دانش‌آموزان محاسبه شده و به میزان ۴۰ درصد در نمره کل داوطلب تاثیر قطعی خواهد داشت.
۱۴. در کنکور سال ۱۴۰۳ نمره کل سابقه تحصیلی فقط بر اساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم محاسبه شده و به میزان ۵۰ درصد در نمره کل داوطلب تاثیر قطعی خواهد داشت.
۱۵. در کنکور سال ۱۴۰۴، نمره کل سابقه تحصیلی فقط براساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه‌های یازدهم و دوازدهم محاسبه شده و به میزان ۶۰ درصد در نمره کل داوطلب تاثیر قطعی خواهد داشت.
۱۶. در کنکور سال ۱۴۰۵ و بعد از آن، نمره کل سابقه تحصیلی براساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم دانش‌آموزان محاسبه شده و به میزان ۶۰ درصد در نمره کل داوطلب تاثیر قطعی خواهد داشت.
۱۷. برای داوطلبان فارغ التحصیل نظام قدیم از سال ۱۴۰۲ نمره کل سابقه تحصیلی براساس نمرات تراز شده دروس عمومی و تخصصی دیپلم و پیش دانشگاهی محاسبه می‌شود و به نسبت گفته شده در هر سال تاثیر قطعی خواهد داشت.
۱۸. برای داوطلبان فارغ التحصیل سال ۱۴۰۱ و قبل از آن که معدل دوره متوسطه کم تأثیر بوده و بنابراین مورد توجه نبوده است، وزارت آموزش وپرورش ضمن ترازیابی نمرات و محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی و ایجاد سابقه تحصیلی برای همه فارغ التحصیلان، امکان ترمیم سابقه تحصیلی را یک بار یا به دفعات مشخص بنابر دستورالعملی که اعلام خواهد کرد فراهم می‌کند.
۱۹. عناوین و ضرایب دروس کنکور که توسط دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش پیشنهاد می‌شود و سابقه تحصیلی که توسط وزارت آموزش وپرورش پیشنهاد می‌شود در هر یک از گروه‌های آزمایشی توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین و تا قبل از شروع سال تحصیلی (پایان شهریور) اطلاع رسانی می‌شود، این ضرایب هر سه سال قابل بازنگری خواهد بود.
۲۰. ضرایب دروس آزمون اختصاصی در هر گروه آزمایشی ثابت است.

با توجه به تغییرات اعمال شده در شیوه برگزاری و پذیرش داوطلبان عزیز در کنکور سراسری ۱۴۰۲ میتوانید جهت راهنمایی و پیشرفت تحصیلی بیشتر و انتخاب بهترین گزینه، میتوانید با گروه مرکز مشاوره آرکا تماس بگیرین و یک گام از رقبای خود پیش باشید.

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید. کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه های خاص و … در تمام رشته های دانشگاهی و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

 

 

مطالب مرتبط:

اعتبار مدرک دانشگاه پردیس خودگردان ۱۴۰۳| نکات مهم

آرکا مشاوره

روش های مدیریت زمان در مطالعه _ نکات طلایی

آرکا مشاوره

صفر تا صد نقل و انتقالی و مهمانی دانشگاه سراسری ۱۴۰۲ | شرایط، زمان و …

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید