مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

کنکور اختصاصی تربیت معلم/زمان و….

کنکور اختصاصی تربیت معلم ۱۴۰۳

خبر برگزاری کنکور دانشگاه فرهنگیان از سال ۱۴۰۳ از طریق تلویزیون رسمی کشور در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ اعلام شد. در این گزارش که بعد از مراسم تقدیر از معلمان نمونه کشوری ۱۴۰۲ گرفته شد، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که برنامه برگزاری کنکور اختصاصی برای دانشگاه های فرهنگیان در دستور کار سازمان سنجش است که به احتمال زیاد از سال ۱۴۰۳ برگزار شود.

کنکور تربیت معلم چیست؟

کنکور تربیت معلم در واقع آزمونی است که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، برگزاری آن تصویب شده است. کنکور اختصاصی تربیت معلم همانطور که از نامش هم پیداست، به طور اختصاصی، به گزینش برای جذب معلم در دانشگاه فرهنگیان می پردازد.

خبر برگزاری کنکور تربیت معلم از سوی سرپرست وزارت آموزش و پرورش که همزمان ریاست دانشگاه فرهنگیان را بر عهده دارد، اعلام شده و جزئیات برگزاری آن در حال تدوین است. قرار است در این راستا، سه مدرسه وابسته برای هر پردیس دانشگاه فرهنگیان تاسیس شود که دانشجو معلمان پذیرفته شده کنکور اختصاصی تربیت معلم برای اداره کلاسها به آنجا بروند.

شرایط کنکور اختصاصی تربیت معلم

شرایط کنکور اختصاصی تربیت معلم از دیگر سوالاتی است که برای داوطلبین شرکت در کنکور اختصاصی فرهنگیان مطرح خواهد شد. در پاسخ باید بگوییم با توجه به اینکه شیوه نامه و یا دستورالعمل اجرایی کنکور تربیت معلم، هنوز ابلاغ نشده است، اطلاعات دقیق از شرایط کنکور تربیت معلم برای داوطلبان در دسترس نمی باشد.

سرپرست آموزش و پرورش در این باره می گوید: ویژگی ها و شرایط کنکور تربیت معلم در هیئت امنا و شورای عالی مشخص می‌ شود. ما باید آیین نامه کنکور تربیت معلم را تهیه و در ستاد ملی تصویب کنیم.

به محض انتشار رسمی دفترچه ثبت نام کنکور تربیت معلم یا دستورالعمل آن، اطلاعات دقیق در این مقاله ذکر خواهد شد.

بیشتر بدانید: کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ | نحوه و زمان ثبت نام، نکات مهم

مزایای برگزاری کنکور تربیت معلم

مزایای برگزاری کنکور تربیت معلم

وزیر آموزش و پرورش که ریاست سابق دانشگاه فرهنگیان می باشد، از مزایای برگزاری کنکور تربیت معلم گفته است. صحرایی با توجه به دیدگاهی که در طول مدیریت دانشگاه فرهنگیان بدست آورده است از مزایای برگزاری کنکور اختصاصی تربیت معلم گفته و آنها را تایید میکند.

به گفته ی ایشان، برگزاری کنکور تربیت معلم سه مزیت مهم و اساسی دارد:

نحوه گزینش موثرتر در کنکور تربیت معلم
انتخاب هدفمند تر مواد آزمون تربیت معلم
انتخاب زمان برگزاری کنکور تربیت معلم

به گفته ی رئیس دانشگاه فرهنگیان، طبق قانون، فرآیند جذب دانشجو معلمان در دانشگاه فرهنگیان باید یک پروسه ی ۳ ماهه باشد که در حال حاضر با شیوه ی گزینشی که در کنکور عادی رایج است، کمتر از سه هفته برای جذب دانشجو معلمان فرصت هست.

انتخاب مواد یا منابع آزمون تربیت معلم، از این جهت مزیت محسوب می شود که با انتخاب منابع دقیق تر برای این آزمون می توان به خط فکری و یادگیری داوطلبان کنکور تربیت معلم جهت داد و آنها را روی منابع و موضاعات مهم تر برای معلمی، متمرکز کرد. هم اکنون این امکان وجود ندارد چراکه آزمون سراسری آزمونی متمرکز برای جذب معلمان نیست.

با انتخاب زمان برگزاری کنکور تربیت معلم شرایط برای انجام مصاحبه های دقیق تر و خروجی بهتر برای جذب شدگان در رشته تربیت معلم فراهم خواهد شد.

به دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه فرهنگیان، دانشجون معلمان نیز می گویند که از روز ابتدای تحصیل خود کارمند دولت شناخته شده و مشمول دریافت حقوق از وزارت آموزش و پرورش می شوند.

زمان برگزاری کنکور اختصاصی تربیت معلم

زمان برگزاری کنکور اختصاصی تربیت معلم، بنابر تصمیم شورای انقلاب فرهنگی در سال ۱۴۰۳ خواهد بود. تاریخ دقیق برگزاری کنکور تربیت معلم در سال ۱۴۰۳ قرار است توسط شورای انقلاب فرهنگی اعلام شود. لازم به ذکر است که با اعلام رسمی تاریخ برگزاری کنکور اختصاصی تربیت معلم، مقاله به روز رسانی شده و تاریخ در مقاله ذکر خواهد شد.

به گفته ی سرپرست وزارت آموزش و پرورش سال آینده همزمان با برگزاری نخستین بار کنکور اختصاصی تربیت معلم، شیوه دو مدرکی را در تربیت معلم خواهیم داشت که به این واسطه از دانشگاه‌ های برتر دانشجو برای این رشته پذیرش شود.

شیوه ی دو مدرکی به این صورت است که دانشجویان در پایان مدت تحصیل خود در رشته ی مثلا زیست شناسی، دو مدرک دریافت می کنند یکی مدرک لیسانس زیست شناسی و دیگر مدرک معلمی زیست شناسی که هر دو مدرک معتبر خواهند بود.

به محض اعلام جزئیات و شیوه ی اجرایی شدن این طرح مقاله به روز رسانی خواهد شد.

کارشناسان مرکز مشاوره آرکا در کلیه مراحل ثبت نام، ادامه تحصیل، انتخاب رشته و … در تمام رشته های داشگاه فرهنگیان و آزمون های استخدامی، همراه متقاضیان بوده و از طریق سیستم مشاوره تلفنی، پاسخگوی سوالات و شبهات در کلیه زمینه های تحصیلی و شغلی می باشند.

مرکز مشاوره تحصیلی و شغلی آرکا

مطالب مرتبط:

دریافت کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی رسمی دادگستری ۱۴۰۲ | دی ماه

آرکا مشاوره

آمادگی مصاحبه کارشناس رسمی کانون دادگستری ۱۴۰۲| تاسیسات ساختمان

آرکا مشاوره

دانلود منابع آزمون استخدامی هنرآموز شبکه و نرم افزار ۱۴۰۳| آموزش و پرورش + نمونه سوال

آرکا مشاوره

۱ دیدگاه

عادل ۱۴۰۲-۱۱-۰۵در ۱۸:۲۵

شرط حداقل معدل لغو شده ؟ هر چند معدل هم قابل اعتماد نیست اما باید معیارهای سختگیرانه تری اعمال شود تا هر کسی وارد نشود …واقعا تاسفبار است وقتی دانشگاه و کنکور به وزارت آموزش و پرورش سپرده شود به دکترای زبانشناسی که چیزی از آموزش و پرورش نمیداند چه برسد به آموزش عالی !! بهتر از این نمیشود وزارت آموزش و پرورش باید به ساماندهی و نظارت مدارس و زیرمجموعه های وابسته بپردازد نظارت بر دانشگاه و کنکور بر عهده وزارت علوم است نه وزارت آموزش و پرورش …واقعا چرا وزارت علوم سکوت کرده ؟

پاسخ

دیدگاهی بنویسید