مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی؟

پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی/ارکا مشاور

یادتان هست زمانی را که شما دانش آموز پایه نهم بودید و قصد انتخاب رشته تجربی را داشتید؟ به سرعت زمان سپری شد و شما دانش آموز رشته تجربی هستید و می خواهید برای کنکور انتخاب رشته کنید. واقعیت این است که انتخاب رشته تاثیر بسیار زیادی در زندگی آینده شما دارد. بنابراین هر چه دقیق تر و با آگاهی بیشتری انجام شود، آینده موفق تری پیش رو خواهید داشت.

این مقاله به شما در این مسیر کمک می کند. در واقع برای شما که دانش آموز علوم تجربی هستید و می خواهید رشته پزشکی و دندانپزشکی را با هم مقایسه کنید و ببینید پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی؟

پزشکی یا دندانپزشکی

آیا رشته پزشکی خوبه؟ آیا رشته دندانپزشکی خوبه؟ کدام رشته برای مطالعه بهتر است، پزشکی یا دندانپزشکی؟ داوطلبان سوالات زیادی در مورد انتخاب رشته دندانپزشکی و پزشکی دارند. هر دو رشته از رشته‌های محبوب و پردرآمد گروه تجربی هستند. همین موضوع نیز موجب سردرگمی داوطلبان هنگام انتخاب رشته تحصیلی می‌شود. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که بد و بدتری یا خوب و خوب‌تری وجود ندارد. هر دو رشته مزایا و معایب خود را دارند و داوطلبان باید با توجه به علاقه خود به سراغ این رشته‌ها بروند. بنابراین داوطلبان با توجه به هر شرایطی که یکی از این رشته‌ها را انتخاب می‌کنند باید خیال راحتی داشته باشند. هر دو رشته جایگاه اجتماعی بالایی در جامعه دارند و درآمد هر دو رشته نیز بسیار مناسب و ایده‌آل است. اما این دو رشته تفاوت‌های اندکی نیز با هم دارند.

همان طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم رشته دندانپزشکی و رشته پزشکی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و داوطلبان با توجه به این تفاوت‌ها می‌توانند یکی از رشته‌ها را برای خود انتخاب کنند. شما می‌توانید در قسمت زیر با مهم‌ترین تفاوت‌های این دو رشته تحصیلی بیشتر آشنا شوید:

رشته پزشکی رشته دندانپزشکی
طول دوره تحصیلی در این رشته ۸ سال است طول دوره تحصیلی در این رشته ۶ سال است
رشته پزشکی شیفت اجباری دارد این رشته شیفت اجباری ندارد
کسب درآمد بالا با کسب مدرک تخصص کسب درآمد بالا با مدرک دکترای عمومی
فشار و آسیب‌های جسمانی کمتر فشار و آسیب‌های جسمانی بیشتر
هزینه تاسیس مطب مناسب است هزینه تاسیس کلینیک زیاد است
روبه‌رو شدن بیشتر با مرگ و میر احتمال روبه‌رو شدن با مرگ و میر نزدیک صفر

یکی از ویژگی های منحصر بفرد رشته پزشکی نسبت به رشته دندانپزشکی فرصت های شغلی متنوع است. فارغ التحصیلان رشته پزشکی با فرصت های زیاد کاری و شغلی در بیمارستان ها، درمانگاهها،مراکز خدمات درمانی و بهداشتی و موسسات زیر نظر علوم پزشکی و شرکت های تخصصی پزشکی مواجه هستند. بنابراین از حیث کاری و شغلی دامنه گسترده ای از زمینه های مختلف برای فارغ التحصیلان رشته پزشکی مهیا است.

محل کار پزشک عمومی کجاست؟ دندانپزشک کجا کار می کند؟

یک فارغ التحصیل پزشکی معمولا در مطب، بیمارستان، درمانگاه و یا کلینیک های درمانی مشغول به کار می شود. در مورد دندانپزشکان هم وضعیت مشابهی وجود دارد و آنها هم معمولا در چنین مراکزی کار می کنند.

اما معمولا تنوع محل کار پزشک بیشتر از دندانپزشک است. به همین دلیل است که شما در یک قطار یا کشتی یا در یک مسابقه بزرگ فوتبال انتظار بیشتری دارید که با یک پزشک مواجه شوید تا یک دندانپزشک. دلایل این تفاوت هم مشخص است. مثلا این که خدمات پزشکی مستقیما با جان افراد در ارتباط است و به اصطلاح اورژانسی است و باید همه جا در دسترس باشد. همچنین خدمات ساده و اولیه دندانپزشکی بر خلاف خدمات ساده پزشکی، به تجهیزات و مکان ویژه ای نیاز دارد.

امنیت شغلی پزشکی

همانگونه که اشاره شد زمینه کاری رشته پزشکی بسیار زیاد است. در تمام کشورهای جهان( درحال توسعه و توسعه یافته) جامعه پزشکی بالاترین امنیت شغلی در جوامع را دارند. چون در همه کشورها، حوزه سلامت از اهمیت زیادی برخودار است و جزء شاخص های توسعه محسوب میشود. به همین جهت جامعه پزشکی از امنیت شغلی بالای برخوردار است. هر چند که در سالهای اخیر به دلیل پذیرش زیاد و تمایل و گرایش همه برای قبولی در پزشکی، خیلی از کارشناسان معتقدند که امنیت شغلی پزشکان در حال تغییر و قابل دستخوش است. اما پزشکی برخلاف خیلی از مشاغل موجود در جامعه کماکان از امنیت شغلی پایداری برخوردار است.

موقعیت اجتماعی پزشکی

یکی از ویژگی های برتر و منحصربفرد رشته پزشکی موقعیت اجتماعی آن در جامعه است. از قدیم الایام طبیبان جایگاه ویژه ای در جامعه داشته اند و مورد تکریم و احترام سایرین بوده اند. در بیشتر کشورها بخصوص کشورهای جهان سوم و در حال توسعه شغل پزشکی بالاترین موقعیت اجتماعی در جامعه را دارد.( در کشور آلمان معلمان و دبیران این جایگاه ویژه را در اختیار دارند).

پزشکی رشته ای جهانی محسوب میشود. در سراسرجهان علم پزشکی یکسان میباشد. چون بیشتر قسمت اعظم علم پزشکی در قالب کتاب و مقالات به زبان انگلیسی منتشر میشود و تمامی اصطلاحات پزشکی لاتین است. فارغ التحصیل رشته پزشکی در هر نقطه از کره خاکی میتواند کار کند. در جوامع سنتی موقعیت اجتماعی پزشکان به مراتب از خیلی از مشاغل بالاست.

موقعیت شغلی و کاری رشته دندانپزشکی

در کشور آمریکا بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ استخدام و موقعیت کاری رشته دندانپزشکی رشد ۲۱ درصدی داشته است. در حالی که سایر مشاغل در حد ۱۴ درصد رشد داشته اند. در استرالیا در یک بازه زمانی ۵ ساله رشد ۳۸ درصدی داشته است. این واقعیت ها بیانگر اهمیت بهداشت دهان و دندان در جهان و ارتقاء این رشته به جایگاه ویژه در جوامع است. بی شک به دلیل اهمیت سلامتی در همه جوامع اهمیت رشته دندانپزشکی به سراسر جهان سرایت میکند و فقط مختص کشورهای توسعه یافته نیست.

دندانپزشکی در ایران

رشته دندانپزشکی در ایران مانند رشته پزشکی به جهان معرفی نشده است و مسئولین امر عدم حضور فعال ایران در جوامع بین المللی و همایش های بین المللی را دلیل آن میدانند. در حال حاضر رشته دندانپرشکی در ایران از سطح جهانی بسیار پایین است اما در منطقه و در مقایسه با کشورهای همسایه جایگاه بهتری دارد. این در حالی است که در ایران بیش از ۱۳ هزار دندانپرشک وجود دارد

هر چند در چند سال اخیر نسبت نرخ رشد دندانپزشکان نسبت به جمعیت افزایش پیدا کرده است. اما در ایران متاسفانه دندانپزشکی نسبت به پزشکی بازار کاری محدود تری دارد. درآمد دندانپزشکان به مهارت، تخصص و موقعیت جغرافیایی آنها بستگی دارد. از سوی دیگر هزینه ایجاد مطب و تهیه وسایل و تجهیزات دنداپزشکی بالاست.

پزشکی یا دندانپزشکی کدام بهتر است به هدف و علاقه شما بستگی دارد. هر دو رشته جزء بهترین های حوزه سلامت است و جامعه به شدت بهدمتخصص در این دو رشته نیازمند است. ویژگی های شخصیتی، کاری و تحصیلی شما مشاخص میکند که پزشکی یا دندانپزشکی کدام یک بهتر است. نمیتوان معیار ثابتی برای این موضوع در نظر گرفت.

درآمد و موقعیت اجتماعی و کاری پزشکان متخصص به مراتب بسیار بالاتر از دندانپزشکی است. پزشکان در موقعیت های جغرافیایی متفاوت میتوانند با توجه به تخصص خود از حیث درآمد موقعیت بسیار خوبی نسبت به دندان پزشک داشته باشند. در آمد دندانپزشک همانگونه که اشاره شد، به موقعیت جغرافیایی و تخصص خوب بستگی دارد. نقطه قوت کار دندانپزشکان، مستقل بودن کار و خدمات آنهاست.

برای کسب ازلاعات بیشتر در خصوص رشته دندان پزشکی کلیک نمایید.

برای کسب ازلاعات بیشتر در خصوص رشته پزشکی کلیک نمایید.

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید برای دریافت راهنمایی و دریافت پاسخ سوالات خود با مشاوران مرکز مشاوره آرکا در تماس باشید. کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه های خاص و … در تمام رشته های دانشگاهی و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

 

مطالب مرتبط:

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه ۱۴۰۲_لیست رشته ها و…

آرکا مشاوره

همه چیز در مورد قبولی ذخیره دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ | مهلت، ثبت نام، نکات مهم، احتمال قبولی

آرکا مشاوره

مهندسی شیمی+معرفی$درآمد+آینده شغلی+شرایط ثبت نام و…

آرکا مشاوره

دیدگاهی بنویسید