مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

همه چیز در مورد افزایش ظرفیت رشته دندانپزشکی در سال های ۱۴۰۳ ، ۱۴۰۴

همه چیز در مورد افزایش ظرفیت رشته دندانپزشکی

این روزها مسئله افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ تبدیل به یکی از نگرانی های مهم مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شده است.

آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس شورای عالی انقلاب ماده ‌واحده «افزایش ظرفیت پذیرش دندان‌پزشکی در مقطع عمومی» که در جلسه ۸۶۵ مورخ ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصویب رسیده است، را برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ماده ‌واحده «افزایش ظرفیت پذیرش دندان‌پزشکی در مقطع عمومی» به شرح ذیل است:

ماده ‌واحده «افزایش ظرفیت پذیرش دندان­پزشکی در مقطع عمومی» که در جلسه ۸۶۵ مورخ ۱۴۰۱/۴/۱۴ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و بر اساس تبصره ۲ ماده‌ واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی»، مصوب جلسات ۸۵۱ و ۸۵۲ شورای‌عالی، به تصویب رسید است به شرح ذیل جهت اجراء ابلاغ می‌گردد:

ماده واحده-«با استناد به بند ۵-۴ سیاست‌‌های کلی علم و فناوری ابلاغی مورخ ۱۳۹۳/۰۶/۲۹ مقام معظم رهبری(مدظله) با موضوع تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال و نیز بند ۲-۵ سیاست‌‌‌های کلی سلامت ابلاغی مورخ ۱۳۹۳/۰۳/۱۸ معظم له با موضوع ارتقاء شاخص‌‌‌‌های سلامت برای دستیابی کشور به جایگاه اول در منطقه و همچنین بند ۱۳ این سیاست‌‌ها با موضوع توسعه کیفی و کمی نظام آموزش علوم پزشکی و مستند به اقدام ملی ۱۴ از راهبرد کلان ۶ نقشه جامع علمی کشور در خصوص تنظیم ظرفیت دانشگاه‌‌‌ها و تفویض مندرج در تبصره ۲ ماده‌ واحده «افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی در مقطع عمومی» مصوب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و در راستای اتخاذ تدابیر مناسب برای رفع کمبود دندان­پزشک؛ افزایش دسترسی اقشار مختلف مردم به خدمات بهداشتی و درمانی دندان­پزشکی و تنظیم ظرفیت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی بر اساس نیاز جامعه، به‌منظور دستیابی به نسبت سرانه دندان­پزشک به جمعیت؛ معادل ۷۰ در ۱۰۰ هزار نفر در سال ۱۴۱۵، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی نماید که مجموع ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی برای رشته‌ دندان­پزشکی در مقطع عمومی در سال ۱۴۰۱؛ ۱۰درصد نسبت به سال قبل، در سال ۱۴۰۲؛ ۱۵ درصد نسبت به سال قبل، در سال ۱۴۰۳؛ ۲۰ درصد نسبت به سال قبل و در سال‌ ۱۴۰۴؛ ۲۵ درصد نسبت به سال قبل از آن به شرح جدول ذیل افزایش یابد.

در ضمن پس از چهار سال، با پیشنهاد ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور؛ درباره ثابت ماندن یا افزایش ظرفیت پذیرش دندان­پزشکی در مقطع عمومی، در شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی تصمیم‌گیری خواهد شد.

سال پذیرش افزایش پذیرش در سال هدف جمع پذیرش در سال هدف
۱۴۰۰ حدود ۱۷۵۰
۱۴۰۱ (%۱۰) معادل ۱۷۵ نفر ۱۹۲۵ نفر
۱۴۰۲ (%۱۵) معادل  ۲۹۰ نفر ۲۲۱۵ نفر
۱۴۰۳ (%۲۰) معادل ۴۴۵ ۲۶۶۰ نفر
۱۴۰۴ (%۲۵) معادل ۶۶۵ ۳۳۲۵ نفر

 

نکات مهم در مورد افزایش ظرفیت رشته دندانپزشکی ۱۴۰۱-۱۴۰۲-۱۴۰۳-۱۴۰۴

تبصره ۱. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است در تمامی مراکز آموزش دندانپزشکی اعم از مراکز تحت نظارت این وزارتخانه و دانشگاه آزاد اسلامی، این افزایش ظرفیت را اعمال کند. این افزایش ظرفیت مخصوص داوطلبان آزاد می‌باشد. پذیرش در این افزایش ظرفیت که به صورت کد رشته محل‌های مشخص در دفترچه‌های راهنمای سازمان سنجش آموزش کشور درج می‌شود، برای ارائه خدمت در شهرستان‌ها و مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور با اولویت پذیرش دانشجویان بومی می‌باشد. در صورت نبود داوطلب برای بخشی از این ظرفیت، ظرفیت باقیمانده به داوطلبان آزاد سایر مناطق کشور با اولویت تعهد به ارائه خدمت در شهرستان‌ها و مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور اختصاص خواهد یافت.

تبصره ۲. سازمان سنجش آموزش کشور مکلف است هرساله قبل از انتشار دفترچه کنکور سراسری و نیز پس از اتمام فرآیند پذیرش در دانشگاه‌ها، گزارشی از این افزایش ظرفیت در رشته‌های مزبور را به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اعلام کند. ستاد نیز موظف است گزارش سالانه اجرای این مصوبه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه نماید.

تبصره ۳. سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور موظفند زیرساخت‌های آموزشی و رفاهی و منابع مالی و انسانی مورد نیاز برای توسعه کیفی آموزش دندان­پزشکی متناسب با افزایش ظرفیت این مصوبه را با رعایت قوانین و مقررات مربوط، تامین نمایند.

نرم افزار تخمین رتبه کنکور سراسری ۱۴۰۳ با تاثیر ۵۰% معدل کتبی

تبصره ۴. دوره تعهد ارائه خدمت برای ظرفیت‌های افزایش‌یافته در این مصوبه و ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» مصوب جلسات ۸۵۱ و ۸۵۲ مورخ ۱۴۰۰/۹/۲۳ و ۱۴۰۰/۱۰/۰۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی، یک و نیم برابر دوره تحصیل می‌باشد و شامل موارد قانون اصلاح بند (۳) ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی نخواهد شد. همچنین متعهدین مشمول پس از ایفاء نیمی از دوره تعهد؛ می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع تخصص اقدام کنند. این متعهدین در صورت پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع تخصص، می‌بایست بخش باقی‌مانده از دوره تعهد خود را پس از اتمام دوره تخصص به انجام برسانند. مدت تحصیل در دوره تخصص جزء مدت تعهد خدمت محسوب نخواهد شد و ارائه مدرک تحصیلی مشمولان مذکور بعد از اتمام دوره تعهد موردنظر، بلامانع است.

منظور از رشته های با تعهد خدمت دندانپزشکی چیست؟

آخرین رتبه قبولی رشته دندانپزشکی دانشگاه دولتی چند است؟

آخرین رتبه قبولی رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد چند است؟

با چه رتبه و ترازی میتوان رشته دندانپزشکی دانشگاه دولتی ۱۴۰۳ قبول شد؟

با چه رتبه و ترازی میتوان رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ قبول شد؟

نمونه کارنانه قبولی رشته دندانپزشکی دانشگاه دولتی؟

نمونه کارنامه قبولی رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد؟

طول مدت تحصیل رشته دندانپزشکی چند سال است؟

هزینه رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ چقدر است؟

در آمد یک دندانپزشک در ماه چقدر است؟

هزینه رشته دندانپزشکی دانشگاه پردیس خودگردان ۱۴۰۳ چقدر است؟

ثبت نام بدون کنکور رشته دندانپزشکی ۱۴۰۳

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید. کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه های خاص و … در تمام رشته های دانشگاهی و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

 

مطالب مرتبط:

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۳ تمامی رشته ها

آرکا مشاوره

کارنامه آخرین قبولی دندانپزشکی ۱۴۰۱/رتبه لازم قبولی ۱۴۰۲

آرکا مشاوره

اعتبار مدرک دانشگاه پردیس خودگردان ۱۴۰۳| نکات مهم

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید